5/16
Nie tak powszechna co fińska jest łaźnia parowa, nazywana...
fot. mermyhh/ pixabay.com

Łaźnia turecka

Nie tak powszechna co fińska jest łaźnia parowa, nazywana też turecką. Oryginalna nosi nazwę hammamu – można odwiedzić ją m.in. w Turcji i Iranie. Ten rodzaj łaźni wykorzystuje powietrze o wilgotności 100%, które wg badań ma korzystniejsze działanie zdrowotne niż to bardziej suche w łaźni fińskiej. W większym stopniu stymuluje krążenie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie pracy serca, skutecznie redukując bóle mięśni i stawów, a dodatkowo nawilżając skórę. W hammamach (oraz w ramach inspirowanych nimi zabiegów SPA) wykorzystuje się czarne mydło marokańskie o działaniu złuszczającym, produkowane z czarnych oliwek i oleju oliwnego, jak również glinkę ghassoul do oczyszczania każdego typu skóry i włosów czy masaże aromatycznymi olejami.

6/16
Zabiegi SPA to również kąpiele w wodzie mineralnej,...
fot. 123RF

Balneoterapia

Zabiegi SPA to również kąpiele w wodzie mineralnej, dostępnej nie tylko w źródłach, ale też basenach. Są elementem balneoterapii – tak jak kąpiele w borowinie i innych odmianach błota, picie wody mineralnej oraz lecznicze inhalacje. Do tego rodzaju terapii należy też nowość – kuracje z wykorzystaniem wody alkalicznej. Są już miejsca, gdzie można nie tylko ją pić, ale też zażywać zabiegów z jej zastosowaniem, a nawet się w niej kąpać. Woda alkaliczna o pH powyżej 8 jest wytwarzana w urządzeniach do elektrolizy wody, które powodują ją jonizację. Dzięki temu ma działanie neutralizujące wolne rodniki oraz kwasy. Ponieważ ma podobną strukturę do wody występującej w świeżych warzywach i owocach, łatwo nawadnia komórki i wywiera szereg korzystnych skutków w organizmie.

7/16
Do kąpieli oraz zabiegów na twarz, ciało i włosy często...
fot. elen/123RF

Argilloterapia – zabiegi z glinką mineralną

Do kąpieli oraz zabiegów na twarz, ciało i włosy często używa się glinek. To naturalne osady nieorganiczne bogate w związki mineralne takie jak m.in. krzem, żelazo, magnez, mangan, potas, wapń, miedź czy tytan. Wszystkie rodzaje glinek działają oczyszczająco, bakteriobójczo i wspomagająco na procesy gojenia skóry. Dostępne są w różnych kolorach w zależności od składu, z czego wynikają odmienne właściwości – zielone wchłaniają nadmiar sebum i zwężają pory, dzięki czemu są dobre dla osób z łojotokiem i trądzikiem. Białe działają odżywczo i łagodząco na stany zapalne, przez co są polecane dla osób z wrażliwą skórą. Żółte i czerwone działają ściągająco i korzystnie przy skórze naczyniowej i trądziku różowatym. Glinki różowe jako połączenie białych i czerwonych mają zbawienne działanie zwłaszcza dla cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

8/16
Niesłabnącą popularnością cieszy się masaż całego ciała,...
fot. imagehitevo/123RF

Masaż sportowy i przeciwbólowy

Niesłabnącą popularnością cieszy się masaż całego ciała, który ma działanie usprawniające krążenie krwi, przeciwbólowe, drenujące i ograniczające stan zapalny – nieodłączny skutek intensywnego treningu. Najczęściej nie są to masaże relaksacyjne, bo polegają na pracy nad głębokimi tkankami ciała i powodują pewien dyskomfort, ale skutkują zwykle znaczną poprawą samopoczucia. Najlepsze efekty dają regularne masaże, ale nawet jedna sesja może złagodzić skutki przetrenowania czy nadmiernego spięcia mięśni pod wpływem stresu. Wśród dziesiątek dostępnych rodzajów masaży jest też terapia mięśniowo-powięziowa, która zyskuje ostatnio na popularności. To dość bolesna technika, która może być wykonywana tylko przez dobrze wykwalifikowaną osobę. Umożliwia pozbycie się uporczywego bólu w tzw. punktach spustowych czy związanego ze sfałdowaniem powięzi, przynosząc ulgę pacjentom, którym nie pomaga zwykły masaż.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

Tłumy łodzian na otwarciu Muzeum Kanału "Dętka"

Tłumy łodzian na otwarciu Muzeum Kanału "Dętka"

Oto 32 finalistki konkursu Miss Polski 2024: piękne, długonogie i długowłose

Oto 32 finalistki konkursu Miss Polski 2024: piękne, długonogie i długowłose

Zobacz również

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

Na ten mecz Iga Świątek czekała od miesięcy. To nie jedyny taki przypadek

Na ten mecz Iga Świątek czekała od miesięcy. To nie jedyny taki przypadek