Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadkobiercy chcą zwrotu zamku w Oporowie

Tomasz Dębowski
Sprawa odzyskania zamku w Oporowie przez prawowitych właścicieli może potrwać nawet jeszcze kilka lat
Sprawa odzyskania zamku w Oporowie przez prawowitych właścicieli może potrwać nawet jeszcze kilka lat archiwum Dziennika Łódzkiego
Karscy, byli właściciele zamku w Oporowie (pow. kutnowski), chcą odzyskać swoją własność. To niejedyny tego typu przypadek w województwie łódzkim.

Czy perła architektury i jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko w powiecie kutnowskim, ale i województwie łódzkim, może trafić do swych prawowitych właścicieli ?

- Myślę, że ta sprawa potrwa jeszcze jakieś 5-6 lat i zakończy się dobrze dla nas. Właściciele zamku byli nam znani od zawsze, ale jakiś czas temu postanowili złożyć wniosek do wojewody łódzkiego o odzyskanie obiektu - mówi Anna Majewska-Rau, dyrektor muzeum zamku w Oporowie.

Wszystkiemu winna jest reforma rolna z 1944 roku, na mocy której wielu właścicieli straciło swoje ziemie, dwory, pałace, czy jak w tym przypadku zamek, na rzecz Skarbu Państwa.

- Teraz właściciele chcą odzyskać stracony majątek. Takich spraw jest w całej Polsce bardzo dużo - twierdzi dyrektor.

Rodzina Karskich nie zgodziła się z nieprawomocną wciąż decyzją wojewody, który uznał m.in., że nie był to ich dom rodzinny. Karscy złożyli odwołanie do ministra rolnictwa, ale ich wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. Jeśli minister nie wyda zgody na oddanie majątku, sprawa trafi do Sądu Administracyjnego.

Prób odzyskania dawnych majątków na terenie województwa łódzkiego jest więcej. Plichtowie chcą odzyskać dwór w Byszewach pod Nowosolną, gdzie przebywał Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz. Inny spadkobierca stara się o odzyskanie dworu w Różanach w powiecie zgierskim, gdzie w perspektywie miałby powstać ośrodek kultury. Jakiś czas temu pojawił się też właściciel zameczku w Sobocie w powiecie łowickim, ale ostatecznie zrezygnował z przejęcia mocno zaniedbanego obiektu, który został sprzedany przez Agencję Rolną Skarbu Państwa prywatnej osobie.

Część obiektów już została przez właścicieli odzyskana, jak chociażby położony w parku w Guzowie koło Żyrardowa pałac wzorowany na renesansowych zamkach znad Loary. Od ok. 4 lat trwa remont obiektu, który docelowo ma być wizytówką gminy. Trwa również współpraca właściciela i gminy. Swój dwór rodzinny odzyskali też pierwotni właściciele pałacu w Mrodze w powiecie łowickim.

Z reguły obiekty należą do Agencji Rolnej Skarbu Państwa i są przeznaczone na sprzedaż. Wtedy spadkobiercy łatwiej odzyskać majątek.

Sytuacja w Oporowie wygląda inaczej. Jak zaznacza Andrzej Danowski, dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi i działacz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami,, obiekt od dawna jest pod kuratelą ministerstwa kultury i wydaje się mało prawdopodobne, żeby stało się inaczej.

- Rozumiem tych ludzi, bo kiedyś zostali ograbieni. Minister poczynił tu jednak ogromne nakłady, to perła turystyki i w grę będzie wchodziło raczej odszkodowanie - twierdzi Danowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Spadkobiercy chcą zwrotu zamku w Oporowie - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki