Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwer Waldemara Presi, czyli człowieka z sercem na dłoni

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Skwer u zbiegu ulic Andrzeja Struga i Gdańskiej w Łodzi od wczoraj nosi imię Waldemara Presi, zmarłego w grudniu 2016 roku wybitnego aktora Teatru Arlekin. Artysty, który ponad wszystko kochał teatr, pracę z dziećmi i Łódź.

O nazwanie skweru imieniem Waldemara Presi wnioskowali jego przyjaciele, współpracownicy, wielbiciele. Pomysł trafił we wrześniu 2018 roku do wiceprezydenta miasta Krzysztofa Piątkowskiego, który udzielając idei poparcia skierował go do radnych Komisji Kultury. Rada Miejska przychyliła się do wniosku i w październiku 2018 roku uchwaliła nadanie skwerowi imienia wieloletniego aktora Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Wczoraj odbyła się uroczystość otwarcia nowego miejsca.

- To był piękny człowiek, wspaniały przyjaciel - wspominała Waldemara Presię Danuta Chrzan, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 305, która była jedną z inicjatorek projektu uhonorowania artysty. - On niósł ze sobą teatr, zarażał nim wszystkich i wszędzie.

Waldemar Presia rozpoczął karierę sceniczną w warszawskiej lalkowej Fraszce w 1979 roku. W „Arlekinie” zadebiutował w roku 1983 i pozostał w nim do śmierci. W Łodzi zagrał ponad 180 ról w ponad stu premierach. Występował m.in. w „Krawcu Niteczce”, „Nowych szatach króla”, „Trzech muszkieterach” i „Królewnie Śnieżce”. Do jego ostatnich spektakli należały „Tymoteusz wśród ptaków”, „Tajemnica Wesołego Miasteczka”, „Mała Syrenka” i „Czerwony Kapturek”, uwielbiany był także jako Kapitan Hak w „Piotrusiu Panu” czy w „Mistrzu i Małgorzacie”, gdzie wcielał się w rolę Azazella. W styczniu 2015 roku świętował w „Arlekinie” 35-lecie pracy artystycznej.

Współpracował m.in. z takimi osobowościami teatralnymi jak Massimo Schuster, Albrecht Roser, David Syrotiak oraz wieloma innymi uznanymi reżyserami. Był jednym z niewielu polskich lalkarzy rozpoznawanych na scenie także poprzez charakterystykę kreowanych postaci lalkowych i mistrzowską animację.

Znany był z wielu działań edukacyjnych. Współpracował z przedszkolami, szkołami, bibliotekami i domami kultury, przekazując najmłodszym wiedzę o teatrze, technikach lalkowych, kulisach pracy na scenie. Realizował przedstawienia, był pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla, redagował kwartalnik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych oraz bibliotekarzy pracujących z dziećmi pt. „Mały Miłośnik Teatru”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki