Smartfon pomoże na Piotrkowskiej

  Smartfon pomoże na Piotrkowskiej

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Specjalna aplikacja na smartfony ma promować ofertę ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do trasy W-Z

  Specjalna aplikacja na smartfony ma promować ofertę ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do trasy W-Z ©Paweł Łacheta

  Piotrkowska będzie pierwszą ulicą w Europie z własną aplikacją. Od jutra będzie w niej można znaleźć wszystkie informacje o łódzkim deptaku.
  Specjalna aplikacja na smartfony ma promować ofertę ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do trasy W-Z

  Specjalna aplikacja na smartfony ma promować ofertę ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do trasy W-Z ©Paweł Łacheta

  Aplikację na smartfony będzie mieć od środy ul. Piotrkowska. W jednym miejscu zbierze informacje o sklepach, barach, toaletach i imprezach plenerowych na deptaku.

  To pierwsza aplikacja poświęcona jednej ulicy w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie. Ma pomóc w promocji ul. Piotrkowskiej.

  Na pomysł stworzenia aplikacji wpadł kilka lat temu Piotr Kurzawa, menadżer ulicy.

  - Teraz wszyscy spędzają czas patrząc w telefony. To pierwsze miejsce, w którym szuka się informacji - wyjaśnia Piotr Kurzawa.

  Aplikację przygotowała łódzka firma Liki Mobile Solutions. Magistrat dostał ją praktycznie za darmo. Prace nad aplikacją trwały pół roku. Dodatkowo przez dwa miesiące trzech pracowników zespołu obsługi ul. Piotrkowskiej zbierało informacje o działających tu firmach. - Dzięki temu mamy zinwentaryzowane i sfotografowane wszystkie podmioty działające w deptakowej części Piotrkowskiej - mówi Piotr Kurzawa.

  Aplikacja obejmuje Piotrkowską od pl. Wolności do trasy W-Z. Zawiera ona mapę, listę sklepów i restauracji, a także firm działających w podwórkach i na piętrach. Jest też lista dostępnych toalet, przystanków komunikacji publicznej, a także informacje o zabytkach i pomnikach. W sumie obejmie 1034 miejsca, w tym 724 to podmioty gospodarcze. Będzie też informować o imprezach.

  Aplikacja będzie zwracać uwagę na lokalizację użytkownika. Dobierze informacje o lokalach, usługach i wydarzeniach znajdujących się w okolicy patrzącego w telefon.

  Początkowo wprowadzaniem informacji zajmować się będą pracownicy zespołu obsługi Piotrkowskiej, jednak z czasem właściciele lokali będą mogli sami dodać nowe menu lub rabaty.

  Aplikacja będzie bezpłatna dla użytkowników i przedsiębiorców i dostępna na dwa systemy: Android oraz iOS. Jej start odbędzie się w środę przed południem. W przyszłości ma objąć całą Pietrynę od pl. Wolności do pl. Niepodległości, a także przecznice.

  Pomysł aplikacji na telefon chwali Michał Sędkowski, doktorant w katedrze Marketingu Międzynarodowego i Dystrybucji Uniwersytetu Łódzkiego.

  - Ludzie, zwłaszcza młodzi, większość swojego cyfrowego życia przenoszą na telefon komórkowy - mówi Michał Sędkowski. - A ponieważ telefon jest zawsze z nami, najłatwiej tam sięgnąć po informacje.

  Ostrzega jednak, że aplikację łatwiej jest stworzyć niż ją później prowadzić.

  - Nie wiadomo na ile dane w aplikacji będą aktualne i na ile właściciele lokali będą chcieli współpracować z jej administratorami. Taka współpraca przy udostępnianiu danych bywa trudna - tłumaczy.

  Jego zdaniem aplikacja poświęcona ulicy to w Polsce nowość. - Wiele miast posiada różne aplikacje będące przewodnikami. Są one jednak bardziej ogólne - mówi Michał Sędkowski.

  Aplikacje mają też centra handlowe. W Łodzi posiada ją Manufaktura. Aplikacja pokazuje wolne miejsca na parkingu, rabaty w restauracjach i historię budynków.

  Aplikacja na telefon to kolejne już podejście do cyfrowej promocji oferty ul. Piotrkowskiej. Pięć lat temu powstał system rabatów wzorowany na popularnym Gruponie. Stworzyła go Fundacja Ulicy Piotrkowskiej przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Miał być receptą na upadający wówczas handel na Piotrkowskiej. Na stronie internetowej nasza. piotrkowska.pl pojawiały się kupony zniżkowe do lokali i sklepów przy Pietrynie. Użytkownicy mogli je sobie wydrukować i zrealizować w wybranych punktach. Jednak system działał tylko dwa lata. Z czasem nowe oferty rabatowe przestały się pojawiać.

  Piotrkowska miała też prowadzoną przez magistrat stronę internetową ulicapiotrkowska.pl. Pojawiały się na niej informacje o imprezach. Dwa lata temu strona zaczęła być mało aktualna, wkrótce została zastąpiona profilem „Piotrkowska” na portalu społecznościowym Facebook.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe

  xxl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ciekawe czy zaznaczono toaletobramy ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Janko z Poszczańca

  Deptak? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Pani Witkowskiej coś się pomyliło. Piotrkowska to nie jest deptak. To ulica. Wystarczy zajrzeć na Dziennik Łódzki, żeby przeczytać głupoty. Prawdziwa niemiecka solidność.
  Chluba miasta po zmroku...rozwiń całość

  Pani Witkowskiej coś się pomyliło. Piotrkowska to nie jest deptak. To ulica. Wystarczy zajrzeć na Dziennik Łódzki, żeby przeczytać głupoty. Prawdziwa niemiecka solidność.
  Chluba miasta po zmroku zmienia się w zoo. Każdy, kto był nad ranem może potwierdzić. Darcie mordy przez zastępy przepitych małp i wylewająca się z bramy uryna. W powietrzu, niczym echo, brzmi polszczyzna, o jakiej wieszczom się nie śniło...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To deptak

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ale tylko w czasie procesji. Najbliższa już za 2 dni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piotrkowska to trup, jego pudrowanie nic nie pomoże.

  obserwator życia miejskiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Po usunięciu z niej tramwaju, samochodów i autobusów została zabetonowana i osłupowana.

  Remont (zupełnie zbędny) wykończył najstarsze firmy na tej ulicy.

  Teraz stała się wielką pijalnia alkoholi...rozwiń całość

  Po usunięciu z niej tramwaju, samochodów i autobusów została zabetonowana i osłupowana.

  Remont (zupełnie zbędny) wykończył najstarsze firmy na tej ulicy.

  Teraz stała się wielką pijalnia alkoholi z pustymi od lat lokalami (patrz dawny Dom Buta).

  To są efekty mieszania się urzędasów w życie gospodarcze miasta.

  Efektem czego jest m.in. zatrudnianie niepotrzebnych "menedżerów" zamiast potrzebnych dozorców.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na lewo pijalnia piwa, za 100 metrów brama do szczania, na prawo kreatywny lokal

  z chińskimi podkoszulkami to jest t'shirtami i pijalnia alkoholi świata, za 100metrów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  innowacyjny kucany toj toj w back off, na środku 100bierhalle a na lewo chachacha były socjalistyczny dom towarowy Magda. Na prawo innowacyjny gangsterski pub do prania pieniędzy. I kolejny lokal...rozwiń całość

  innowacyjny kucany toj toj w back off, na środku 100bierhalle a na lewo chachacha były socjalistyczny dom towarowy Magda. Na prawo innowacyjny gangsterski pub do prania pieniędzy. I kolejny lokal gastronomiczny - pralnia. A tu kolekcjonerskie zioła i lecznicze herbatki oraz kompot. Ten lokal to ciekawa propozycja dla klienteli z wyższej półki, koneserów win popularnie zwanych jabolami. To kolejny pomysł z inkubatora - kebab na zimno i surowo prowadzony przez znanego policji i obserwowanego terrorystę . I do pary, pijalnia piwa na ciepło. To przyszłe kasyno, co ciekawe licencję dostanie gangster-recydywista za dobre sprawowanie. A tu perełka łódzkiego deptaka Urząd Miasta Łodzi. O 12 każdego dnia grany jest hejnał miasta "Prząśniczka" upamiętniający wyzyskiwane robotnice za fabrykanckich lat, które tak podobały się robotnikom, że postanowili dziś wskrzesić ten okres. W przyszłości po całkowitym zreprywatyzowaniu centrum, po prząśniczce wystąpią robotnicy - barany i będą się trykać ku uciesze biznesmenów. Dotarliśmy do sławnego podwórka a na lewo miejska plaża na dwie osoby i dalej ekskluzywny kompleks biznesowo rekreacyjny dla najciężej pracującej elity miasta. Zawracamy , po lewej pijalnia piwa a po prawej pub ...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Celne

  Trollo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  spostrzeżenia :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO nie umie rządzić Łodzią

  Jaki pan taki kram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Do dzisiaj nie ma porządnej aplikacji mobilnej dla turystów zwiedzających Łódź. Wystarczy obejrzeć fatalne oceny istniejących programów-porażek na play.google.com. Władze miasta nic nie robią w...rozwiń całość

  Do dzisiaj nie ma porządnej aplikacji mobilnej dla turystów zwiedzających Łódź. Wystarczy obejrzeć fatalne oceny istniejących programów-porażek na play.google.com. Władze miasta nic nie robią w tej sprawie. Bo też i po co promować Łódź. Synekury wystarczą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piotrkowska została sprzedana przez Zdanowską na rzecz Manufaktury.

  Pudrowanie trupa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  praktycznie za darmo - chłe, chłe, chłe!

  koniaczek - stać mnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  która to już suuper-kuuul-appcia zapłacona z publicznych pieniędzy i zapomniana zaraz po wystawieniu faktury? Gwarantuję spektakularną klapę, podobną do 'Łódź Insider' czy systemu kodów 3D,...rozwiń całość

  która to już suuper-kuuul-appcia zapłacona z publicznych pieniędzy i zapomniana zaraz po wystawieniu faktury? Gwarantuję spektakularną klapę, podobną do 'Łódź Insider' czy systemu kodów 3D, mających rzekomo informować o zabytkach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łowca cebuli

  kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Domyślam się, że już widziałeś aplikację i ją przetestowałeś? Przecież chyba nie jesteś zwykłym cebulakiem, który krytykuje coś przed zobaczeniem?!
  P.S. Umowę pewnie też widziałeś, skoro piszesz o...rozwiń całość

  Domyślam się, że już widziałeś aplikację i ją przetestowałeś? Przecież chyba nie jesteś zwykłym cebulakiem, który krytykuje coś przed zobaczeniem?!
  P.S. Umowę pewnie też widziałeś, skoro piszesz o fakturze??zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fiut

  127p (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Pewnie chodzi o to, że matusia UMŁ dała tylko trochę, a reszta wyżebrana, wycyckana z wielkiego cycka funduszy unijnych. A jak się nie podoba, to jak widać powyżej, nie "czaisz bazy" i jesteś...rozwiń całość

  Pewnie chodzi o to, że matusia UMŁ dała tylko trochę, a reszta wyżebrana, wycyckana z wielkiego cycka funduszy unijnych. A jak się nie podoba, to jak widać powyżej, nie "czaisz bazy" i jesteś "cebulakiem".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fiut

  126p (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Ściągnę sobie na smartfona jak będzie taka aplikacja dla Abramki albo dla Zbąszyńskiej albo przynajmniej dla Rybnej.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ze Zbąszyńskiej to się nie nabijaj

  fenomenalny FuBar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  bo po remoncie będzie przynajmniej miała ścieżkę rowerową, jak każda nowoczesna ulica w cywilizowanym kraju


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fiut

  126p bis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ależ ja się nie nabijam ze Zbąszyńskiej (na którą zaglądam częściej niż na Piotrkowską), nawet pomimo jej frapującej nawierzchni w ciągu jezdnym. Ja po prostu nie szczególnie lubię Piotrkowską,...rozwiń całość

  Ależ ja się nie nabijam ze Zbąszyńskiej (na którą zaglądam częściej niż na Piotrkowską), nawet pomimo jej frapującej nawierzchni w ciągu jezdnym. Ja po prostu nie szczególnie lubię Piotrkowską, chcę mieć wybór.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w d... se tą ścieżkę wsadź.

  Tubylec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny