SMS Łódź im. Kazimierza Górskiego w Łodzi osiąga wielkie sukcesy w piłce nożnej dziewcząt

Martyna Wiankowska z UKS SMS Łódź gra w pierwszej reprezentacji Polski
Martyna Wiankowska z UKS SMS Łódź gra w pierwszej reprezentacji Polski Krzysztof Szymczak
Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego przy ul. Milionowej w Łodzi to placówka wzorowo pracująca z młodzieżą. Piłkarki nożne osiągają wielkie sukcesy.

Oddajmy głos prezesowi UKS SMS Łódź Januszowi Matusiakowi:

Trzy piłkarki UKS SMS właśnie zostały powołane na drugą rundę eliminacji mistrzostw Europy U-19, dwie następne pojadą na konsultację kadry Polski U-15. W tym czasie dziesięć innych „uczennic” wróciło do klubu z Litwy i Finlandii po występach w finałach mistrzostw Europy U-17 i turnieju międzynarodowym U-16.

Liczne powołania odzwierciedlają mocną pozycję SMS w polskim futbolu kobiecym. Pierwszy zespół seniorek trenerów Marka Chojnackiego i Michała Sławuty to aktualnie piąta drużyna Ekstraligi, najwyższej klasy rozgrywkowej w polskim futbolu kobiecym, drużyny U-19, U-16 i U-13 awansowały do finałów mistrzostw Polski, U-12 zajął pierwsze miejsce i U-10 - jedenaste w turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, najbardziej masowej imprezie sportowej w Polsce w tych kategoriach wiekowych.

W poprzednim sezonie „dziewiętnastki” zdobyły brązowy medal mistrzostw kraju. W tym roku myślą o złocie, bo mają silniejszy skład oparty między innymi na reprezentantkach Polski U-19: Nikoli Karczewskiej, Kasandrze Parczewskiej i Majce Osińskiej. Drużyna trener Marzeny Salamon o medale walczyć będzie w ośmiodrużynowym turnieju w Szczecinie w ostatnim tygodniu czerwca. Wcześniej, w pierwszym tygodniu czerwca, na boiskach województwa kujawsko-pomorskiego, Niki, Kesi i Majka będą rywalizować z Islandią, Norwegią i Grecją o awans do finałów mistrzostw Europy.

Z finałów Euro U-17 na Litwie, wróciły już do Łodzi: Paulina Filpczak, Wiktoria Zieniewicz, Paulina Oleksiak, Alicja Sokołowska i Alicja Glinka. Z Anglią i Włochami, Polski zremisowały (2:2 i 0:0). Nie wyszedł im mecz z Hiszpanią (0:5), potentatem w tej kategorii wiekowej. To jednak nie koniec sezonu dla nich, tak naprawdę wkracza on dopiero w decydująca fazę. Zespół SMS trenera Adriana Sokołowskiego wygrał międzywojewódzką ligę U-16, teraz, 30 maja w Kozienicach, łodzianki zmierzą się w ćwierćfinale z Unią Lublin, w przypadku wygranej, w półfinale ze zwycięzcą pary Resovia - ROW Rybnik. Dziewczyny „Sokoła” są faworytkami mistrzostw kraju, które wygrały w dwóch poprzednich sezonach. Oprócz kadrowiczek U-17, szkoleniowiec ma jeszcze do dyspozycji pięć kadrowiczek U-16 (Gabriela Grzybowska, Katarzyna Kałużna, Ewelina Piórkowska, Wiktoria Skrzypińska i Urszula Jankowska) oraz dwie U-15 (Patrycja Czuj i Nadia Krezyman). Sporo ich…

O medalu myśli też drużyna U-13 trenera Sebastiana Papisa. W zeszłym roku młodziczki „Seby” wywalczyły srebro, teraz też wystąpią w finałowym turnieju mistrzostw kraju, który w dniach 7-10 czerwca rozegrany zostanie na boiskach także województwa kujawsko-pomorskiego. Kadra w części składa się z zawodniczek, które niedawno wygrały Tymbarka, sukcesu gratulowali im między innymi prezes PZPN Zbigniew Boniek i selekcjoner pierwszej reprezentacji kraju Adam Nawałka.

Dziewczynki z roczników 2012-2008 uczy grać w piłkę trener Anna Kaźmierczak. W zeszłym roku Orliczki zdobyły brąz w Tymbarku, w tym roku też rywalizowały w finałowym turnieju w Warszawie. 31 maja, na stadionie ŁKS wyprowadzą na murawę finalistki Pucharu Polski z Górnika Łęczna i Czarni Sosnowiec. Mają trzy treningi w tygodniu, we wtorek czwartek i piątek. Pozostałe grupy trenują praktycznie codziennie. Więcej informacji pod numerem telefonu 42-254-05-75.