Smaki Ziemi Łódzkiej już w niedzielę w Manufakturze

  Smaki Ziemi Łódzkiej już w niedzielę w Manufakturze

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Manufakturze można poznać tajniki kuchni z regionu
  1/2
  przejdź do galerii

  W Manufakturze można poznać tajniki kuchni z regionu ©Artur Kostkowski/polskapresse

  Myncybuły twardzkie, bumby opoczyńskie, kurczak faszerowany na słodko z borówką leśną, piersi z kaczki z kaszą jaglaną i pęczakiem w sosie gruszkowo-miodowym to tylko część potraw, których już w niedzielę będzie można spróbować w Manufakturze. Odbędzie się tu czwarta edycja imprezy pod hasłem Smaki Ziemi Łódzkiej.
  Na rynku Manufaktury rozstawionych zostało 26 stoisk, na których można kupić regionalne produkty, wędliny, przygotowane według tradycyjnych receptur, a także ciasta, miody i nalewki.

  Wydzielona zostanie strefa gotowania, w której panie z kół gospodyń wiejskich pod okiem znanego kucharza Andrzeja Polana będą przygotowywać potrawy regionalne. Nauczyć tej sztuki będą się mogli także wszyscy goście jarmarku. To jedna z nielicznych okazji, by poznać tajniki kuchni z naszego województwa.

  Podczas imprezy odbędzie się także konkurs na najlepszą potrawę naszego regionu. Tytuł "Smaczne Łódzkie" przypadnie jednemu z konkursowych 25 dań. Rywalizować będą m.in.: myncybuły twardzkie, czernina z kaczki, zupa "Dziad", cepeliny z Moszczenicy, wędzona nóżka z Woli, królik w śmietanie, bumby opoczyńskie. Przygotowana zostanie też konkurencyjna czernina - pratkowska.

  Do konkursu zgłoszono też m.in.: pierogi z ziemniakami i surówką pikantną z marchwi, pasztet wiejski z królika, kapuśniaczki, zupę krem marchewkową z kanapką zieloną. Kolejne propozycje to: piersi z kaczki z kaszą jaglaną i pęczakiem w sosie gruszkowo-miodowym, pierogi z kapustą, mięsem i grzybami, kasza gryczana ze świeżonką, pyzy ziemniaczane z nadzieniem.

  Wszystkie potrawy zostały przygotowane na bazie lokalnych, sezonowych składników. Nie znajdziemy w nich konserwantów. Potrawy oceni jury, natomiast uczestnicy jarmarku będą mogli je degustować.

  Smaki Ziemi Łódzkiej to także zmagania muzyczne. Dwadzieścia zespołów ludowych powalczy o statuetkę Folk-Nuta, natomiast kolejnych dwanaście będzie rywalizować o Małą Folk-Nutę. Gościnnie wystąpi także orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Spycimierzu. Festyn Smaki Ziemi Łódzkiej rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 21.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo