Śmierć w Amazonie. Czy prokuratura wznowi śledztwo w sprawie śmierci pracownika magazynu Amazona w podpoznańskich Sadach?

AD
Według żony zmarłego pracownika i inicjatywy pracowniczej prokuratura nie przesłuchała wszystkich świadków i nie zbadała odpowiednio materiału dowodowego.
Według żony zmarłego pracownika i inicjatywy pracowniczej prokuratura nie przesłuchała wszystkich świadków i nie zbadała odpowiednio materiału dowodowego. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald przyjęła zażalenie żony zmarłego pracownika magazynu Amazona. Kobieta nie zgadzała się z decyzją o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Dariusza Dziamskiego. Możliwe więc, że prokuratura ponownie rozpatrzy sprawę, ale decyzja nie została jeszcze podjęta.

Dariusz Dziamski zmarł 6 września na terenie magazynu Amazona w Sadach pod Poznaniem. Beata Dziamska złożyła zażalenie w sprawie umorzenia śledztwa 16 grudnia 2021 roku. Według żony zmarłego pracownika i inicjatywy pracowniczej prokuratura nie przesłuchała wszystkich świadków i nie zbadała odpowiednio materiału dowodowego.

- Domagamy się, aby tym razem prokuratura przesłucha świadków strony społecznej i zbada dowody przedstawione przez pełnomocnika Beaty Dziamskiej oraz związek zawodowy OZZ Inicjatywa Pracownicza

- informuje OZZ.

Prokuratura przyjęła zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa do rozpoznania przez sąd i zarządziła o przekazaniu akt sprawy do sądu.

- Liczymy na to, że w tej chwili sąd rozpozna to zażalenie po naszej myśli, ale śledztwo nie zostało jeszcze wznowione

- mówi Piotr Krzyżaniak, pełnomocnik związku OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Czytaj więcej o sprawie:

Prokuratura wznawia śledztwo w sprawie śmierci w Amazonie?

Głównym zarzutem skierowanym w stronę prokuratury jest nieprzesłuchanie wszystkich świadków, w tym żony, którą miano zapytać wyłącznie o leki, jakie przyjmował Dariusz Dziamski. Według relacji inicjatywy pracowniczej, Amazon powinien był przeprowadzić rozmowę z inspekcją pracy i związkami zawodowymi, do tego zlecić pomiar wydatku energetycznego na stanowisku, na którym pracował pan Dariusz.

Beata Dziamska twierdzi, że mąż dzień przed śmiercią był przeciążony pracą i nie dostał wsparcia, mimo że praca, którą wykonywał, była zbyt ciężka jak na jednego pracownika. Inicjatywa pracownicza podkreśla, że nie jest to ani pierwszy, ani odosobniony przypadek.

- Od wielu lat OZZ Inicjatywa Pracownicza zarzuca Amazonowi narażanie pracowników na utratę zdrowia i życia z powodu niewłaściwie przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego. Ocena nie uwzględnia pomiaru wydatku energetycznego wykonanego metodą, którą zaleciła w Amazon Państwowa Inspekcja Pracy

- wskazuje inicjatywa.

Zobacz też:

Według pracowników, metoda stosowana przez Amazon polega jedynie na szacowaniu poziomu wydatku energetycznego, a nie na jego pomiarze.

Amazon nie zgadza się z oskarżeniami. Biuro prasowe Amazon twierdzi, że pracodawca ściśle przestrzega norm prawnych i wytycznych rządowych.

- Regularnie współpracujemy z władzami, w tym z Państwową Inspekcją Pracy, która regularnie kontroluje nasze działania. Wiemy, że nie jesteśmy idealni, ale każdego dnia staramy się być coraz lepsi. Jesteśmy dumni z warunków pracy, płac i świadczeń, jakie oferujemy

- podkreśla biuro prasowe Amazon.

Amazon twierdzi także, że w tym przypadku do zdarzenia doszło zanim pracownik rozpoczął swoją zmianę i wypadek nie był związany z wykonywaniem pracy.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Śmierć w Amazonie. Czy prokuratura wznowi śledztwo w sprawie śmierci pracownika magazynu Amazona w podpoznańskich Sadach? - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Kowalski
Amazon to obóz pracy, tylko napisu na bramie brak.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie