Balet „Grek Zorba” z muzyką Mikisa Theodorakisa i w choreografii i z librettem Lorki Massine’a, miał premierę w Teatrze Wielkim w roku 1990 i został przyjęty entuzjastycznie. Spektakl przygotowany w oparciu o wątki ze słynnej powieści Nikosa Kazandzakisa to emocjonalny apel o wolność, swobodę, tolerancję i radość z każdego dnia życia, z finałowym tańcem sirtaki - tak pamiętanym dzięki filmowi z Anthonym Quinnem w roli tytułowej.
Kolejną premierę „Greka Zorby” ponownie przygotowuje Lorca Massine, którego wspiera Anna Krzyśków, w premierze przed trzydziestu laty tańcząca jedną z głównych ról.
- Myślę, że polska publiczność będzie oczarowana bardziej niż przed laty - zapewnia Lorca Massine. - Jestem Rosjaninem i stwierdzam, że we wszystkich Słowianach jest coś podobnego. Jesteśmy bardziej wrażliwi na emocje, silniej ich doświadczamy, przez co sam proces twórczy i jego efekt jest bardziej poetycki niż u innych nacji. A „Grek Zorba” to porywająca, barwna opowieść o radości życia. Ten balet to również wiele filozoficznych myśli, rozmaite techniki tańca, złożona muzyka. I przede wszystkim dowód, że muzyka łączy, w odróżnieniu od mnóstwa innych spraw, które nas głównie dzielą.
W Zorbę w łódzkim widowisku wcieli się Joshua Legge.
- To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność - mówi tancerz. - Zorba to wspaniała postać, duże zadanie techniczne, ale i aktorskie.
W spektaklu biorą udział także: Dominik Senator, Maciej Pletnia, Fabian Michaux, Laura Korolczuk, Riho Okuno, Alicja Bajorek, Walentyna Batrak, Matylda Molińska, Yuki Itaya, Wiktor Krakowiak-Chu, Witold Biegański, soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego. Autorką dekoracji i kostiumów jest Zuzanna Markiewicz. Muzyka podczas przedstawienia będzie odtwarzana z nagrania.
- Uznałem, że dzisiejsza wersja potrzebuje dawki świeżej energii - dodaje Lorca Massine. - Przez wiele lat konsekwentnie wnosiłem niewielkie zmiany, przez co choreografia jest bardziej nasycona, „strawna”, szczególnie jej pierwsza część. Teraźniejszy Zorba podoba mi się bardziej. Musiałem dodać temu dziełu energii i tak też się stało.
Balet będzie pokazany: 29 lutego (I premiera), 1 marca (II premiera),11 marca, 4 i 5 kwietnia, 27 maja oraz 3 czerwca.
Dyrekcja Teatru Wielkiego zapowiada również już kolejną premierę, zaplanowaną na 9 maja - będzie to opera „Don Carlos” Giuseppe’a Verdiego. Kierownictwo muzyczne sprawuje Bassem Akiki, a reżyseruje Michael Gieleta.
13 marca świętowane będzie pięćdziesięciolecie spektaklu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” - kultowego baletu z muzyką Bogdana Pawłowskiego i choreografią Witolda Borkowskiego. A 15 marca po raz pierwszy jako Madama Butterfly w operze Giacomo Pucciniego wystąpi Joanna Woś.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?