Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk Wrocław złożył wniosek o upadłość. Co dalej z drużyną? (OŚWIADCZENIE ZARZĄDU, FILMY)

Marcin Rybak
Piotr Waśniewski - prezes WKS Śląsk Wrocław
Piotr Waśniewski - prezes WKS Śląsk Wrocław Polskapresse
Zarząd WKS Śląsk Wrocław SA we wtorek złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości Śląska Wrocław. - Śląsk nie może być dłużej polem bitwy pomiędzy jego właścicielami - napisał w wydanym we wtorek w południe oświadczeniu prezes Śląska Piotr Waśniewski. Według nieoficjalnych informacji, wniosek o upadłość wymusił ruch Zygmunta Solorza – a dokładniej, firmy Polsat Nieruchomości. Solorz zażądał od klubu prawie 29 milionów złotych jako zwrot nakładów na słynną już dziurę pod niedoszłą galerię Śląska.

Skąd wniosek o upadłość? Z powodów finansowych. W odpowiedzi na ujawniony w ubiegłym tygodniu ruch prezydenta Rafała Dutkiewicza, który ogłosił plan odbicia Śląska z rąk Zygmunta Solorza-Żaka przy pomocy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk (czytaj więcej na ten temat), firma Polsat Nieruchomości zażądała od Śląska prawie 29 milionów złotych. To kwota, jaką wyliczył sądowy ekspert. Firma Solorza miała wydać te pieniądze na prace przygotowawcze pod niedoszłą galerię handlową Śląska, która miała powstać przy Stadionie Miejskim.

To właśnie ten ruch Solorza wymusił decyzję zarządu o zgłoszenie wniosku o upadłość. Ma to być tzw "upadłość układowa" - sąd ogłasza upadłość, ale z możliwością zawarcia porozumienia z głównymi wierzycielami. W sytuacji Śląska – co ciekawe – największymi wierzycielami są właśnie właściciele.

Co teraz z klubem piłkarskim Śląsk Wrocław występującym w Ekstraklasie? Klub będzie tam na razie grał tak jak dotychczas. Chyba, że jego sytuacją finansową zainteresuje się komisja licencyjna i cofnie licencję. Ale – jak mówił nam kilka dni temu znawca sportowego prawa – taka sytuacja w trakcie rozgrywek jest wątpliwa.

Co na to miasto? - Wzywamy większościowego akcjonariusza do współpracy przy uzdrowieniu Śląska Wrocław i zaniechania kroków mogących doprowadzić do jego likwidacji - napisał w wydanym popołudniu oświadczeniu rzecznik ratusza Arkadiusz Filipowski. ZOBACZ: UPADŁOŚĆ ŚLĄSKA: OŚWIADCZENIE MIASTA

ZOBACZ TEŻ:UPADŁOŚĆ ŚLĄSKA - PLAN DUTKIEWICZA JEST JUŻ NIEAKTUALNY

OTO TREŚĆ WTORKOWEGO OŚWIADCZENIA KLUBU WKS ŚLĄSK WROCŁAW:

"W związku ze zgłoszeniem przez głównych akcjonariuszy Spółki wielomilionowych roszczeń pieniężnych, przy jednoczesnym niewywiązywaniu się z podjętych przez nich wcześniej zobowiązań finansowych, zarząd WKS Śląsk Wrocław SA, zgodnie z obowiązującym prawem, zmuszony jest do złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości układowej Spółki.
W ocenie zarządu działania obydwu właścicieli Śląska od dłuższego czasu nie mają na celu poprawy sytuacji finansowej, a jedynie zabezpieczenie swoich własnych interesów majątkiem Spółki. W ostatnich dniach główni akcjonariusze wysunęli wobec Spółki wielomilionowe roszczenia, znacząco przewyższające jej możliwości finansowe. Co więcej, roszczenia te są wyłącznie efektem nieporozumień pomiędzy współwłaścicielami Spółki, którzy postanowili przenieść na jej barki wzajemne rozliczenia dotyczące niedoszłej inwestycji w centrum handlowe oraz nieudanego podniesienia kapitału zakładowego Spółki. Śląsk Wrocław stał się tym samym zakładnikiem w sporze pomiędzy głównymi akcjonariuszami.
Wiosną, podczas procesu licencyjnego, główni akcjonariusze zobowiązali się do dalszego finansowania Spółki. W oparciu o te gwarancje, za przyzwoleniem Rady Nadzorczej, zarząd Spółki podejmował kolejne zobowiązania finansowe, związane m.in. ze sprowadzaniem nowych piłkarzy. Niestety, wbrew pisemnym obietnicom, główni akcjonariusze od tego czasu nie uczynili nic w celu poprawienia sytuacji finansowej Spółki. Zarząd od wielu miesięcy informował Radę Nadzorczą i właścicieli Spółki o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i problemach związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Apele te były jednak ignorowane. Spółka od dawna funkcjonuje wyłącznie dzięki środkom wypracowanym samodzielnie - wpłat od sponsorów, praw telewizyjnych, stale rosnących przychodów z dnia meczowego oraz transferów. Środki te jednak są na wyczerpaniu, a obaj akcjonariusze - zamiast wywiązać się z wcześniejszych obietnic - wysuwają kolejne roszczenia, które w założeniu mają wywrzeć presję na przeciwnej stronie, ale sprowadzają się jedynie do pogorszenia stanu klubowych finansów.
Przedłużające się kłopoty finansowe Spółki oraz wyniszczający konflikt pomiędzy współwłaścicielami stawiają pod znakiem zapytania przyszłość Śląska Wrocław. Dlatego, w celu zapewnienia przetrwania zagrożonej bankructwem Spółki, zarząd zdecydował się na rozpoczęcie procedury upadłościowej w wariancie układowym. Celem tej procedury jest zawarcie porozumienia, które zapewni wszystkim wierzycielom zaspokojenie ich roszczeń. Przede wszystkim zaś upadłość układowa jest szansą na przetrwanie Spółki i redukcję jej zobowiązań finansowych.
Rozpoczęcie procedury upadłościowej nie jest jednoznaczne z likwidacją Spółki. Co więcej, wniosek w tej sprawie w każdej chwili można wycofać z sądu. By tak się jednak stało, Śląsk Wrocław nie może być dłużej polem bitwy pomiędzy jego właścicielami. Dlatego zarząd Spółki zwraca się z apelem do głównych akcjonariuszy o zaprzestanie sporów i dojście do porozumienia zarówno w sprawie wzajemnych rozliczeń z przeszłości, jak i pomysłów na dalsze funkcjonowanie. Bez osiągnięcia tego konsensusu przyszłość Śląska Wrocław, najbardziej utytułowanego polskiego klubu piłkarskiego ostatnich lat, jawi się w czarnych barwach."
W imieniu zarządu WKS Śląsk Wrocław SA
Piotr Waśniewski
Michał Domański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląsk Wrocław złożył wniosek o upadłość. Co dalej z drużyną? (OŚWIADCZENIE ZARZĄDU, FILMY) - Gazeta Wrocławska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki