Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Łódzkiem. Lekarz rodzinny: za kilkanaście lat zobaczymy „zdrowotne” skutki smogu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Za kilkanaście lat zobaczymy „zdrowotne” skutki smogu
Za kilkanaście lat zobaczymy „zdrowotne” skutki smogu Grzegorz Gałasiński
Rozmowa z Pawłem Wiką, lekarzem rodzinnym z Łodzi, o obecnych i przyszłych skutkach smogu i sposobach zapobiegania im...

Jak wpływa na nasze zdrowie smog?

Szkodzi przede wszystkim osobom z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Dochodzi do podrażnienia dróg oddechowych, dlatego obserwuję zaostrzenie objawów osób cierpiących na astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. To są bezpośrednie skutki. Do tego smog, zwłaszcza jego bardzo drobne cząsteczki, wywołują skutki bardziej odległe. Jest wiele chorób podejrzewanych o związek ze smogiem, których byśmy o to nie posądzali: na przykład cukrzyca typu II, a także choroby nowotworowe. Zawarty w smogu benzopiren jest czynnikiem rakotwórczym. To jest potwierdzone naukowo.

Jak zachować się przy smogu?

Dzieci, zwłaszcza z astmą i alergicznym nieżytem dróg oddechowych, powinny zostać w domu. Tak samo jak osoby starsze i z chorobami układu krążenia i oddechowego.

Kilka dni wdychania smogu wystarczy, by dostać nowotworu?

Musi być dłuższa ekspozycja, obecność w smogu czynników rakotwórczych i genetyczna skłonność osoby, która wdycha te substancje.

Gdy jest smog, lepiej zostać w domu i zrezygnować z uprawiania sportu

Czy słusznie ogarnęła nas smogowa psychoza?

Psychoza nie jest dobra. Ale trzeba podjąć środki zapobiegawcze i unikać ekspozycji na smog. Także państwo powinno zrobić wszystko, aby smogu nie było, na przykład wprowadzić normy na substancje, którymi ludzie ogrzewają swoje domy.

Minister Radziwiłł nazwał problem smogu teoretycznym...

Teoretyczny jest w tym momencie, ale za 5, 10 czy 15 lat nie będzie, bo pojawi się zwiększona zachorowalność na choroby układu krążenia, oddechowego i nowotwory. Na razie skutki bezpośrednie obserwują lekarze rodzinni. W ostatnich dniach widzę zwłaszcza u małych dzieci jałowe podrażnienie górnych dróg oddechowych. Pacjent ma ból gardła, zapalenie zatok, katar, a nie ma objawów świadczących o infekcji. Mogę podejrzewać tu związek ze smogiem.

Powinniśmy uprawiać sport?

Stanowczo odradzam! Przy sporcie dochodzi do zwiększonego wysiłku oddechowego i więcej szkodliwych substancji dostaje się do dróg oddechowych.

Maseczki nie pomogą?

Trzeba by je zmieniać co kilkanaście minut. Poza tym żadna maseczka nie zabezpiecza przed dostaniem się do dróg oddechowych najbardziej szkodliwych, drobnych elementów smogu. Żeby to miało sens, trzeba by posługiwać się profesjonalną maską przeciwgazową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki