Socjolog z UŁ sprawdził, czy imigranci uratują wyludniające się województwo łódzkie oraz jak do tego podchodzą władze naszego regionu

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska

Wideo

Udostępnij:
Województwa łódzkie i śląskie należą do najszybciej wyludniających się obszarów kraju. Dr Marcin Gońda z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego sprawdził, czy ratunkiem mogą być cudzoziemcy, którzy się tu osiedlają.

Łódzki naukowiec podkreśla, że od 2001 do 2020 roku ludność w województwie łódzkim zmalała o ponad 7 proc. z 2,62 mln do 2,44 mln, a w regionie śląskim o niemal 6 proc. (z 4,74 do 4,49 mln). To zjawisko dotyka głównie miasta: ludność Łodzi skurczyła się w dwie dekady o 18 proc., w 2020 roku mieszkało tu do 672 tys. osób.

Dwie główne przyczyny to trwałe ujemne saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych oraz ujemny przyrost naturalny - zaznacza dr Marcin Gońda. - Te negatywne procesy będą się pogłębiać. Według prognoz GUS, jeśli obecne tendencje utrzymają się, w ciągu trzech dekad województwo łódzkie skurczy się o kolejne 23 proc.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Cudzoziemcy wybierają nasze województwo

Socjolog obserwuje również rosnącą liczbę imigrantów, którzy osiedlają się w naszym regionie. Zauważył dynamiczny wzrost liczby mieszkańców tzw. państw trzecich (spoza Unii Europejskiej), którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy. Między 2011 a 2020 liczba uprawnionych do tej formy pobytu wzrosła w Łódzkiem aż 15-krotnie (do 21,2 tys.). Rośnie też liczba cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt stały, co świadczy o stopniowym ich osiedlaniu się. W 2020 roku w województwie łódzkim odnotowano 3,1 tys. takich osób.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Gdzie pracują obcokrajowcy?

Cudzoziemcy przyjeżdżają głównie w celach zarobkowych - podkreśla naukowiec. - Dynamika imigracji zarobkowej, liczona jako średnioroczny wzrost liczby zezwoleń na pracę w latach 2015–2019 była najwyższa w województwie łódzkim i wyniosła 238 proc. Imigranci spoza UE w naszym regionie pracowali głównie w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji, jako pracownicy wykonujący prace proste, tak pracowało 44,7 proc. z nich, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (27,1 proc.) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (14,3 proc.). Cudzoziemcy znajdują też pracę w branżach IT czy obsługi biznesu, które rozwijają się dynamicznie.

Jak region traktuje cudzoziemców?

Naukowiec przeanalizował także, jakie stanowisko do imigrantów mają władze naszego województwa. Skupił się m.in. na Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030, która powstała w ubiegłym roku. Zauważył, że brakuje w niej pomysłów na pobudzanie imigracji oraz działań na rzecz zatrzymania cudzoziemców na miejscu.

Władze województwa łódzkiego postrzegają imigrację raczej jako odległe zjawisko, które nie stanowi obecnie potencjału do rozwoju regionu - podkreśla dr Gońda. - Może to dziwić, jeśli uwzględnić, że dynamika przyjazdów zarobkowych do Łódzkiego była w ostatnich latach najwyższa w kraju.

Dr Gońda zaznacza, że władze regionu stawiają na pobudzanie dzietności mieszkańców naszego województwa jako sposobu na zatrzymanie wyludniania się. Nie doceniają natomiast potencjału imigrantów.

HOROSKOP NA NOWY ROK

HOROSKOP 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 stycznia, 13:09, Porzeczkowy Sok:

Czy nikt wcześniej nie pomyślał, że Łódź się wyludnia bo nie ma tu pracy dla mieszkańców. Może zanim sprowadzą imigrantów, najpierw niech znajdą zatrudnienie dla wszystkich bezrobotnych, którzy chcą pracować.

Raczej nie ma chętnych do pracy. Kto ma kwalifikacje, pracę dostanie.

G
Gość
Nie należy przesadzać z tym ratowaniem. Emigracja zarobkowa do Polski to Ukraińcy. Wnoszą do nas niestety swoje ukraińskie standardy jak olewanie prawa, łapówkarstwo. W Polsce z tymi sprawami nie jest dobrze ale nie potrzebujemy by było jeszcze gorzej.
P
Porzeczkowy Sok
Czy nikt wcześniej nie pomyślał, że Łódź się wyludnia bo nie ma tu pracy dla mieszkańców. Może zanim sprowadzą imigrantów, najpierw niech znajdą zatrudnienie dla wszystkich bezrobotnych, którzy chcą pracować.
W
Wacek Pendzelek
Nie trzeba być socjologiem by to stwierdzić. W centrum Łodzi w większości słychać ukraiński. Powstają ich placówki usługowe sklepy. Tylko patrzeć jak każą nam po ukraińsku mówić
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie