Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba Więzienna współpracuje z IPN. Lekcje historii dla więźniów i funkcjonariuszy [ZDJĘCIA]

Andrzej Boratyński
Spotkanie w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Łodzi. Od lewej: dr Joanna Żelazko (OBEP IPN w Łodzi), Antoni Galiński (IPN Łódź), Marek Drużka (dyrektor Oddziału IPN w Łodzi), płk Marek Lipiński (dyrektor OISW w Łodzi), Piotr Siemiński (OISW w Łodzi)
Spotkanie w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Łodzi. Od lewej: dr Joanna Żelazko (OBEP IPN w Łodzi), Antoni Galiński (IPN Łódź), Marek Drużka (dyrektor Oddziału IPN w Łodzi), płk Marek Lipiński (dyrektor OISW w Łodzi), Piotr Siemiński (OISW w Łodzi) Marzena Kumosińska/IPN Łódź
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi podpisały w poniedziałek porozumienie o współpracy. Dzięki niemu pracownicy IPN przybliżą najnowszą historię Polski, osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych w regionie łódzkim.

- Współpraca polegała będzie przede wszystkim na prowadzeniu przez pracowników IPN zajęć, wykładów i organizowaniu wystaw dla osadzonych, przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych województwa łódzkiego - tłumaczy kpt. Bartłomiej Turbiarz, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi.

IPN będzie współpracował z jednostkami Służby Więziennej w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu.

- Zajęcia organizowane dla więźniów mają na celu zapoznać ich z historią Polski, w szczególności regionu łódzkiego, w okresie 1939-1989 - mówi Marzena Kumosińska, asystent prasowy łódzkiego IPN. - Stanowi to element działalności informacyjno-edukacyjnej IPN, skierowanej do osób dorosłych, która ma podnosić poziom świadomości historycznej w społeczeństwie, rozwijać zainteresowanie historią regionu oraz kształtować postawy patriotyczne - dodaje Kumosińska.

Pierwsze spotkanie edukacyjne zaplanowane jest pod koniec lutego. Jego tematyka będzie nawiązywać 60. rocznicy stracenia w więzieniu mokotowskim gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil", pierwszego komendanta Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępcy ostatniego dowódcy AK, szefa organizacji NIE, komendanta WiN.

Dzięki współpracy swoją wiedzę powiększą nie tylko osadzeni, ale również funkcjonariusze Służby Więziennej. - Oprócz zajęć w formie wykładów i prelekcji, funkcjonariusze będą mieli również możliwość wzięcia udziału w akcjach edukacyjnych i konkursach proponowanych przez łódzki odział IPN. Otrzymają również materiały edukacyjne - tłumaczy Kumosińska.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Służba Więzienna współpracuje z IPN. Lekcje historii dla więźniów i funkcjonariuszy [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki