Skutki braku decyzji: długi tylko do wysokości spadku...

  Skutki braku decyzji: długi tylko do wysokości spadku [WIDEO]

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Skutki braku decyzji: długi tylko do wysokości spadku [WIDEO]

  ©pixabay.com

  Milczenie przez 6 miesięcy oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
  Skutki braku decyzji: długi tylko do wysokości spadku [WIDEO]

  ©pixabay.com

  Ponad rok temu zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie odpowiedzialności za długi spadkowe. Ponieważ wciąż pojawiają się pytania związane z ewentualnym dziedziczeniem zadłużenia, powracamy raz jeszcze do szczegółów tej ważnej nowelizacji.

  18 października 2015 r. weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy Kodeksu cywilnego. Zmiany te są korzystne dla spadkobierców, gdyż chronią ich przed negatywnymi skutkami braku złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
  Najważniejsza nowość polega na wprowadzeniu - jako zasady - odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości wartości aktywów spadkowych), w miejsce obowiązującej wcześniej zasady odpowiedzialności nieograniczonej.

  Jak wiadomo, spadkobierca na podjęcie decyzji o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania, tj. o tym, że został spadkobiercą. Do 17 października 2015 r. było tak, że „milczenie”, czyli brak formalnego oświadczenia spadkobiercy po śmierci spadkodawcy oznaczało przyjęcie spadku wprost, a tym samym nieograniczoną odpowiedzialność za długi wchodzące w skład spadku.

  W konsekwencji, jeśli okazywało się, że wysokość długów zmarłego przewyższa wartość odziedziczonego majątku, spadkobierca ponosił stratę. Mogła to być strata na tyle duża, że prowadząca do katastrofy życiowej, o czym poszkodowany spadkiem dowiadywał się - w skrajnym przypadku - dopiero wtedy, gdy zgłaszali się do niego wierzyciele zmarłej osoby (np. banki).  Na szczęście takie sytuacje należą już do przeszłości. Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą, brak oświadczenia spadkodawcy w kwestii przyjęcia bądź odrzucenia spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się on o spadku, będzie jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. A zatem - za nie swoje długi spadkobierca odpowiada tylko do wysokości odziedziczonego spadku. Innymi słowy - będzie miał z czego spłacać ewentualne długi zmarłego.

  Przykład. Jan wraz ze swoim bratem Czesławem odziedziczyli po połowie wartości spadku, wymienionego w spisie inwentarza. Każdemu z nich przypadła scheda o wartości 55 tys. zł. W jakiś czas potem do Jana i Czesława zgłosił się bank, przedstawiając dowody na zadłużenie spadkodawcy wynoszące w sumie 150 tys. zł i domagając się jego spłaty. Gdyby nie nowa ustawa, bracia nie dość, że musieliby oddać cały swój spadek na poczet długów zmarłego, to jeszcze powinni dopłacić bankowi po 20 tys. zł z własnych oszczędności. Po wejściu w życie nowych przepisów, będą stratni jedynie na tym, co zyskali po śmierci ojca.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo spadkowe - adwokat

  Kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Polecam mec. Igora Klimkowskiego, który udzielał wywiadu dla dziennika. Dzięki wywiadowi trafiłam do mec. Wybór prawnika okazał się strzałem w 10. Mecenas szybko i skutecznie przeprowadzi sprawę o...rozwiń całość

  Polecam mec. Igora Klimkowskiego, który udzielał wywiadu dla dziennika. Dzięki wywiadowi trafiłam do mec. Wybór prawnika okazał się strzałem w 10. Mecenas szybko i skutecznie przeprowadzi sprawę o dział spadku. Kilku prawników z Łodzi nie chciało podjąć się prowadzenia sprawy. Dpiero mec. przyjął mnie i zobowiązął się prowadzić sprawę. Dzięki mecenasowi wygrałam. Bardzo ale to bardzo się cieszę. Warto było do Pana trafić i nawiązać współprace. ...Jest Pan nie tylko dobrym prawnikiem ale świetnym człowiekiem i facetem. Polecam wszytskim. Kasiazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo