MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skutki picia alkoholu. Jaki wpływ ma alkohol na organizm? Konsekwencje picia mogą być tragiczne!

Norbert Uram
Opracowanie:
Jakie są skutki picia wódki? Spożywanie alkoholu może nieść ze sobą poważne skutki dla naszego organizmu. Jego nadużywanie może natychmiast skończyć się tragicznie. Możemy narazić swój organizm na rozwój wielu niebezpiecznych i groźnych chorób. Jakich? Sprawdź!
Jakie są skutki picia wódki? Spożywanie alkoholu może nieść ze sobą poważne skutki dla naszego organizmu. Jego nadużywanie może natychmiast skończyć się tragicznie. Możemy narazić swój organizm na rozwój wielu niebezpiecznych i groźnych chorób. Jakich? Sprawdź! pixabay.com
Jakie są skutki picia dużej ilości alkoholu? Picie alkoholu w nadmiernych ilościach może nieść ze sobą nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia. Jego nadużywanie może skończyć się tragicznie. Możemy narazić organizm na rozwój wielu niebezpiecznych i groźnych chorób. Sprawdź jakich?

Jakie są skutki picia alkoholu?

Mówiąc o skutkach picia alkoholu, najczęściej wspomina się o efektach długiego i regularnego spożywania alkoholu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że sporadyczne sięganie po kieliszek wódki, drinka, czy kufel piwa również może wpłynąć bardzo negatywnie na nasz organizm. W jaki sposób?

Jak alkohol wpływa na organizm?

Nawet niewielkie ilości wypitego alkoholu wpływają negatywnie na nasz organizm, jednak jego wpływ zależy od ilości oraz częstotliwości spożywania alkoholu. Im częściej pijemy, tym poważniejsze ma to skutki dla naszego zdrowia co może doprowadzić do alkoholizmu. Alkohol wpływa między innymi na nasz układ nerwowy prowadząc do upośledzenia pamięci, czy powodując depresyjny nastrój. Negatywny wpływ alkoholu dotyczy również naszego układu pokarmowego. Może doprowadzić nawet do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Alkoholicy narażeni są między innymi na zapalenie trzustki, przewlekłą niewydolność trzustki, marskość wątroby czy jej stłuszczenie.

Osoby pijące alkohol muszą uważać na problemy związane z nadciśnieniem, które jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia między innymi zawału, czy też udaru. Wpływa także negatywnie na nasz mózg, pogarszając między innymi naszą pamięć, czy powodować halucynacje.

Czy alkohol wpływa na jakość snu?

Tak, alkohol wypity nawet na kilka godzin przed snem ma negatywny wpływ na jego jakość. Pomimo że wypicie alkoholu przed snem pozwala nam szybciej zasnąć, może wywołać nawet bezdech senny, który obniża jakość snu.

Jak alkohol wpływa na seks?

Panuje błędne przekonanie, że alkohol oraz seks idą w parze. Jest to jednak bardzo szkodliwy mit, który jest często powielany. Spożywanie alkoholu obniża lbido, a stężenie testosteronu we krwi maleje. U mężczyzn dochodzi także do zaburzenia erekcji, która utrzymuje się jeszcze długo po całkowitym odstawieniu alkoholu, a nawet impotencja.

Jakie są skutki picia wódki? Spożywanie alkoholu może nieść ze sobą poważne skutki dla naszego organizmu. Jego nadużywanie może natychmiast skończyć się tragicznie. Możemy narazić swój organizm na rozwój wielu niebezpiecznych i groźnych chorób. Jakich? Sprawdź!

Skutki picia alkoholu. Jaki wpływ ma alkohol na organizm? Ko...

Ile alkoholu spożywają polacy?

Według badań przeprowadzonych przez PARPA (Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) w 2021 roku średnia ilość alkoholu przeliczonego na stuprocentowy podana w litrach na osobę wyniosła 9,70 litra. Dla porównania, w 2001 roku liczba ta wynosiła 6,63 litra na osobę. Spożycie piwa w 2021 roku wynosiło natomiast 92,7 litra na 1 mieszkańca Polski. W 2000 roku spożycie piwa wynosiło 66,9 litrów na osobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki