Smog [MAPA 10.10] Zanieczyszczenie powietrza: Warszawa, Kraków, Śląsk... Jakość powietrza fatalna [POMIARY] Rozwiązaniem błękitny węgiel?

Eliza Stępień (AIP)

Wideo

Źródło: TVN

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
SMOG MAPA | Instytut Przeróbki węgla kamiennego w Zabrzu wynalazł surowiec - błękitny węgiel, którego spalanie jest przyjazne dla środowiska. Tymczasem problem smogowy nie znika. Inspektorat Ochrony Środowiska odnotowuje w kilku miastach Polski olbrzymie zanieczyszczenie powietrza. Najgorzej jest w Warszawie i na Śląsku.

Całkowity zakaz palenia tradycyjnym węglem będzie obowiązywał dopiero za dwa lata, ale walka o czyste powietrza trwa nie od dziś.

Wbrew pozorom, nie tylko na Śląsku mieszkańcy wdychają ogromne ilości pyłów i dymów wydobywających się z wielkich kominów fabryk. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odnotował w Warszawie i Radomiu nadmiar zanieczyszczeń przekraczające kilkunastokrotnie dopuszczalne normy.

Smog MAPA ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA Aktualne pomiary: Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Kielce, Zakopane...

Lekarze biją na alarm, że zjawisko smogowe przyczynia się do powstawania lub szybszego rozwoju wielu chorób. Unikać wdychania szkodliwych pyłów powinni w szczególności dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy, a także osoby chorujące na astmę lub cierpiące na zaburzenia układu krążenia.

Smog - maski antysmogowe. Jak wybrać najlepszą?

Źródło:
TVN

Nad zmniejszeniem niepokojącego zjawiska smogowego na terenie całej Polski pracuje od lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Poprawa jakości powietrza, czyli popularna „walka ze smogiem” wymaga wielu działań: od zmiany składy paliwa, ustalenie standardów pieców i likwidacja tzw. kopciuchów (pieców, które emitują do atmosfery bardzo dużo zanieczyszczeń przy spalaniu węgla - red.) po kosztowny rozwój sieci ciepłowniczych. Na to ostatnie zwrócił uwagę podczas konferencji w Krakowie „Polska bez smogu” prezes Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda. Podkreślił, że najważniejszą rolę w realizowanych projektach pełnią inwestycje właśnie w sieci ciepłownicze, choćby ze względu na większą wydajność w porównaniu z paleniskami indywidualnymi. Szef Funduszu Ochrony poinformował, że w latach 1986-2016 udało się wykonać wszystkie założenia projektów na łączną sumę ponad 45 mld zł. Dzięki temu ilość rocznych emisji pyłów została zmniejszona o ponad 11 tys. ton. Walkę ze smogiem Narodowy Fundusz prowadzi też poprzez budowę instalacji odsiarczania. To jedna z inwestycji prowadzona na terenie małopolski. Konkretnie chodzi o odsiarczanie spalin dla bloków energetycznych w Elektrowni Łaziska.

- Przyniosło to nieoczekiwane efekty, sam byłem zaskoczony - przyznał prezes Funduszu Ochrony Środowiska.

Z kolei wiceprezes Artur Michalski dodał, że z roku na rok jakość powietrza ulega znacznej poprawie.

- Dalej będziemy inwestować w technologie poprawiającą jakość powietrza - zapowiedział. W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) powiedział, że Fundusz koncentruje się głównie na działania związane z rozwojem sieci ciepłowniczej, na co składa się modernizacja, przebudowa i rozbudowa sieci oraz zwiększanie efektywności ciepła poprzez ocieplanie elewacji zewnętrznych budynków.

- Są to głównie rozwiązania związane z tym, by wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery różnych substancji od tych najbardziej niebezpiecznych, czyli pyłów w powietrzu (zjawisko smogowe - red.) po inne gazy chociażby tlenki siarki i azotu - wyjaśnił dla AIP wiceprezes Artur Michalski.

TOP 20 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest na...

Ale nie tylko Narodowy Fundusz przyczynia się do walki ze smogiem. Swoją cegiełkę dorzuca też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, o czym mówiła prezes krakowskiego oddziału Małgorzata Mrugała. Unijne dofinansowanie przeznaczane jest głównie na wymianę palenisk w ocieplanych domach jednorodzinnych. To - jak podkreśliła Mrugała - jedno z założeń programu Jawor. Mieszkańcy w formie pożyczki dostają dofinansowanie na tzw. termomodernizację, czyli ocieplanie elewacji zewnętrznych budynków domów jednorodzinnych o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych. Prezes wojewódzkiego funduszu powiedziała, że w tym roku wydano na realizacje tego programu niemal sześć milionów złotych.
W działania ograniczające ilości szkodliwych pyłów angażuje się tez krakowski MPEC, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Od 2002 roku udało się wygasić ponad cztery tysiące palenisk węglowych w 385 budynkach, które przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Eksperci szacują, że dzięki temu powietrze corocznie jest oczyszczane aż z 59 ton pyłów. Dziś spółka bierze sobie za cel miejsca, w których można podłączyć jak największą liczbę domów i zlikwidować tym samym paleniska. Dzięki unijnemu dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko powstaną nowe odcinki sieci cieplnej z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi w miejscach ogrzewanych dotychczas paliwami stałym.

Nadchodzi era błękitnego węgla?

Mieszkańcy krakowskiego uzdrowiska Swoszowice są zadowoleni z udziału w pilotażowym programie Błękitny Węgiel, którego pomysłodawcą jest wiceprezydent Krakowa Tadeusz Ćmiel. To nic innego jak bezdymne paliwo powstałe na bazie zwykłego węgla kamiennego w Instytucie Przeróbki Węgla w Zabrzu. Podczas procesu koksowania usuwane są szkodliwe substancje i w ten sposób nie przedostają się do atmosfery. Błękitny węgiel jest korzystnym rozwiązaniem dla domowników, których nie stać na wymianę starych pieców, czyli wspomnianych na początku popularnych „kopciuchów”.

- Program oceniamy bardzo pozytywnie - przyznał bez wahania w rozmowie z AIP mieszkaniec Swoszowic, radny dziesiątej dzielnicy miejskiej gminy Kraków Jan Mikuła i zauważa, że produkcja zmniejszyłaby zanieczyszczenia w powietrzu, który obecnie „są kilkakrotnie ponad normę”.

Niestety, błękitnego węgla nie można kupić „od ręki” i na razie nie zapowiada się, że będzie inaczej. Nawet jeśli, to względu na wymóg poddania przeróbce, cena błękitnego węgla będzie znacznie wyższa od tego tradycyjnego. Dotychczas prowadzono jedynie testy tego paliwa i na te potrzeby wyprodukowano próbną partię 2000 ton.

Nie byłoby żadnego węgla bez ryzykownej pracy górników w kopalniach. Długo można by wymieniać przypadki wybuchów pożarów setki metrów pod ziemią, czy zawaleń ścianek. Do ostatniego doszło w niedzielny poranek 17 grudnia tego roku. W kopalni Wesoła na terenie Mysłowic w wyniku wstrząsu rannych zostało pięciu górników, którzy 665 metrów pod ziemią prowadzili prace konserwacyjne.

Na pomoc górnikom

Już po II wojnie światowej powołano Stacje Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z oddziałami w Wałbrzychu i Sosnowcu. Tak jak przed laty, tak i teraz Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego odpowiada za zabezpieczanie ratownicze zakładów górniczych. CSRG współpracuje z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym. Zastępy ratownicze uczestniczą szczególnie w akcji, gdzie przydaje się wiedza i doświadczenie zdobyte podczas prac w zakładach górniczych. Do najtrudniejszych akcji - poza tymi ratowniczymi w kopalniach, w której brały udział zastępy ratowników CSRG - były działania po katastrofie budowlanej Hali Wystawowej Międzynarodowych Targów w Chorzowie z 2006 roku. Ratownicy Górniczy pomagają także za granicą - w USA, Czechosłowacji, na Ukrainie, a nawet w Armenii, czy… Republice Południowej Afryki.

Podobnie jak strażacy, ratownicy górniczy przechodzą specjalne szkolenia. W ciągu roku muszą przejść ich co najmniej sześć, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. W Bytomiu została w tym celu zbudowana nowoczesna komora ćwiczeń wyglądem przypominająca wnętrze rzeczywistej kopalni, gdzie ratownicy górniczy przechodzą testy. W czterdziestopięciostopniowej temperaturze, utrudniającym widoczność dymie i przypominającym odgłos obrywających się skał huku muszą pokonywać przeszkody nosząc ze sobą aparat oddechowy. Ćwiczenia sprawdzają przede wszystkim kondycję oraz umiejętności ratownika, które są w tym zawodzie niezmiernie ważne. Pokonywanie przeszkód w trudnych warunkach podczas ćwiczeń może śledzić instruktor na ekranach monitorów, a przebieg z tych poczynań jest archiwizowany. Pozwala to na określić stopień wyszkolenia poszczególnych ratowników. Każdy z nich przechodzi trzy szkolenia w kopalni (dwóch pod ziemią, jeden na powierzchni), a także trzy w jednostce ratownictwa górniczego, w tym właśnie w komorze ćwiczeń.

Ratować - tak. Ale jak?

Jednym ze sprzętów Centralnego Ratownictwa Górniczego jest urządzenie pomiarowe wykorzystywane podczas prac związanych z monitorowaniem i likwidacją zagrożenia pożarowego. Aby dotrzeć do uwięzionych w gruzach górników, ratownicy wykonują specjalne otwory ewakuacyjne tworząc w ten sposób tzw. chodniki torujące drogę do poszkodowanych. Są także przygotowani na nieoczekiwane wdarcie wody do zawalonej kopalni dzięki zastępom nurkowym. Z kolei przewożone wyciągi ratownicze pozwalają im na szybsze dotarcie do rannego górnika.

Materiał oryginalny: Smog [MAPA 10.10] Zanieczyszczenie powietrza: Warszawa, Kraków, Śląsk... Jakość powietrza fatalna [POMIARY] Rozwiązaniem błękitny węgiel? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

degeneracja. Tak na marginesie to te szkodliwości usuwane podczas koksowania to zamyka się w konserwy i wysyła w kosmos ? ile zużywa się na to energii ? wydajność ekonomia procesu ? i tak dalej ...

G
Gość

capsowi ideolodzy się znaleźli zamiast dyskutować o problemie wymyślają duperele bo jeden pisze za małymi, drugi wielkimi a trzeci nie trafił w klawisz i "byk" mu się przydarzył .

44

A komuś trzeba sprzedać ten gaz sprowadzany z USA.

K
Kasia

maski są śmieszne :P i tyle. Warszawa jest zakorkowana i to jest po prostu dno! ja też wzięłam sprawy w moje ręce i tez założyłam te ramki (tzn nie ja osobiście, zleciłam mężulkowi). to są ramki airclean i poza tym dużo roślin w domu. Nie spaceruję w dni kiedy normy się przekroczone i tyle.

o
ozariasz
W dniu 19.12.2017 o 13:53, Andrzej napisał:

A na jakiej podstawie prawnej policja czy straż miejska może wejść do mojego domu bez nakazu ?

Może wejść nie tylko Policja czy Straż Miejska ale także inne służby typu Straż Rybacka czy Straż Leśna lub Straż Łowiecka, o ile zostały na danym terenie powołane.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy,jak bardzo rozbudowane są możliwości kontroli i nachodzenia obywateli przez różne władze. Teraz dodatkowo chce się władzom podporządkować sądownictwo powszechne bo konstytucyjne już zostało podporządkowane. Za chwilę,na telefon z partii rządzącej,wydawane będą wyroki na salach sądowych.

Skoro pytasz o podstawę prawną, to wiedz,że reguluje to art.379 ustawy z dn.27 kwietnia 2001 r Prawo Ochrony Środowiska. Poczytaj także art.225 kk,który mówi o odpowiedzialności karnej,jeśli będziesz przeszkadzał w kontroli Straży Miejskiej /Gminnej/.

Prawa Państwowej Straży Rybackiej opisuje art.23 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Prawa Państwowej Straży łowieckiej opisuje art.39 ustawy prawo łowieckie.

Prawa Straży Leśnej reguluje ustawa z 1991 r o lasach.

Do tego dodaj uprawnienia wszelkich tajnych służb /umundurowanych i cywilnych/. Ma nas kto kontrolować a uprawnienia różnych służb są co jakiś czas poszerzane.
 

k
karta

Wczoraj zamówiłem ramki antysmogowe od Fakro. Problem w moim regionie jest ogromny i też ludzie o tym mówią, ale niespecjalnie zależy im na tym by z nim walczyć. Sam mam małe dzieci i zależy mi by w domu oddychały czystym powietrzem.

Ł
ŁodzianinPK

...po tym jak w zeszłym roku zakazano grillować. A tak na poważnie dlaczego nikt nie sprawdzi jaki wpływ na smog ma przemysł lotniczy. Toż to tysiące samolotów lata w każdej godzinie nad naszymi głowami a one nie palą 5l/100km.

A
Andrzej
W dniu 19.12.2017 o 13:37, Bogdan napisał:

Zacznijmy od początku. Pierwszym problemem nie jest węgiel ale spalane plastikowe butelki. W Sędziszowie Młp. wieczorem czuć w mieście przede-wszystkim zapach spalonych plastików.Nikt nie sprawdza co palą ludzie choć np. policja spokojnie może wejść do domu i sprawdzić. Bezkarność robi swoje.

A na jakiej podstawie prawnej policja czy straż miejska może wejść do mojego domu bez nakazu ?

B
Bogdan

Zacznijmy od początku. Pierwszym problemem nie jest węgiel ale spalane plastikowe butelki. W Sędziszowie Młp. wieczorem czuć w mieście przede-wszystkim zapach spalonych plastików.

Nikt nie sprawdza co palą ludzie choć np. policja spokojnie może wejść do domu i sprawdzić. Bezkarność robi swoje.

o
oop

Wyłącz caps-locka. W każdym razie nie przeczytam twojego posta.

G
Godzilla

Szczególnie w Japonii ;-) A - sorry - to przecież Wschód...

k
kazimierz

łażą w maskach a po kilka samochodów na rodzinę które też dymią i każdy jedzie czy trzeba czy nie, wystarczy w sobote i niedzielę wybrac sie do jakiejś galerii. Masakra !!

g
gość2

Napiszcie,że Na Zachodzie ogrzewa się domy elektrycznością z elektrowni jądrowych.

R
Rhw

JAK TAKI DOBRY TEN BŁĘKITNY WĘGIEL TO DLACZEGO GO NIE MOŻNA KUPIĆ !!! MRZONKA CZY PRAWDA ? JA PŁACĘ 940 ZŁ ZA TONĘ ORZECH 1 KLASA !!! NIE MAM GAZU NIE MAM WYJŚCIA W ZIMNYM DOMU NIE BĘDĘ MIESZKAŁ !!! A WSZELKIE PANELE DZIAŁAJĄ DOBRZE JAK JEST SŁOŃCE OD KWIETNIA (JAK JEST SŁONECZNY) GÓRA DO KOŃCA WRZEŚNIA AKURAT W TYM CZASIE NIE POTRZEBUJE OGRZEWANIA ! GDZIE TEN BŁĘKITNY WĘGIEL !!!

H
Hehe

Niech sie lepiej wezma za to podziemne zgazowanie i wytwarzanie z tego enerfii elektrycznej. A oplac to mozna z MPEC albo gazem. Przy czym gaz tez nie jest taki super bo mamy znowu tlenki azotu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3