Śmieci w Łodzi. Urzędnik odpowiadał na pytania Czytelników...

  Śmieci w Łodzi. Urzędnik odpowiadał na pytania Czytelników DŁ

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Śmieci w Łodzi. Urzędnik odpowiadał na pytania Czytelników DŁ

  ©Łukasz Kasprzak

  Śmieci zalegające od 1 lipca, brak pojemników i przede wszystkim brak kontaktu z firmami odpowiedzialnymi za wywóz nieczystości to główne problemy zgłaszane Januszowi Pastwińskiemu z wydziału gospodarki komunalnej w magistracie. We wtorek odpowiadał telefonicznie na pytania naszych Czytelników.
  Śmieci w Łodzi. Urzędnik odpowiadał na pytania Czytelników DŁ

  ©Łukasz Kasprzak

  Śmieci zalegające na terenie PKS przy ul. Smutnej 28 oraz dworcu Łódź-Kaliska to jedno z pierwszych wtorkowych zgłoszeń. Pracownicy biura przewoźnika zainterweniowali u urzędnika, bo z firmą Eko-Serwis trudno im się skontaktować. Na nieodbieranie telefonów i nieodpisywanie na maile skarżą się również łodzianie korzystający z usług MPO i Remondis.

  CZYTAJ TEŻ: Łódź tonie w śmieciach. Firmy nie nadążają z wywozem odpadów [ZDJĘCIA]

  - Otrzymujemy kilkadziesiąt telefonów dziennie z takimi zgłoszeniami. A firmy zapewniają nas, że aż pięć sekretarek odbiera telefony od łodzian - podkreśla Janusz Pastwiński.

  Pytań do firm wywożących nieczystości jest wiele. Przede wszystkim dlaczego z jednych posesji usuwają wszystkie śmieci a z sąsiednich nie chcą zabrać nawet "mokrych-bio". Takie zgłoszenia były we wtorek z ul. Stare Złotno oraz Zimna Woda.

  - Naprawdę trudno nam to wyjaśnić. Zrozumiałe byłoby to tylko wtedy gdyby ze wszystkich posesji zabierano tylko odpady bio, bo one muszą być najszybciej usuwane – przyznaje Pastwiński, który zamierza wyjaśnić sprawę z prezesami firm.

  Na niektórych posesjach śmieci zalegają aż od 1 lipca, chociaż firmy zobowiązały się usuwać z bloków "mokre-bio" aż cztery razy w tygodniu. Nieregularny wywóz śmieci zgłosił wczoraj m.in. prezes SM Zagajnik.

  - Każde nieodebranie odpadów będzie karanie finansowo. Katalog kar jest naprawdę duży - zapewnia Pastwiński. - Myślę, że firmy przeceniły swoje możliwości, ale teraz muszą się wywiązać z tego, do czego się zobowiązały.

  Ale obowiązków przybyło też właścicielom posesji. Muszą je wyposażyć w pojemniki, których na rynku obecnie brak. Biurowce i szkoły poszukują tych o pojemności 1100 l, ale nie ma ich już na stanie nawet Remondis, który jeszcze niedawno sprzedawał takie pojemniki.

  - Mamy informacje, że na rynku pojemniki o pojemności 1100 l będą dostępne za trzy tygodnie - zaznacza Pastwiński. - Jednak wielu łodzian, zwłaszcza z domów jednorodzinnych , wolałaby zaoszczędzić na zakupie pojemników. I taką możliwość daje MPO, które jeszcze niedawno wyprzedawało używane pojemniki o pojemności 120 l za jedną czwartą ceny.

  Pojemniki stały się na tyle drogocennym towarem, że właściciele posesji podkradają je sobie nawzajem. Dlatego łodzian oburza wymóg firmy Eko-Serwis by nie zamykać pergoli.

  - Ponoć firma nie chce odbierać kluczy do pergoli. Wówczas dozorcy muszą ich pilnować - dodaje Janusz Pastwiński.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miasto pobiera pieniądze za śmieci,powinno za to odpowiadać a nie zasłaniać się firmami które sami w

  mb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Miasto pobiera pieniądze za śmieci,powinno za to odpowiadać a nie zasłaniać się firmami które sami wybrali

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja dziękuję

  teofilów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  firmie Eko-Serwis. Zabierają, pracują jak mrówki i są na dodatek grzeczni i kulturalni!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie zamykać pergol ???

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  Nie ma takiego wymogu prawnego, natomiast firmy maja obowiązek przedstawić harmonogram wywozu śmieci- i wtedy się otwiera pergole. Jeżeli nie odbiorą, bo na przykład, przyjadą niezgodnie z...rozwiń całość

  Nie ma takiego wymogu prawnego, natomiast firmy maja obowiązek przedstawić harmonogram wywozu śmieci- i wtedy się otwiera pergole. Jeżeli nie odbiorą, bo na przykład, przyjadą niezgodnie z harmonogramem- odpowiada za to tak czy siak gmina jako właściciel śmieci. To miasto podpisało umowy z firmami odbierającymi i do niego obowiązków należy przestrzeganie i egzekwowanie prawa od firm odbierających. Wymagajcie harmonogramów od firm i UMŁ, nie dajcie się zbyć głupim tłumaczeniem "jak przyjedziemy to odbierzemy". UMŁ podpisał umowy, które ma obowiązek egzekwować. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo dali do telefonu?

  wkurzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

  "Naprawdę trudno nam to wyjaśnić" - to jest wypowiedź kompetentnego urzędnika? Ten sam geniusz mówi o dozorcach - kogoś takiego nie ma od dawna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo posadzili przy telefonie

  wkurzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 18

  "Naprawdę trudno nam to wyjaśnić" - to jest stwierdzenie kompetentnego urzędnika? W tym wydziale to wszyscy są takimi wspaniałymi urzędasami? Pani prezydent dać im premię.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiadomo

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

  Jak łódź to musi być burdel. Przecież naszym miastem rządzą jacyś palanci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ona

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

  dlaczego w innych miastach kosze sa dostepne przez firmy za darmo a w łodzi nie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie byłi włodarze jak podpisywali umowy

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 20

  Znowu wpadka włodarzy bo nie przewidzieli problemów choćby ze wspomnianym zamykaniem pergoli. Dlaczego tego nie wpisali do umów z firmami odbierającymi śmieci? Zabrakło pomysłów czy tzw....rozwiń całość

  Znowu wpadka włodarzy bo nie przewidzieli problemów choćby ze wspomnianym zamykaniem pergoli. Dlaczego tego nie wpisali do umów z firmami odbierającymi śmieci? Zabrakło pomysłów czy tzw. chłopskiego rozumu? Co ekipa to gorzej! Haniu może warto zatrudnić kilku fachowców a nie tylko towarzyszy z PO?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo