Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna sesja radnych o reformie oświaty w Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Radni, zamiast podjąć ostateczną uchwałę o nowej sieci szkół w Łodzi, spotykają się w środę 29 marca, aby wnieść skargę do sądu na uwagi kuratora do projektu tej sieci.

To działania służące politykom, a nie społeczeństwu” - tak wojewoda Zbigniew Rau ocenił we wtorek oświatowe plany władz Łodzi.

W środę, 29 marca, miejscy radni spotykają się na specjalnej sesji poświęconej wprowadzaniu rządowej reformy edukacji. Nie podejmą jednak ostatecznej uchwały o nowej sieci szkół. Zamiast tego mają zdecydować o zaskarżeniu uwag łódzkiego kuratora oświaty do projektu tej sieci do sądu administracyjnego.

Przypomnijmy. W lutym radni przegłosowali wstępną uchwałę o nowej sieci szkół, która miała zacząć funkcjonować po wakacjach - w związku z rozpoczęciem wygaszania gimnazjów. W miejsce 4 szkół tego typu miały powstać nowe podstawówki.

Kurator nakazał wprowadzenie do wstępnej uchwały poprawek. Domaga się m.in. kolejnych 4 nowych podstawówek: dla dobra uczniów.

**

Reforma edukacji w Łodzi. Magistrat chce przechytrzyć kuratora oświaty

**

Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację (SLD), twierdzi, że nowe podstawówki będą stały puste. W zeszły piątek ogłosił swój fortel: radni nie potwierdzą wstępnej uchwały z lutego, a na sesji jedynie zatwierdzą decyzję o zaskarżeniu uwag kuratora do sądu. Rada Miejska w Łodzi jest zdominowana przez rządzącą miastem koalicję PO-SLD.

Jeśli samorząd nie podejmie ostatecznej uchwały o nowej sieci do 31 marca, po wakacjach automatycznie wszystkie gimnazja zaczynają się wygaszać, zaś we wszystkich podstawówkach powstają klasy siódme, a po roku ósme. I tak właśnie będzie w Łodzi, zgodnie z planem Treli. Ale ponadto samorząd, jak mówił Trela - korzystając ze swoich wyłącznych kompetencji i „omijając” przepisy związane z reformą oświaty - i tak powoła 4 nowe podstawówki: oddzielnymi uchwałami.

Wady fortelu Tomasza Treli wytykał Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. Przede wszystkim mało prawdopodobne, aby jakakolwiek z nowych podstawówek zaczęła działać już we wrześniu 2017 r.

- Taka szybka ścieżka byłaby możliwa dzięki specuchwale związanej z wprowadzaniem reformy oświaty - mówił kurator oświaty.

Nowe „podstawówki Treli” powstałyby więc dopiero we wrześniu 2018 r.

**

Ostateczny projekt reformy oświaty w Łodzi. Będą nowe podstawówki i liceum

**

Grzegorz Wierzchowski po raz kolejny przekonywał, że wniósł uwagi związane z powołaniem nowych podstawówek, bo chcą tego sami łodzianie. Np. pod petycją w sprawie przekształcenia Gimnazjum nr 10 w nową podstawówkę podpisało się 261 osób, a ogółem petycji w sprawie różnych szkół trafiło do kuratorium od lutego ok. 40.

W czasie trwania sesji szczegóły planowanego protestu, którego postulatem jest większa liczba nowych podstawówek ujawni oświatowa „Solidarność” z Łodzi.

A w piątek ogólnopolski strajk nauczycieli z ZNP.

**

Reforma edukacji: Tak zaMENczą szkoły w Łodzi

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki