MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Polsce. Gdzie jest najgorsze powietrze? Zgierz i Radomsko są w pierwszej dziesiątce rankingu Polskiego Alarmu Smogowego 8.11.2022

Matylda Witkowska
Smog zabija. Gdzie jest najgorsze powietrze?
Smog zabija. Gdzie jest najgorsze powietrze? Tomasz Czachorowski
Polski Alarm Smogowy przedstawił smogowy ranking miast w Polsce na podstawie danych z oficjalnych stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Okazuje się, że w czołówce są dwa miasta z Łódzkiego: Zgierz oraz Radomsko.

Zgierz zajął trzecie miejsce w Polsce pod względem średniego rocznego stężenia w powietrzu groźnego pyłu PM10. W Zgierzu wynosi ono 39 µg/m³, przy normie WHO wynoszącej 15 µg/m³. Jest też na 16. miejscu w kraju pod względem liczby dni smogowych. Było ich zeszłym roku 67.

W Radomsku jest niewiele lepiej. Dni smogowych było 64 co daje 17. miejsce Polsce, a średnie stężenie pyłu PM10 w roku wyniosło 34 µg/m³, co daje Radomsku 13. miejsce w kraju.

W całym kraju najgorzej we wszystkich kategoriach wypadła Nowa Ruda na Dolnym Śląsku. Miała 95 dni smogowych, stężenie PM10 na poziomie 45 µg/m³, a dodatkowo też 15 ng/m³ rakotwórczego beno(a)pirenu. Organizacja zauważyła też, że najgorsze powietrze jest dziś w małych i średnich miastach oraz na wsiach.

A to oznacza, że miejscowości w czołówce rankingu mogłoby być więcej, ale nie wszędzie są czujniki GIOŚ. W regionie łódzkim jest ich tylko 25, a w powiatach pajęczańskim i radomszczańskim w ogóle ich nie ma.

Marek Kwiatkowski z inicjatywy Łódź bez Smogu zwraca uwagę, że jest wiele miejscowości w Łódzkiem, które nie mają czujnika GIOŚ, wiele zależy też od ich ustawienia.

- Gdybyśmy w Łodzi mieli czujnik przy ul. Pabianickiej, wykazywałby bardzo duże przekroczenia norm. Gdybyśmy przestawili go na ul. Strykowską, wskazania byłyby dobre lub średnie – wyjaśnia społecznik.

Tak stało się kilka lat temu w Opocznie, które było drugim najgorszym miastem w Unii Europejskiej, ale czujnik przestawiono w inne miejsce.

Urzędnicy z Radomska tłumaczą, że problem smogu wynika z niekorzystnej lokalizacji miasta.

- Radomsko leży w niecce i nie mamy przewiewu – wyjaśnia Karolina Turowska z wydziału informacji i promocji radomszczańskiego magistratu. Jak dodaje miasto prowadzi wiele działań, od dofinansowania wymiany pieców w ramach programu „Radomsko bez smogu” przez kontrolę palenisk po wprowadzenie od 1 stycznia 2023 roku bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Sezon dopiero się rozpoczyna, ale już wiadomo, że będzie on trudny. Wciąż obowiązuje uchwała antysmogowa, która zabrania używania od 1 stycznia 2023 najgorszych pieców. Wiadomo jednak, że nie wszyscy zdążą, tylko w samej Łodzi było ich w tym roku 30 tys. Jednocześnie wysokie ceny węgla i gazu będą zachęcać do palenia gorszej jakości opałem lub nawet śmieciami.

Tymczasem smog zabija, w Łódzkiem może to być 7-8 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

- Smog jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży i płodów oraz dla osób starszych – podkreśla lekarka Katarzyna Przybył z Piotrkowskiego Alarmu Smogowego. - Zwiększa zapadalność na choroby serca, płuc, układu nerwowego, sprawia, że dzieci rodzą się wcześniej i z mniejszym obwodem główki, a później gorzej się rozwijają i częściej mają alergie i astmy – wylicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki