Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny. Większość mieszkańców województwa łódzkiego nie wzięła udziału. Rachmistrzowie wyruszyli w teren. Jak ich rozpoznać?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
800 tys. osób, czyli niespełna 1/3 mieszkańców województwa łódzkiego wzięła do tej pory udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jest to obowiązkowe, a czasu jest coraz mniej. Do akcji wkroczyli rachmistrzowie terenowi.Spis rozpoczął się 1 kwietnia i początkowo miał się zakończyć 30 czerwca, ale został przedłużony do 30 września. Obowiązkowy jest tzw. samospis internetowy, który realizowany jest na dwa sposoby: przez aplikację lub przez telefon. Po majówce do akcji wkroczyli rachmistrzowie telefoniczni, a w ostatnich dniach także terenowi. Mimo to większość mieszkańców województwa łódzkiego jeszcze nie odpowiedziała na pytania.Czytaj dalej
800 tys. osób, czyli niespełna 1/3 mieszkańców województwa łódzkiego wzięła do tej pory udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jest to obowiązkowe, a czasu jest coraz mniej. Do akcji wkroczyli rachmistrzowie terenowi.Spis rozpoczął się 1 kwietnia i początkowo miał się zakończyć 30 czerwca, ale został przedłużony do 30 września. Obowiązkowy jest tzw. samospis internetowy, który realizowany jest na dwa sposoby: przez aplikację lub przez telefon. Po majówce do akcji wkroczyli rachmistrzowie telefoniczni, a w ostatnich dniach także terenowi. Mimo to większość mieszkańców województwa łódzkiego jeszcze nie odpowiedziała na pytania.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
800 tys. osób, czyli niespełna 1/3 mieszkańców województwa łódzkiego wzięła do tej pory udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jest to obowiązkowe, a czasu jest coraz mniej. Do akcji wkroczyli rachmistrzowie terenowi.

Spis rozpoczął się 1 kwietnia i początkowo miał się zakończyć 30 czerwca, ale został przedłużony do 30 września. Obowiązkowy jest tzw. samospis internetowy, który realizowany jest na dwa sposoby: przez aplikację lub przez telefon. Po majówce do akcji wkroczyli rachmistrzowie telefoniczni, a w ostatnich dniach także terenowi. Mimo to większość mieszkańców województwa łódzkiego jeszcze nie odpowiedziała na pytania.

- Do tej pory udział w spisie wzięło ok. 34 proc. Polaków i ok. 32,5 proc. mieszkańców województwa łódzkiego, czyli ok. 800 tys. osób, w tym dzieci, w imieniu których odpowiedzi udzielają rodzice i opiekunowie - mówi Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badan Regionalnych. - W samej Łodzi frekwencja wyniosła 34,5 proc., spisało się blisko 232 tys. osób.

Gdzie w województwie łódzkim spisało się najwięcej osób?

Okazuje się, że tempo udziału w spisie jest bardzo zróżnicowane. W naszym regionie są gminy, w których większość mieszkańców już ma ten obowiązek za sobą i takie, w których zrobili to nieliczni. Listę otwiera gmina Kodrąb w powiecie radomszczańskim, w której spisało się 67 proc. osób. Na drugim miejscu jest gmina Dobryszyce, także w powiecie radomszczańskim - z 62 proc. frekwencją, a a trzecim gmina Paradyż w powiecie opoczyńskim - 60 proc.

A gdzie najmniej?

Zupełnie inaczej wygląda to w gminie wiejskiej Radomsko, gdzie do tej pory udział w spisie wzięło 18,2 proc. mieszkańców, Jeżowie w powiecie brzezińskim - 17,5 proc. i w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim - 14 proc.

Jest praca dla rachmistrza

Do akcji wkroczyli właśnie rachmistrze terenowi. W naszym województwie powinno pracować ich tysiąc, ale nie wszędzie byli chętni. Można wiec znaleźć pracę, a oferty dostępne są głównie w urzędach miast i gmin. Stawka to 6 zł za prawidłowo wypełnioną ankietę.

Jak rozpoznać rachmistrza?

Przedstawiciele GUS-u podpowiadają jak rozpoznać rachmistrza spisowego. Powinien mieć przy sobie identyfikator, który zawiera:

  • imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  • numer identyfikatora oraz hologram,
  • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  • okres, na jaki identyfikator został wystawiony

.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.
  • Wreszcie w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Kara za odmowę udziału

Rachmistrzowi nie można odmówić odpowiedzi na pytania, grozi za to grzywna do 5 tys. zł. Można spróbować poprosić o kontakt w najbliższym terminie, np. za godzinę, ale jeśli rachmistrz usłyszy "nie", to w ankiecie automatycznie zakreśli odmowę udziału, a to jest podstawą do ukarania.

Bliższe informacje można uzyskać albo poprzez stronę spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki