Solarium groźne dla zdrowia!

  Solarium groźne dla zdrowia!

  Alicja Zboińska, Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się.

  Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się. ©Wojciech Wilczyński/archiwum Polskapresse

  Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się - alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Solaria nie mają oznaczeń, lampy nie spełniają norm i przekraczają dozwolone dawki promieniowania. Korzystając z nich klienci mogą sobie zaszkodzić.
  Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się.

  Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się. ©Wojciech Wilczyński/archiwum Polskapresse

  Zdarzają się nawet solaria, które z premedytacją zakładają lampy mocniejsze, niż zezwalają na to przepisy Unii Europejskiej, żeby ściągnąć do siebie amatorów mocnego opalania.

  Na taki salon trafiła pani Joanna z Łodzi, która przed wyjazdem na urlop chciała skutecznie opalić ciało.

  - Weszłam do solarium w okolicach łódzkiego placu Niepodległości. Zapytałam się pani, czy ma wolne łóżko brązujące.
  Kobieta powiedziała, że owszem, ale zapytała mnie, czy życzę sobie łóżko ze słabszymi lampami, spełniające normy unijne, czy to z mocniejszymi lampami, które norm nie spełnia, ale lepiej opala. Byłam w szoku, że jeszcze się w ten sposób reklamują - opowiada pani Joanna z Łodzi.

  Jak pokazują wyniki najnowszego raportu UOKiK, przypadek pani Joanny nie był odosobniony. Kontrola inspektorów handlowych wykazała, że korzystanie z solariów może nas narazić na niebezpieczeństwo. Aż w 35 procentach salonów wykryto nieprawidłowości, czyli przekroczenie dopuszczalnego poziomu promieniowania lamp. Zbadane zostały 103 urządzenia.

  - W 36 urządzeniach stwierdzono przekroczony poziom promieniowania ultrafioletowego. Dochodziło nawet do 3,5-krotnego przekroczenia normy - czytamy w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - W 38 procentach urządzeń brakowało ostrzeżenia przed negatywnymi skutkami dla zdrowia. W każdym solarium powinny znaleźć się informacje: "Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji rak skóry. Czytaj uważnie instrukcje. Noś gogle ochronne. Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie". Wszystkie nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Nie oznacza to jednak, że można się już wszędzie bezpiecznie opalać.

  Specjaliści podpowiadają, jak bezpiecznie korzystać z solarium. Nie należy opalać się częściej niż raz na 48 godzin, a długość opalania powinna być dostosowana do typu skóry oraz częstotliwości kontaktów ze słońcem. Na oparzenia szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, z piegami, te które mają niebieskie i zielone oczy oraz blondyni.

  - Hasła reklamowe w stylu "turbo solarium" powinny wzmagać czujność, ponieważ często oznacza to większą moc promieniowania, co może być przyczyną poparzeń - tłumaczy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Przed opalaniem skóra musi być czysta, bez makijażu i perfum. Wskazane jest też stosowanie odpowiednich kremów ochronnych.

  ***

  Niemcy: nieletnim nie wolno

  Część krajów Unii Europejskiej zakazała opalania się w solarium osobom poniżej 18. roku życia. W Polsce prawo tego nie zabrania, a ze sztucznego słońca korzysta wiele nastolatków.

  Niemcy wprowadzili zakaz korzystania z solariów osobom poniżej 18 lat już w 2009 r. Nowe prawo było odpowiedzią na gwałtownie wzrastającą liczbę zachorowań na nowotwory skóry. Badania przeprowadzone przez niemieckich dermatologów wykazały, że z solariów korzysta regularnie aż 18 milionów Niemców, w tym 4 miliony w wieku poniżej 18 lat. Śladem Niemców rok później poszli Brytyjczycy. Zlikwidowane zostały także wszystkie samoobsługowe solaria. Polskie prawo nie zakazuje opalania się nieletnim.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  reporterskie papugi

  wlasciciel solarium (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  Jesli piszecie artykuł na jakiś temat to bierzcie informacje ze wszystkich źródeł a nie piszecie co Wam byle kto podrzuci!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Solarium California

  Klientka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Polecam solarium California na ul.Zgierskiej 87,wszystkie atesty i najnowocześniejsze lampy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  123

  Peeter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 26

  "Solarium groźne dla zdrowia!" - artykuł sponsorowany przez samoopalacze w sprayu? :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a te to dopiero

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

  czysta chemia podejrzewana o rakotworczosc na skorze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo