Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spada liczba kradzieży samochodów w województwie łódzkim [INFOGRAFIKA]

Jacek Losik
archiwum Polskapresse
Właściciele aut mogą spać coraz spokojniej. Od 10 lat regularnie spada liczba kradzieży samochodów w województwie łódzkim. Łupem złodziei padają głównie auta osobowe. W 2014 roku w Łodzi skradziono 639 osobówek i pojazdów dostawczych. W 2013 roku było ich 1001.

W woj. łódzkim w 2014 roku skradziono 1087 samochodów, czyli 383 mniej niż w 2013 roku. Z policyjnych statystyk wynika, że ta tendencja utrzymuje się od kilkunastu lat: w 2000 roku w Łódzkiem skradziono 7696 pojazdów, w 2005 roku - 5274, w 2008 roku - 1499, w 2013 roku - 1470.

Warto również zaznaczyć, że w woj. łódzkim skradziono trzy razy mniej aut niż na Mazowszu i dwukrotnie mniej niż na Śląsku i w Wielkopolsce. Ogólnie polscy kierowcy stracili w ubiegłym roku 14.124 aut.

| Create infographics

Komisarz Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi twierdzi, że jest to efekt wzmożonej pracy funkcjonariuszy.

- Naszą efektywność poprawiło przede wszystkim współdziałanie wydziałów, wyspecjalizowanych w tego typu przestępczości - podkreśla komisarz Kolasa. - Sprawdza się to podczas rozbijania grup przestępczych i łapania złodziei działających samodzielnie.

Policja kładzie także duży nacisk na prewencję. Duże znaczenie ma tu pociąganie do odpowiedzialności paserów, kupujących skradzione auta i części.

Złodziejską profesję utrudniają także kampanie informacyjne, przypominające o zabezpieczaniu pojazdów.

Mimo sukcesów policji, kilkaset osób rocznie traci pojazdy. Gdzie i w jaki sposób złodzieje zbierają największe żniwo?

- Najczęściej złodzieje kradną w porze wieczorowo-nocnej, głównie z niestrzeżonych parkingów i przyblokowych i ulic - mówi komisarz Adam Kolasa.

| Create infographics

Kradzieże na parkingach centrów handlowych to rzadkość, niemniej policja ostrzega, że cały czas trzeba zachowywać czujność. Zdarza się, że złodzieje najpierw kradną kluczyki właścicielowi, który np. stoi w kolejce do kasy, a później bez problemu odjeżdżają zaparkowanym autem. Złodzieje chętnie wykorzystują również nieuwagę kierowców pojazdów dostawczych.

- Odnotowaliśmy kilka kradzieży samochodów pozostawionych z kluczykami i dokumentami, a nawet nieraz z włączonym silnikiem, głównie dostawców towarów do sklepów - mówi kom. Kolasa.

Nie słabnie natomiast popularność "starej szkoły" grabieży aut. Najczęstszym sposobem włamania nadal jest wybicie szyby. Później przestępcy uruchamiają silnik za pomocą przewodów (w starszych autach) lub stosują moduły elektroniczne do pokonania bardziej nowoczesnych zabezpieczeń.

Walentynki 2015: wierszyki na walentynki. Walentynkowe życzenia miłosne dla dziewczyny i chłopaka

Prezent na Walentynki 2015. Prezent na Walentynki dla niego i dla niej. Co na Walentynki?

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki