Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej - wystawa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
materiały prasowe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przygotowała wystawę „Uradowaliście dziś moje serce: śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej". Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku 18 maja online pod adresem: www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-uradowaliscie/ oraz w holu głównym biblioteki (ul. Gdańska 100/102).

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, wystawa nawiązuje do świętowanych 18 maja setnych urodzin Karola Wojtyły i przypomina, że 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci papieża.

"Data 16 października 1978 roku była przełomowym momentem dla wielu Polaków" - piszą autorzy ekspozycji. - "To właśnie wtedy kardynałowie zebrani na konklawe wybrali nowego papieża, papieża – Polaka – Karola Wojtyłę, który przybrał imię Jan Paweł II. W ciągu 25 lat swojego pontyfikatu, dzięki swoim poglądom, zachowaniom i wierze, stał się wzorem do naśladowania dla wielu ludzi. Dla swoich rodaków jest osobą niezwykle ważną, o której pamięć nie przemija. Dlatego też rok 2020 jest rokiem szczególnym dla uczczenia pamięci o Ojcu Świętym".

Prezentacja „Uradowaliście dziś moje serce: śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej" została przygotowana przez Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Na wystawie można obejrzeć książki, czasopisma, zdjęcia, pocztówki, mapy, dokumenty życia społecznego oraz pamiątki związane z wizytami Jana Pawła II w Łodzi, Łowiczu i innych miastach regionu. "Jan Paweł II bardzo dużo podróżował, nie tylko podczas pontyfikatu, ale także wcześniej jako kardynał" - dodają twórcy wystawy. - "Zawitał też do Łódzkiego. Dlatego pragniemy zaprezentować Państwu związki papieża z ziemią łódzką. Oglądając wystawę będą mogli Państwo dowiedzieć się, w jaki, często nietypowy, sposób mieszkańcy regionu pamiętają o papieżu, jak oddawali mu hołd po śmierci, gdzie w Łódzkiem znajdują się pomniki, tablice pamięci i inne formy kultu Jana Pawła II. Oczywiście jest to tylko niewielka cząstka z bogatego materiału dokumentującego więzi papieża z naszym regionem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki