MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia odpadów w Radomsku. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaprosiło eksperta. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Grzegorz Wielgosiński (z lewej) z Politechniki Łódzkiej przyjechał na spotkanie do Radomska, by wyjaśniać kwestie spalarni odpadów
Grzegorz Wielgosiński (z lewej) z Politechniki Łódzkiej przyjechał na spotkanie do Radomska, by wyjaśniać kwestie spalarni odpadów Jacek Drożdż
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaprosiło eksperta, który wyjaśniał radnym kwestię spalarni odpadów w Radomsku

Spalarnia odpadów w Radomsku

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku, które planuje budowę spalarni odpadów obok miejskiej ciepłowni zaprosiło w środę, 30 sierpnia, na spotkanie z radnymi miejskimi eksperta, profesora Grzegorza Wielgosińskiego, dziekana wydziału inżynierii procesowej i ochrony środowiska z Politechniki Łódzkiej.

- W Polsce spalarnie stawia się na przedmieściach. Natomiast w Wiedniu, Paryżu czy Kopenhadze spalarnie znajdują się w centrum miasta. Jestem przekonany, że te instalacje są całkowicie bezpieczne, bezpieczniejsze niż istniejące dzisiaj opalane węglem czy nawet biomasą – zapewniał podczas krótkiej konferencji z dziennikarzami Grzegorz Wielgosiński.

Natomiast podczas spotkania z radnymi padały m.in. argumenty o zmniejszeniu, dzięki spalaniu, liczby odpadów na składowisku czy niższych dla mieszkańców kosztach energii. I, przede wszystkim, czystszym powietrzu w Radomsku. Czy argumenty eksperta przekonały radnych?

- Wykład pana profesora, informacje pana prezesa jednoznacznie wskazują, że zastosowanie nowego sposobu ogrzewania, czyli pomniejszenia kosztów opłat za energię cieplną są korzystne. A fakt, że wiąże się to z poprawą jakości powietrza, sprawia, że jest to rozwiązanie jeszcze bardziej atrakcyjne - mówił Andrzej Kucharski, radny miejski PiS.

- Pan profesor przedstawił nam pozytywne strony, ale wspomniał, że są też negatywne, chociaż nic o nich nie mówił. Mieliśmy dzisiaj osobę z tytułem profesora, która rekomenduje budowę spalarni, a zabrakło mi osoby, która zdanie ma odmienne - stwierdził Rafał Dębski, radny miejski KO. - Pojawia się też pytanie, czy ta spalania musi być w tym miejscu, czy nie może być w innym. PO tej debacie, po tej dyskusji ani my, ani mieszkańcy na te pytania sobie nie odpowiemy.

O spalarni w Radomsku będzie mowa podczas kolejnego spotkania, tym razem z mieszkańcami. Ma do niego dojść w piątek, 29 września w Miejskim Domu Kultury.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki