Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solarium groźne dla zdrowia!

Alicja Zboińska, Joanna Barczykowska
Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się.
Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się. Wojciech Wilczyński/archiwum Polskapresse
Jedno na trzy solaria w Łódzkiem może zagrażać zdrowiu opalających się - alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Solaria nie mają oznaczeń, lampy nie spełniają norm i przekraczają dozwolone dawki promieniowania. Korzystając z nich klienci mogą sobie zaszkodzić.

Zdarzają się nawet solaria, które z premedytacją zakładają lampy mocniejsze, niż zezwalają na to przepisy Unii Europejskiej, żeby ściągnąć do siebie amatorów mocnego opalania.

Na taki salon trafiła pani Joanna z Łodzi, która przed wyjazdem na urlop chciała skutecznie opalić ciało.

- Weszłam do solarium w okolicach łódzkiego placu Niepodległości. Zapytałam się pani, czy ma wolne łóżko brązujące. Kobieta powiedziała, że owszem, ale zapytała mnie, czy życzę sobie łóżko ze słabszymi lampami, spełniające normy unijne, czy to z mocniejszymi lampami, które norm nie spełnia, ale lepiej opala. Byłam w szoku, że jeszcze się w ten sposób reklamują - opowiada pani Joanna z Łodzi.

Jak pokazują wyniki najnowszego raportu UOKiK, przypadek pani Joanny nie był odosobniony. Kontrola inspektorów handlowych wykazała, że korzystanie z solariów może nas narazić na niebezpieczeństwo. Aż w 35 procentach salonów wykryto nieprawidłowości, czyli przekroczenie dopuszczalnego poziomu promieniowania lamp. Zbadane zostały 103 urządzenia.

- W 36 urządzeniach stwierdzono przekroczony poziom promieniowania ultrafioletowego. Dochodziło nawet do 3,5-krotnego przekroczenia normy - czytamy w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - W 38 procentach urządzeń brakowało ostrzeżenia przed negatywnymi skutkami dla zdrowia. W każdym solarium powinny znaleźć się informacje: "Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji rak skóry. Czytaj uważnie instrukcje. Noś gogle ochronne. Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie". Wszystkie nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Nie oznacza to jednak, że można się już wszędzie bezpiecznie opalać.

Specjaliści podpowiadają, jak bezpiecznie korzystać z solarium. Nie należy opalać się częściej niż raz na 48 godzin, a długość opalania powinna być dostosowana do typu skóry oraz częstotliwości kontaktów ze słońcem. Na oparzenia szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, z piegami, te które mają niebieskie i zielone oczy oraz blondyni.

- Hasła reklamowe w stylu "turbo solarium" powinny wzmagać czujność, ponieważ często oznacza to większą moc promieniowania, co może być przyczyną poparzeń - tłumaczy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Przed opalaniem skóra musi być czysta, bez makijażu i perfum. Wskazane jest też stosowanie odpowiednich kremów ochronnych.

***

Niemcy: nieletnim nie wolno

Część krajów Unii Europejskiej zakazała opalania się w solarium osobom poniżej 18. roku życia. W Polsce prawo tego nie zabrania, a ze sztucznego słońca korzysta wiele nastolatków.

Niemcy wprowadzili zakaz korzystania z solariów osobom poniżej 18 lat już w 2009 r. Nowe prawo było odpowiedzią na gwałtownie wzrastającą liczbę zachorowań na nowotwory skóry. Badania przeprowadzone przez niemieckich dermatologów wykazały, że z solariów korzysta regularnie aż 18 milionów Niemców, w tym 4 miliony w wieku poniżej 18 lat. Śladem Niemców rok później poszli Brytyjczycy. Zlikwidowane zostały także wszystkie samoobsługowe solaria. Polskie prawo nie zakazuje opalania się nieletnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Solarium groźne dla zdrowia! - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki