MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SPEED już rok sieje postrach wśród piratów drogowych

Anna Gronczewska
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Minął rok odkąd na drogi województwa łódzkiego wyjechały policyjne auta z zespołu SPEED. Ich głównym zadaniem jest ściganie piratów drogowych.

Zespół SPEED został powołany decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi i działa na drogach województwa łódzkiego od 19 lipca 2019 roku. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach, a szczególnie eliminowanie zagrożenia jakim jest nadmierna prędkość, która stanowi główną przyczynę wypadków drogowych. W skład grupy wchodzi 30 funkcjonariuszy służby Ruchu Drogowego z KWP i KMP w Łodzi oraz KPP w Kutnie i Bełchatowie. Jeżdżą nieoznakowanymi radiowozami wyposażonymi w wideorejestratory oraz laserowe mierniki prędkości z wizualizacją. W skład grupy wchodzą policjanci, którzy odbyli przeszkolenia w zakresie technik kierowania pojazdami, a także dobrze znający przepisy drogowe.

ZOBACZ RANKING

W pierwszym roku działalności Zespół „SPEED” wykrył 18830 wykroczeń drogowych, w tym 10844 przekroczeń dozwolonej prędkości. Aż 2162 kierowców jechało w obszarze zabudowanym z prędkością większą o 50 kilometrów na godzinę niż dozwolona. To sprawiło, że stracili prawo jazdy na 3 miesiące. Policjanci ze SPEED ukarali ich 15895 mandatami, a także skierowali 482 wnioski o ukaranie do sądu. Ponadto ujawnili 177 przestępstw w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze z policyjnej grupy SPEED eliminują też z ruchu pojazdy niesprawne technicznie. Zatrzymali 1133 dowody rejestracyjne, z czego 565 ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Zespół SPEED prowadzi też działania podczas których wykorzystywany jest śmigłowiec policyjny, dron, monitoring miejski oraz ruchome stanowisko dowodzenia.

Jednym z kierowców, którzy przekonali się o skuteczności SPEED był 27 łodzianin. Jechał ul. Kopcińskiego w Łodzi fiatem pandą z prędkością 111 kilometrów na godzinę, choć nie powinien przekroczyć 50 kilometrów. Tłumaczył się, że chciał dowieść ciepłą pizze do klienta...

W Łodzi jest bezpiecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki