Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skuteczna metoda leczenia

Wiktor Sawiuk (opr.)
Zaczyna się, najczęściej, niewinnie. A to nas coś zaboli podczas podnoszenia ciężkiej walizki lub otwierania tapczanu. A to poczujemy mrowienie w ręce lub nodze. Już wtedy takie objawy powinny nas zaniepokoić. Tym bardziej, gdy dolegliwości zaczną się powtarzać. Mogą one bowiem świadczyć o początkach schorzenia kręgosłupa. Jeśli bólom towarzyszy gorączka, oznaczać to może proces zapalny w tej części ciała. Wtedy już na pewno - i to jak najszybciej - trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej. Inaczej uraz będzie się pogłębiał a dolegliwość będzie się powtarzała coraz częściej i boleśniej. Nieleczone schorzenia układu ruchowego, w tym kręgosłupa, mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń a nawet inwalidztwa.

- Do lekarza pacjent powinien się zgłosić wtedy, gdy dolegliwości pojawiają się nagle, są związane z jakimś wysiłkiem lub upadkiem a także gdy utrzymują się przed dłuższy czas, na przykład kilka dni - precyzuje prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii szpitala Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. I dodaje: - Dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową nie mają charakteru ostrego i gwałtownego. Na początku mogą to być niewielkie pobolewania. Mogą natomiast wykazywać tendencje do nasilania się.

Nie wszyscy, oczywiście, są narażeni na urazy kręgosłupa w jednakowym stopniu. Wiemy na ogół, że nadmiernie obciążamy kręgosłup dźwigając (niefachowo) ciężkie przedmioty lub spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej a nawet śpiąc na złej poduszce. Trzeba też pamiętać, że ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem jest większe u osób wysokich (kobiety ponad 170 cm, mężczyźni ponad 180 cm), otyłych, ponad 40-letnich, pań, które przechodziły przez wiele ciąż a także tych osób, które mają słabe mięśnie brzucha lub przechodziły urazy narządów ruchu. Co więcej, są też dyscypliny sportowe które szczególnie obciążają kręgosłup.

Na niewielkie niedomagania kręgosłupa możemy zareagować sami, odciążając kręgosłup i wzmacniając mięśnie. Częściej jednak trzeba - i warto - skorzystać z pomocy lekarza, dokładniej zaś - poradni rehabilitacyjnej, zwłaszcza dobrze wyposażonej. Metod walki ze schorzeniami kręgosłupa, także z ich skutkami, jest bowiem wiele i to lekarz zdecyduje, ile i jakich zabiegów pacjentowi zaaplikować.

Może to być seria ręcznych masaży. Czasami wystarczy kilka fachowych masaży by pozbyć się bólu trapiącego nas od lat. Uśmierzać ból kręgosłupa można także... ciepłem lub zimnem. Obie terapie poprawiają ukrwienie organizmu, wzmacniają aktywność metaboliczną tkanek i łagodzą ból. Robią to skutecznie, niewiele jest też przeciwwskazań do ich stosowania.

Od niedawna można też skorzystać z terapii metodą DBC. To nowość w dziedzinie rehabilitacji ruchowej. Skomplikowana aparatura nie tylko umożliwia ćwiczenie wszystkich fragmentów kręgosłupa oraz kończyn ale też sama dobiera indywidualny zestaw i intensywność ćwiczeń w zależności od wcześniejszego zdiagnozowania - metodą wielopłaszczyznowych i precyzyjnych pomiarów - wszelkich ograniczeń ruchu u pacjenta.

Terapia DBC wyróżnia się udokumentowaną skutecznością. Jak podają wiarygodne badania, u ponad 80 proc. leczonych doszło do zmniejszenia dolegliwości bólowych, a u 75 proc. stwierdzono przyrost siły i poprawę ruchomości. Kontynuacja wyuczonych, funkcjonalnych ćwiczeń wydłuża czas utrzymania się pozytywnych efektów terapii i zlikwidowania lub znacznego ograniczenia nawrotów dolegliwości.

Przypominamy o konkursie, w którym do wygrania są wejściówki na zabiegi w kriokomorze Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. Na dzisiejsze pytanie „Jaka jest popularna nazwa elastycznego krążka oddzielającego elementy kręgosłupa” odpowiadać można jutro pod nr. tel. 42 665-93-54 od godz. 10 do 11. Wejściówki dostanie troje pierwszych autorów prawidłowej odpowiedzi. Już w listopadzie ośrodek zaprasza na „Drzwi otwarte”. W planie - wykład na temat rehabilitacji kręgosłupa i służącej temu metodzie DBC oraz zwiedzanie kliniki. Creator uruchomił też specjalny nr tel. (731 054 313), pod którym pacjenci mogą otrzymać odpowiedzi na dodatkowe pytania dotyczące unikatowej metody rehabilitacji DBC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki