Do lasu na spacer z czworonogiem
Długie spacery malowniczymi ścieżkami po lasach to świetna opcja na gorące, letnie dni. W mieście, betonowej pustyni, jest naprawdę upalnie. Wielu z nas ucieka do lasu na spacer, często z psem. Dla czworonogów to też możliwość wytchnienia, ale i okazja do odrobiny ruchu podczas takiej wycieczki
Należy jednak pamiętać, że las to naturalne środowisko dzikich, a nie domowych zwierząt. Dlatego zabierając psa do lasu, weźmy także wodę dla niego. Teraz jest wiele ciekawych gadżetów - bidony połączone z miską dla psa, albo przenośne, materiałowe miski. Podczas spacerów należy pamiętać o nawadnianiu zarówno siebie, jak i naszych czworonogów.
Z psem w lesie można dostać mandat
Las to dom dla rozmaitej flory i fauny. Niekoniecznie dla naszych udomowionych, oswojonych psów. Kiedy zabieramy naszego psa na spacer do lasu, należy pamiętać, że musi on pozostać na smyczy.
Nie przeocz
Puszczanie psa luzem w lesie grozi karą grzywny. Pies puszczony luzem w lesie może się zgubić. Może także zaatakować inne dzikie zwierzę lub napotkać groźnego drapieżnika. Jeśli trafi na przykład na wnyki w lesie - psu stanie się krzywda. Taka "ucieczka" stanie się dla psa ogromnym stresem, który może doprowadzić nawet do jego śmierci lub kalectwa.
- Puszczanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 166 Kodeksu Wykroczeń, grozi za to kara nagany lub grzywny od 20 do 500 złotych - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.
Warto także wiedzieć, co zrobić, gdy jednak spotkamy w lesie innego psa, bez smyczy. Jeśli pies zaczyna na nas agresywnie szczekać, najważniejsze to zachować spokój. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ani patrzeć psu w oczy. Najlepiej jest pozostać w miejscu i poczekać, aż pies się uspokoi lub pobiegnie dalej i wezwać pomoc. Nie wolno nagle uciekać, czy próbować go wystraszyć. Jeśli jednak nas zaatakuje, należy chronić przed nim głowę oraz oczy.
Pamiętajmy o adresowniku
Na wszelki wypadek, przed wyprawą z psem do lasu, dobrze jest wyposażyć go w adresownik przy obroży. Powinno tam znaleźć się jego imię oraz dane kontaktowe do właściciela. Pamiętajmy, że zwłaszcza latem, w lesie jest wiele kleszczy. Mogą być niebezpieczne dla ludzi, ale i dla psów. Dobrze jest założyć psu specjalną obrożę odstraszającą kleszcze lub spryskać go specjalnym preparatem. Po powrocie z lasu, należy dokładnie obejrzeć psa i poszukać, czy nie pozostał w nim żaden kleszcz.
Jeśli planujemy uprawiać z psem jakąś aktywność fizyczną, na przykład bieg, psa należy zaopatrzyć w specjalną smycz z amortyzatorem czy na przykład szelki do biegania. To sprawi, że psu będzie wygodnie, a obroża nie będzie go uwierać, podczas szybkiego biegu.
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?