MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sondaże prezydenckie 2020. Jak zagłosuje Łódzkie? Jak wyglądają preferencje wyborcze po wejściu do gry Rafała Trzaskowskiego? [WYNIKI 27.05]

Marcin Darda
Marcin Darda
Jak wyglądają preferencje wyborcze po wejściu do gry Rafała Trzaskowskiego? Jak zagłosuje Łódzkie? Przejdź do kolejnych slajdów, by zobaczyć wyniki sondażu!
Jak wyglądają preferencje wyborcze po wejściu do gry Rafała Trzaskowskiego? Jak zagłosuje Łódzkie? Przejdź do kolejnych slajdów, by zobaczyć wyniki sondażu! Mariusz Kapala / archiwum Polska Press
Gdyby wybory prezydenta RP odbyły się 24 maja wygrałby je Andrzej Duda (PiS) przed Rafałem Trzaskowskim (KO), acz do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebna byłaby druga tura - wynika ze średniej ogólnopolskich sondaży wyliczonej przez socjologa polityki Marcina Palade.

Palade uwzględnił w swojej prognozie osiem sondaży prezydenckich z maja, po tym, jak Koalicja Obywatelska wymieniła swoją kandydatkę Małgorzatę Kidawę - Błońską na Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy w tych wyliczeniach zajmuje drugą pozycję po prezydencie Andrzeju Dudzie, który zanotował znaczny spadek poparcia, aż o 11 pkt. proc. w stosunku do poprzednich pomiarów i zszedł poniżej 50 proc. gwarantujących zwycięstwo bez konieczności organizowania drugiej tury. Gdyby zatem wybory odbyły się 24 maja, ich wyniki byłyby następujące:

1. Andrzej Duda (PiS) - 45,3 proc.

2. Rafał Trzaskowski (KO) - 22,9 proc.

3. Szymon Hołownia (KWW SH) - 10,8 proc.

4. Władysław Kosiniak - Kamysz (KP) - 8,6 proc.

5. Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 6,9 proc.

6. Robert Biedroń (Lewica) - 4,6 proc.

inni - 0,9 proc.

Uwagę przykuwa nie tylko spadek poparcia dla Andrzeja Dudy, ale katastrofalny wynik Roberta Biedronia. A jak zagłosowaliby wyborcy w województwie Łódzkim?

1. Andrzej Duda - 48,5 proc.

2. Rafał Trzaskowski - 19,3 proc.

3. Szymon Hołownia - 10,7 proc.

4. Władysław Kosiniak - Kamysz - 7,4 proc.

5. Krzysztof Bosak - 6,6 proc.

6. Robert Biedroń - 5,3 proc.

W pierwszej turze miałoby wziąć udział aż 19,1 mln wyborców z ponad 30,5 mln uprawnionych, czyli 62,9 proc. W drugiej turze dojdzie około 650 tys. wyborców, którzy nie głosowali w pierwszej, ale nie przyjdzie część, których kandydaci przegrali pierwszą turę. Frekwencja w drugiej ma zatem wynieść 61,1 proc. Według prognozy , drugą turę wygrałby Andrzej Duda 53,4 proc. do 46,6 proc. Rafała Trzaskowskiego. W Łódzkiem Duda miałby 56 proc., Trzaskowski 44 proc.

Według prognoz przepływów poparcia, Duda w drugiej turze mógłby zyskać co czwarty głos wyborców Władysława Kosiniaka - Kamysza, co piąty Krzysztofa Bosaka, ale musiałby również w pełni zmobilizować swój elektorat z pierwszej tury oraz zagospodarować część wyborców, którzy nie pojawili się przy urnach w pierwszej turze.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wybory prezydenta się odbędą. Najbardziej prawdopodobna data to 28 czerwca.

W galerii zdjęć zobacz grafiki z wynikami sondaży dla wszystkich województw, także w drugiej turze

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki