Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skutki uboczne szczepienia na COVID-19 ma ponad 500 osób w woj. śląskim. Na co się skarżą?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Skutki uboczne szczepienienia. W woj. śląskim do tej pory potwierdzono ponad 530 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz listę. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Skutki uboczne szczepienienia. W woj. śląskim do tej pory potwierdzono ponad 530 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz listę. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Grzegorz Dembinski
Na ponad 4 miliony wykonanych w Polsce szczepień inspektorzy sanitarni odnotowali 4 328 niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), w tym 3 720 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem oraz krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. W woj. śląskim NOP zgłosiło 539 osób. Sprawdziliśmy, jakich dolegliwości dotyczyły zgłoszenia.

Skutki uboczne szczepienia

Szczepienia populacyjne przeciw COVID-19 trwają w kraju, przypomnijmy, od 25 stycznia. W pierwszej kolejności szczepieni są seniorzy powyżej 70. roku życia. Od połowy lutego - także nauczyciele. W marcu z kolei wznowiono także szczepienia osób w ramach tzw. grupy zero, a więc medyków, studentów medycyny, pracowników domów pomocy społecznej czy miejskich ośrodków pomocy społecznej.

W woj. śląskim do 9 marca 2021 r. wykonano 430 440 szczepień, a 152 641 osób przyjęło już obie dawki preparatu.

Wystąpienie niepożądanych reakcji poszczepiennych zgłaszano dotąd 539 razy. W całej Polsce na ponad 4 miliony wykonanych szczepień inspektorzy sanitarni odnotowali 4 328 niepożądane odczyny poszczepienne.

Jakie inne objawy wystąpiły u zaszczepionych w woj. śląskim? Zobacz w galerii.

Zdecydowana większość ma charakter łagodny. Najczęściej zgłaszaną reakcją poszczepienną jest zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Zdarzają się także, choć o wiele rzadziej, silne bóle głowy, gorączka, uczucie drętwienia rąk i twarzy oraz metaliczny smak w ustach. Choć zdarzały się także omdlenia, zasłabnięcie z napadem drgawek,

Eksperci podkreślają, że te najczęściej odnotowywane reakcje są po prostu dowodem dowodem, że szczepionka działa.

– Musimy pamiętać, że celem szczepionki jest wywołanie w organizmie reakcji immunologicznej. Organizm dostaje przepis na białko wirusowe, tworzy je i ono pobudza układ odpornościowy. W czasie tego dochodzi do stanu zapalnego. Ból w miejscu wkłucia, zaczerwienienie, obrzęk, bóle głowy, gorączka to naturalne objawy, które mogą wystąpić po podaniu każdej szczepionki i u większości ludzi występują – przypomina dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Zdarzają się także przypadki, że zaszczepieni umierają. Każdy zgon następujący do 30 dni po przyjęciu preparatu jest wnikliwie analizowany. Po złożeniu zawiadomienia, okoliczności śmierci wyjaśniają także prokuratorzy.

Niepożądany odczyn poszczepienny zgłasza, przypomnijmy, lekarz, który zajmuje się konkretnym przypadkiem. Rejestr prowadzi inspekcja sanitarna. Informacje o każdym przypadku trafiają też do Urzędu Rejestracji Leków oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Informacje trafiają też do nadzoru farmaceutycznego oraz do Europejskiej Agencji Leków.

Odczyn poszczepienny – jak wynika z ustawowej definicji – to „zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki”. - Nie bada się związku przyczynowego ze szczepionką – mówi nam Jan Bondar rzecznik Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki