Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słońce może być groźne. Jak się przed nim chronić?

Izabela Mortas
Okulary przeciwsłoneczne pomogą chronić nasze oczy
Okulary przeciwsłoneczne pomogą chronić nasze oczy 123RF
Lato w pełni, a więc i wysokie temperatury dają o sobie znać. Słońce może wpłynąć dobrze na nasze zdrowie, ale też może nam zaszkodzić. Podpowiadamy, jak skutecznie się przed nim chronić.

Przede wszystkim postawmy na filtry. Te będą chronić zarówno naszą skórę, jak i oczy przed niekorzystnymi skutkami promieniowania słonecznego.

Dla oczu - okulary przeciwsłoneczne

Zacznijmy od oczu - tu rada jest całkiem prosta - w słoneczne dni nie wychodźmy z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ światło słoneczne ma wpływ nie tylko na przedni odcinek oka, lecz także na dalszy odcinek, czyli siatkówkę. Może powodować uszkodzenie powierzchni gałki ocznej poprzez jej wysychanie, mikrouszkodzenia nabłonka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do trwałego uszkodzenia widzenia centralnego. Promienie słoneczne mogą doprowadzić do oparzenia plamki, czyli retinopatii słonecznej. Choć to rzadka choroba, jest bardzo poważna w skutkach i lepiej zawczasu jej zapobiegać.

Dobrze, by okulary przeciwsłoneczne zostały zakupione w profesjonalnym salonie optycznym, nie zaś w przypadkowym miejscu, na przykład na ulicznym straganie - takie mogą jedynie zwiększyć ryzyko uszkodzenia wzroku. Powodują, że źrenica nieco się rozszerza, ale nie posiadają żadnego filtra, przez co „otwierają” promieniom słonecznym drogę do dalszych odcinków gałki ocznej. Najlepsze będą okulary z filtrami UVA i UVB 400, które w stu procentach zabezpieczą nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym.

Co szczególnie ważne - okulary przeciwsłoneczne to latem podstawowe wyposażenie nie tylko dorosłych. Warto zakupić je także dzieciom. Tym bardziej że ich niewykształcony narząd wzroku jest jeszcze bardziej podatny na szkodliwe działanie promieniowania. Trzeba pamiętać, że oczy dziecka najintensywniej rozwijają się do 6. roku życia i wszelkie uszkodzenia powstałe podczas jego kształtowania się mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości, takimi jak zaćma, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotworów delikatnej skóry powiek.

Wbrew obiegowej opinii kapelusik, czapka z daszkiem, parasol czy namiot nie stanowią wystarczającej ochrony oczu dziecka przed słońcem - warto im także zakupić okulary przeciwsłoneczne, kierując się tymi samymi kryteriami co w przypadku dorosłych.

Dla skóry - krem z filtrem, oleje roślinne

Odpowiedniej ochrony potrzebuje także nasza skóra. Tę także zabezpieczą filtry. Osoby z jasną karnacją dobrze, by sięgały po najwyższą ochronę, czyli 30-50 SPF, osoby z ciemniejszą karnacją mogą zabezpieczać się filtrami 20-30 SPF. Bez względu na fototyp skóry, na twarz najlepiej stosować najwyższą ochronę, czyli filtr 50, po to, by skóra się zbyt szybko nie zestarzała. Wybierając krem z filtrem, postawmy na ten, który chroni przed wszystkimi rodzajami promieniowania - UVA, UVB i podczerwienią - w ten sposób ochronimy skórę przed negatywnym wpływem czynników, mogących prowadzić do nowotworów skóry.

Co ciekawe, istnieje wiele substancji pochodzenia naturalnego, które zawierają w sobie filtry przeciwsłoneczne. Są to głównie oleje, które oprócz ochrony przed słońcem, posiadają również właściwości pielęgnacyjne. Wśród takich olei wymienia się między innymi olej z nasion malin, z kiełków pszenicy czy dzikiej marchwi. Właściwości ochronne przed promieniowaniem wykazują także zielona herbata, aloes, masło shea.

W piękne, słoneczne letnie dni nie możemy zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej. Jeśli zaniedbamy tę sprawę, nasza skóra szybciej się zestarzeje i nie będzie wyglądała zdrowo. Warto wykorzystać naturalne metody. Przejdź do kolejnych slajdów i poznaj sześć sposobów.ZOBACZ TAKŻE: "Rozkładajmy parasole, stosujmy filtry". Dermatolog radzi, jak chronić skórę w czasie upałów(Źródło:TVN24Dostawca: TVN)

Chroń skórę przed słońcem! Poznaj sześć naturalnych filtrów

Dla całego organizmu - cień, bawełna, kapelusz, woda

Nie zapominajmy o właściwym ubiorze. W gorące dni najlepiej sprawdzą się zwiewne, „oddychające” tekstylia, jak na przykład bawełna czy len. Na rynku w tej chwili dostępna jest także odzież z filtrami. Działa dzięki zastosowaniu wyjątkowo gęstej sieci pojedynczych włókien - w ten sposób uzyskuje się barierę zatrzymującą znaczną część promieniowania. Jeśli odzież, to także akcesoria. Gdy głowa i kark ulegną przegrzaniu, grozi nam udar słoneczny. Aby tego uniknać, wybierając się na plażę, basen albo spacer w mieście - nałóżmy na głowę czapkę lub kapelusz. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że mogą nie tylko być elementem ochrony, lecz także stylowym dodatkiem!

Osoby, które szczególnie źle znoszą upały, cierpią na choroby układu krążenia, mają nadciśnienie, powinny wystrzegać się kąpieli słonecznych. Najlepiej, by pozostawały w domu, a w czasie przebywania na zewnątrz wybierały cień. Takie osoby też szczególnie powinny pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i piciu dużej ilości wody.

ZOBACZ TAKŻE: "Rozkładajmy parasole, stosujmy filtry". Dermatolog radzi, jak chronić skórę w czasie upałów

(Źródło:TVN24
Dostawca: TVN)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Słońce może być groźne. Jak się przed nim chronić? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki