Smog w Łodzi. Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi?

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi?
Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi? Joanna Urbaniec
Udostępnij:
Łodzianie oddychali zanieczyszczonym powietrzem przez prawie trzy miesiące 2017 roku. Stan powietrza jest fatalny i w ostatnich latach niewiele się poprawiło. Taki wniosek płynie z raportu o stanie środowiska, z którym zapoznali się miejscy radni na środowej sesji (22 lutego).

W Łodzi są dwie stacje pomiarowe manualne i cztery automatyczne. Pierwsze mierzą poziom pyłów zawieszonych, kolejne dodatkowo zanieczyszczenia gazowe. O ile w Łodzi nie zanotowano przekroczeń dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, benzenu, czy metali ciężkich, o tyle normy pyłów zawieszonych są często przekraczane. Średniodobowa zawartość pyłu PM10 nie powinna być przekraczana częściej niż przez 35 dni w roku. W Łodzi przekroczenie zanotowano przez 80 dni. Najgorzej było w Śródmieściu oraz na Starym Polesiu, Starych bałutach, Starym Widzewie, Starej Górnej i na Rudzie Pabianickiej. W przypadku pyłu PM2,5 najgorzej jest w śródmieściu i na Rudzie Pabianickiej.

- Pył PM2,5 jest gorszy niż PM10, bo im mniejsza średnica cząsteczek pyłu tym łatwiej dostaje się on do organizmu. w dodatku jest nośnikiem innych zanieczyszczeń i wirusów. Pył dostaje się bezpośrednio do pęcherzyków płucnych i z krwiobiegiem do poszczególnych organów - mówi Adam Wachowiec z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - W Polsce aż 48 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu jakości powietrza.

Duże przekroczenia dotyczą również benzo(a)pirenu. Normy są przekraczane 6- 8-krotnie. To pył rakotwórczy. Zdaniem inspektora WIOŚ winny jest temu węgiel kamienny spalany w starych piecach.

- Dopóki nie zrobi sie z tym porządku, to ciągle będą informacje o przekroczeniach normy - mówi Adam Wachowiec. - Najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie budynków do sieci cieplnej. Im szybciej, tym lepiej. Gdy są przekroczenia norm, to lepiej nie wychodzić z domu i nie biegać po parkach - dodaje inspektor, który nie używa masek ochronnych i uważa je za tymczasowy gadżet.

Ciekawostką jest, że w województwie łódzkim są miasta, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest większe lub porównywalne z Łodzią. To Brzeziny, Opoczno i Tomaszów Mazowiecki, gdzie dominuje niska zabudowa jednorodzinna, domy są opalane węglem, albo byle czym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antek
Kogo obchodzi smog? Najważniejsze ze mamy rów, łunerfy, sciezki dla inteligentnych inaczej majacych "rozum" w pedalach no i bedziemy mieli fontanne na pl. Barlickiego!!!!
Hip hip hurrrraaaaaaa!!!!
K
Karolek
To proste jakim powietrzem oddychają mieszkańcy łodzi. Ano takim jak kreatywne miasto nie podłącza wszystkich kamienic do sieci c.o. Niech miasto przestanie bredzić i weźmie się do pracy.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie