Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog: Opoczno, Radomsko, Zduńska Wola. Miasta z łódzkiego nadal w czołówce smogu w Europie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Za dwa tygodnie rozpocznie się na dobre sezon grzewczy a w raz z nim powróci problem smogu. Tymczasem w śród 50. najbardziej duszących się smogiem miast Unii Europejskiej nadal jest sześć z regionu łódzkiego.

Według najnowszych danych WHO Opoczno nadal jest drugim najbardziej zanieczyszczonym smogiem miastem w Unii Europejskiej. Przy ocenie pod uwagę brana jest obecność w powietrzu najbardziej szkodliwego, drobnego pyłu PM 2.5, która w Opocznie wynosi 41 mikrogramów na metr sześć.Gorzej jest tylko w Bułgarskim Dmitrovgadzie, gdzie zanieczyszczenie wyniosło 43 μg/m³.

WHO uzupełniła swój ranking o najnowsze dane statystyczne z roku 2016. Wśród 50. najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast Europy jest wciąż sześć miast z regionu łódzkiego. 19. miejsce zajmuje Zduńska Wola, ze stężeniem pyłów 32 mikrogramy na metr sześcienny, 26. miejsce Radomsko (31), 37. miejsce Tomaszów (30), 46. miejsce razem Brzeziny i Piotrków Trubunalski (oba po 29).

Zobacz TOP 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie łódzkim

W stosunku do danych z 2015 roku w rankingu widać niewielkie zmiany. Poprawę powietrza zanotowało Radomsko, Łowicz i Brzeziny.Gorsze powietrze zanotowano natomiast w Zduńskiej Woli.

Miejsce w rankingu Opoczna może jednak wkrótce ulec zmianie. WHO z niewiadomych względów nadal nie uzupełniła jego danych za rok 2016. Władze Opoczna przestawiły też stację pomiarową, na mniej zanieczyszczone miejsce.

Ale podejmowane są bardzo praktyczne działania.

- Ostatnio do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych zostało wiele firm, sklepów i instytucji, w tym również Urząd Miasta, dzięki czemu przestało działać wiele lokalnych, małych kotłowni, znacznie zanieczyszczających środowisko - mówi Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna.

Gmina Opoczno wchodzi we wszystkie programy rządowe dotyczące walki ze smogiem, na bieżąco monitoruje sytuację w mieście i gminie, i bardzo duży nacisk kładzie na edukację. Udało się też przekonać firmę WiS do zmiany uciążliwej odlewni na galerię handlową.

Ale ze smogiem walczą też inne miasta. Łódź, która z poziomem pyłu rzędu 23 μg/m³ znajduje się pod koniec drugiej setki rankingu, i tak prowadzi działania zwalczające smog.

W tym roku dofinansuje wymianę 1,8 tys. starych pieców. To trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. - Tylko jedna posesja wymieni 160 kopciuchów, przez co w sezonie spali 320 ton węgla mniej - podkreśla Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.
Nadchodzący smog to po raz pierwszy temat w kampanii wyborczej. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki odwiedził rodzinę w Skawinie w powiecie krakowskim, gdzie przypomniał, że na program dopłat do docieplania budynków Stop Smog w najbliższych latach rząd przeznaczy ponad 100 mld zł . Natomiast Łódzki Alarm Smogowy ma w wyborach kandydata do rady miejskiej w Łodzi.

O problemie smogu w miastach regionu głośno zrobiło się na początku 2017 roku. Wówczas na skutek silnego mrozu i braku wiatru normy pyłów w powietrzu w Radomsku po raz pierwszy w historii pomiarów przekroczony został poziom alarmowy, a godzinne stężenia pyłu w regionie nawet 12 razy przekroczyły normę.

Smog zwiększa zachorowania na choroby układu krążenia, oddechowe i nowotwory.

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOJĄ RODZINĘ PRZED SMOGIEM> zobacz co może się przydać >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki