Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Łodzi. Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi?

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi?
Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Łodzi? Joanna Urbaniec
Łodzianie oddychali zanieczyszczonym powietrzem przez prawie trzy miesiące 2017 roku. Stan powietrza jest fatalny i w ostatnich latach niewiele się poprawiło. Taki wniosek płynie z raportu o stanie środowiska, z którym zapoznali się miejscy radni na środowej sesji (22 lutego).

W Łodzi są dwie stacje pomiarowe manualne i cztery automatyczne. Pierwsze mierzą poziom pyłów zawieszonych, kolejne dodatkowo zanieczyszczenia gazowe. O ile w Łodzi nie zanotowano przekroczeń dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, benzenu, czy metali ciężkich, o tyle normy pyłów zawieszonych są często przekraczane. Średniodobowa zawartość pyłu PM10 nie powinna być przekraczana częściej niż przez 35 dni w roku. W Łodzi przekroczenie zanotowano przez 80 dni. Najgorzej było w Śródmieściu oraz na Starym Polesiu, Starych bałutach, Starym Widzewie, Starej Górnej i na Rudzie Pabianickiej. W przypadku pyłu PM2,5 najgorzej jest w śródmieściu i na Rudzie Pabianickiej.

- Pył PM2,5 jest gorszy niż PM10, bo im mniejsza średnica cząsteczek pyłu tym łatwiej dostaje się on do organizmu. w dodatku jest nośnikiem innych zanieczyszczeń i wirusów. Pył dostaje się bezpośrednio do pęcherzyków płucnych i z krwiobiegiem do poszczególnych organów - mówi Adam Wachowiec z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - W Polsce aż 48 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu jakości powietrza.

Duże przekroczenia dotyczą również benzo(a)pirenu. Normy są przekraczane 6- 8-krotnie. To pył rakotwórczy. Zdaniem inspektora WIOŚ winny jest temu węgiel kamienny spalany w starych piecach.

- Dopóki nie zrobi sie z tym porządku, to ciągle będą informacje o przekroczeniach normy - mówi Adam Wachowiec. - Najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie budynków do sieci cieplnej. Im szybciej, tym lepiej. Gdy są przekroczenia norm, to lepiej nie wychodzić z domu i nie biegać po parkach - dodaje inspektor, który nie używa masek ochronnych i uważa je za tymczasowy gadżet.

Ciekawostką jest, że w województwie łódzkim są miasta, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest większe lub porównywalne z Łodzią. To Brzeziny, Opoczno i Tomaszów Mazowiecki, gdzie dominuje niska zabudowa jednorodzinna, domy są opalane węglem, albo byle czym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki