Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Łodzi. Tlenki azotu wydobywające się z samochodów trują łodzian. Ekolodzy chcą likwidacji parkingu przy UMŁ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Piotr Jach/Archiwum Polska Press
Ekolodzy chcą likwidacji parkingu przed Urzędem Miasta Łodzi i wydania urzędnikom bezpłatnych migawek. To ma być element walki z groźnymi tlenkami azotu, których w Łodzi jest za dużo. Petycja w tej sprawie trafiła do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Spis treści

Dwutlenek azotu w Łodzi. Duże badanie Polskiego Alarmu Smogowego

Organizacje ekologiczne zrzeszone w Polskim Alarmie Smogowym przeprowadziły w tym roku badanie stężenia w powietrzu dwutlenku azotu. To mniej znany element zanieczyszczeń powietrza i smogu.

W Łodzi rozmieszczono 70 czujników dwutlenku azotu. To dużo więcej niż dwa działające w ramach publicznego systemu monitoringu zanieczyszczeń. Czujniki rozmieszczono głównie na skrzyżowaniach i przystankach komunikacji miejskiej. Bo prawie połowa tlenków azotu pochodzi z samochodów, a najbardziej trują wyprodukowane przed rokiem 2000 diesle.

Wyniki w Łodzi były najlepsze z pięciu badanych dużych miast Polski. Jednak nadal aż jedna trzecia czujników wykazała wyższe średnie stężenie NO₂ niż dopuszczalne w polskim prawie 40 μg/m³. We wszystkich punktach przekroczony został poziom 10 μg/m³ uznany przez WHO za bezpieczny dla zdrowia. Największe zanieczyszczenie tlenkami azotu (57 μg/m³) wykryto w Łodzi w rejonie skrzyżowania ulic Zachodniej i Próchnika.

Według Marka Kwiatkowskiego, łódzkiego lekarza i działacza inicjatywy Łódź Bez Smogu wynika to z dużego natężenia ruchu i zwartej zabudowy, która nie pozwala na „przewietrzenie” miasta.

Na trasie WZ, gdzie przestrzeni jest dużo więcej, przekroczenia norm są mniejsze – podkreśla Kwiatkowski.

Miejsca z największym stężeniem dwutlenku azotu w Łodzi wg raportu Polskiego Alarmu Smogowego:

  • ul. Zachodnia-ul. Próchnika 57 μg/m³
  • ul. Limanowskiego- ul.Grudziądzka 54 μg/m³
  • ul. Bartoszewskiego-ul. Pryncypalna 53 μg/m³
  • ul. Rzgowska- ul. Antenowa 53 μg/m³
  • ul.Włókniarzy-ul. Srebrzyńska 49 μg/m³
  • ul.Włókniarzy-48 μg/m³
  • ul. Zgierska-ul.Wiklinowa 47 μg/m³
  • ul.Drewnowska 47 μg/m³
  • ul. Pabianicka - ul. Przyszkole 46 μg/m³
  • ul.Pabianicka-ul. Łukowa 45 μg/m³
  • ul. Zachodnia-ul. Legionów 44 μg/m³

Tlenki azotu są groźne.

Już dzieci w szkole na chemii uczą się, że tlenki azotu w kontakcie z wodą zmieniają się w żrący kwas azotowy – mówi Kwiatkowski. W kontakcie z wilgotnymi spojówkami i błonami śluzowymi ust, nosa czy oskrzeli zamieniają się w żrący kwas azotowy. - To powoduje podrażnienie błon śluzowych, które są naszą pierwszą linia obrony przed wirusami i bakteriami. Dodatkowo tlenki azotu mogą pogłębiać astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – wylicza Kwiatkowski.

Ekolodzy chcą likwidacji parkingu przed budynkiem magistratu w Łodzi i promocji transportu zbiorowego

Dlatego wczoraj Łódzki Alarm smogowy i Zieloni złożyli petycję do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej w której domagają się walki z tlenkiem azotu. Chcą m.in. odnowienia taboru MPK, uspokojenia ruchu i tworzenia buspasów. Jednym z postulatów jest też... likwidacja parkingu przed magistratem i zakupienie migawek dla urzędników lub dopłaty do zakupu rowerów.

Zgadzam się z tymi postulatami - mówi Maciej Riemer, dyrektor departamentu ekologii i klimatu łódzkiego magistratu. Jak podkreśla wiele rozwiązań jest już wdrażanych. - Musimy jednak szukać balansu między zmianami a dotychczasowym sposobem komunikacji – podkreśla. Wyjaśnia jednak, że część zmian np. budowa linii tramwajowych wymaga unijnego dofinansowania. Jak dodaje w planowanym nowym budynku urzędu takiego parkingu nie będzie, a główną obsługę komunikacyjną będzie zapewniał multimodalny dworzec Łódź Fabryczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki