Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledzie na Boże Narodzenie. Przepisy na śledzie tradycyjne (i nie tylko). Nie tylko tradycyjne przepisy na śledzie w Wigilię 22.12.2022

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Śledzie na Wigilię.
Śledzie na Wigilię. pixabay.com
Śledzie od wieków były jednym z głównych składników naszego jadłospisu. Są bowiem nieodłączną częścią tradycyjnej kuchni polskiej. Śledzie to popularne i często wciąż niedoceniane lub traktowane za „gorsze” ryby. Dzisiaj o śledziach myślimy najczęściej przy okazji świąt i rodzinnych imprez. Nie ma świąt bez śledzi na stole.

Te popularne i często wciąż niedoceniane lub traktowane za „gorsze” ryby od wieków były jednym z głównych składników naszego jadłospisu.

Śledzie są bowiem nieodłączną częścią tradycyjnej kuchni polskiej. Ale gdyby śledzi nie było tak dużo (choć już coraz mniej) i nie były w porównaniu z innymi rybami tak tanie, zapewne byłyby traktowane inaczej. Dzisiaj o śledziach myślimy najczęściej przy okazji świąt i rodzinnych imprez. Kojarzą się na przykład powszechnie jako zakąska do mocnych alkoholi…

A szkoda, bo śledzie to naprawdę wykwintna ryba, godna królewskich stołów. Warto zatem jeść częściej śledzie dla ich czysto przyjemnego smaku.

Spoglądając jeszcze raz wstecz… Śledzie od stuleci gościły na stołach, bo rzeczywiście było ich bardzo dużo. Dużo, to i tanio, dlatego śledzie przede wszystkim trafiały do kuchni najbiedniejszych i dostarczały niezwykle cennych składników odżywczych. Wielu z tego żyło lub nawet dorobiło się dużych pieniędzy. Połowy śledzi stały się też ważnym czynnikiem ekonomicznym. Bogacili się na nich Skandynawowie, Anglicy i Holendrzy. Mówiło się nawet kiedyś, że Amsterdam wybudowano na ościach ze śledzi. Polska, jako kraj nadbałtycki, też zawsze była w śledzia bogata.

Obecność śledzi w słowiańskich jadłospisach sprawiła, że zaczęto wymyślać coraz bardziej wyrafinowane sposoby ich przyrządzania. I tak trafiły nawet na królewskie stoły. Jednak poza smakowymi walorami potraw ze śledziem w roli głównej, nie wolno zapominać o wartościach odżywczych tej ryby.

Śledzie mają bardzo delikatne i smaczne mięso, które zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (popularnych dzisiaj kwasów omega-3), czyli tych dobrych, obniżających stężenie cholesterolu we krwi i poprawiających ciśnienie tętnicze.
Stwierdzono w nich również duże ilości dobrze przyswajanych witamin A (wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, działa przeciwnowotworowo), D (wzmacnia kości) oraz witamin z grupy B – B1, B2, B6 i B12 (maja wpływ na układ nerwowy).

Śledzie są też bogatym źródłem jodu (reguluje hormon tarczycy), wapnia (składnik kości) i żelaza (zapobiega anemii). Wśród pozostałych w śledziu składników mineralnych wykryto jeszcze fosfor, magnez, fluor, siarkę, potas i mangan.
Śledź jest też bardzo dobrym dostawcą białka – w 100 g mięsa znajduje się go prawie 17 gramów. A to wszystko to są przecież składniki tak zwanego zdrowego odżywiania. I chociaż śledzie zaliczają się do ryb tłustych, można je włączyć do diety odchudzającej, gdyż obecny w mięsie potas pomaga usuwać z organizmu nadmiar wody, a dobre kwasy tłuszczowe wspomagają przemianę materii.

Pewnie każdy z nas wie, że śledzie można przyrządzać na setki sposobów, a nie tylko w tak popularnych zestawach, czyli w octowej marynacie oraz w oleju z cebulą.

Ciekawych przepisów oczywiście nie brakuje.

Są na przykład… śledzie po grecku, francusku, egipsku, libańsku, żydowsku, turecku, skandynawsku, szwedzku, fińsku, duńsku, norwesku, łódzku, kujawsku, wileńsku, śląsku, wrocławsku itp. Itd., a – zapewniam - śledź nigdy wam się nie znudzi. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie on rybą łowną, a nie pod ochroną, bo – jak wspominałem – kiedyś śledź był popularną i liczną rybą, ale teraz jest go coraz mniej, między innymi przez nas ludzi.

Oby zatem śledź nie został niebawem tylko „na stole króla”, ale też wszystkich innych…

Zebraliśmy najlepsze przepisy na śledzie, które możesz podać na wigilijnym stole

Śledzie w śmietanie z jabłkiem to jest dla mnie „numer 1” na świątecznym stole, ale w inne dni też. Najlepszego śledzia robi zawsze moja mama, bo nie żałuje grubo pokrojonych… jabłek.

Podstawa to są oczywiście dobrze przygotowane śledzie – najlepiej z beczki i wymoczone przynajmniej przez dzień w słodkiej wodzie, a później troszkę zmacerowane w mleku. To jest podstawa większości potraw ze śledziami.
Ale od święta może warto dodać im trochę wyjątkowości – odmieni je dodatek jabłka, ale takiego tartego oraz odrobina gęstego majonezu i innych przypraw.

Warto przy okazji pamiętać, że słony smak śledzia świetnie komponuje się zarówno z łagodnymi jogurtowymi sosami, jak i z tymi pikantnymi czy kwaśnymi, korzennymi nutami, miodem. Praktycznie ze wszystkim…

W galerii poniżej polecane przez nas kilka sprawdzonych przepisów na śledzie w różnej postaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki