SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 1.: Dwa...

  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 1.: Dwa miliony społeczników w Polsce

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 1.: Dwa miliony społeczników w Polsce
  Łączna liczba organizacji pozarządowych przekroczyła już w Polsce 80 tys. Razem mają siłę porównywalną z kilkoma ministerstwami. A ta siła służy nam wszystkim.
  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 1.: Dwa miliony społeczników w Polsce
  Bo mamy w Polsce to, co państwowe i co prywatne. Na szczęście dla nas wszystkich na tym jednak nie koniec. Jest też świat tych, którzy działają na rzecz powszechnego pożytku, ale nie na państwowej posadzie, a tym bardziej nie dla osiągnięcia zysku. To właśnie świat organizacji pozarządowych, czyli NGO (od angielskiego non-governmental organizations).

  To one - czyli stowarzyszenia i fundacje, ale także nieformalne nawet ruchy - są realnymi fundamentami tego, co bywa nazywane społeczeństwem obywatelskim.
  Są otwarte, najczęściej całkowicie niezależne od polityki i dużego biznesu, powszechnie dostępne, służą wspólnemu dobru. To dzięki nim każdy z nas może zyskać moc sprawczą niedostępną na co dzień dla pojedynczego człowieka i realizować społeczne cele, które wydawały się dotąd nieosiągalne.

  Zmiana lokalna


  Tak jak jedno z pierwszych w Polsce i pierwsze w województwie podlaskim wiejskie hospicjum w Nowej Woli założone właśnie przez fundację utworzoną przez lekarza Pawła Grabowskiego i miejscowego księdza Jarosława Szczerbacza, których łączy przekonanie, że choroba nie zna adresu. Hospicjum działa już od roku w budynku dawnej wiejskiej szkoły, niosąc pomoc chorym i ich rodzinom. Wbrew stereotypowi, że takie placówki mogą powstawać tylko w miastach. Wciąż bez kontraktu z NFZ. Za to z ogromnym pożytkiem dla pacjentów, którzy mogą dzięki niemu zachować godność w obliczu nieuleczalnej choroby.
  Organizacje pozarządowe mogą jednak nie tylko pomagać ludziom czy kształtować lokalną przestrzeń. Coraz częściej stają się w Polsce narzędziem autentycznej społecznej zmiany.

  Zmiana polityczna


  Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk jednocześnie ogłosił dwa ważne ustępstwa. Po pierwsze, nie wszystkie sześciolatki pójdą od pierwszego września do szkoły. Tak zwane matki I kwartału zyskały natomiast niedostępne dotąd dla nich prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego.

  Co właściwie sprawiło, że rząd skorygował swą - dotąd sztandarową - reformę edukacyjną, a zarazem wyda dodatkowo z państwowej kasy około 350 mln zł na urlopy macierzyńskie. Otóż nie polityka i nie opozycja w Sejmie. Prawdziwym motorem obu zmian były stowarzyszenia rodziców sześciolatków i ruch Matki I kwartału.

  Część rodziców niechętnych posyłaniu sześciolatków do szkół zorganizowała się już lata temu, gdy rząd zaczął zapowiadać zmiany. Powstało już kilka założonych przez nich organizacji działających na rzecz zatrzymania reformy. Matki I kwartału miały zdecydowanie mniej czasu, więc ich działania miały charakter nieformalny, za to masowy i przemyślany. Teraz - już po swym sukcesie - myślą o powołaniu stowarzyszenia działającego na rzecz kształtowania sensownej polityki prorodzinnej.

  Zmiana globalna


  Organizacje pozarządowe mogą działać zresztą w skali jeszcze szerszej niż krajowa. Na przykład walcząc o zachowanie naszych podstawowych praw w szybko zmieniającej się za sprawą cyfryzacji rzeczywistości. W Polsce zajmuje się tym Fundacja "Panoptykon", której celem jest ochrona naszej szeroko rozumianej prywatności w sieciowym świecie, w którym wielkim koncernom, służbom i rządom coraz łatwiej jest zdobywać wrażliwe informacje na nasz temat. Panoptykon konsultuje więc niektóre rozwiązania prawne, nad którymi pracuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Ale stara się też wpływać na zachowanie naszych podstawowych praw na forum Unii i Parlamentu Europejskiego.

  Nie każdy oczywiście cel realizowany przez organizacje pozarządowe musi zmierzać do politycznych rozstrzygnięć na najwyższym szczeblu. Bardzo często ich droga do celu prowadzi kompletnie obok polityki. Część rodziców sześciolatków zjednoczyła się właśnie na rzecz zatrzymania reformy. W tym samym czasie inni rodzice sześciolatków działają w niewielkich, lokalnych stowarzyszeniach na rzecz lepszego wyposażenia szkół, w których uczą się ich dzieci, albo choćby po to, by zapewnić im ciekawsze zajęcia dodatkowe. To też jest jak najbardziej odpowiedni cel działania dla organizacji. Bo nie ma przecież żadnej wspólnej miary dla organizacji pozarządowych. Niektóre z nich to dziś potężne, ogólnopolskie instytucje. Inne łączą po kilkanaście osób skupionych na realizacji lokalnego - zakrojonego na niewielką, rozsądną skalę - celu.

  Społeczna sieć


  W Polsce działa już ok. 70 tys. stowarzyszeń. Do tego około 11 tys. fundacji. W ich działalność angażuje się nawet ok. 2 mln osób. Ogromną ogólnopolską bazę organizacji pozarządowych można znaleźć na portalu organizacji pozarządowych Ngo.pl. Gromadzi on również aktualności społeczne z całego kraju.

  - Skalę działań społecznych dobrze widać na przykładzie portalu Ngo.pl, który zbiera informacje o organizacjach pozarządowych z całej Polski, dużych i małych. Każdego dnia społecznicy dodają ponad sto wiadomości, ogłoszeń, zaproszeń na imprezy, warsztaty, wydarzenia. Wiadomości te można filtrować i wybrać tylko ten region lub temat, który nas interesuje. Wystarczy wejść do serwisu Wiadomosci.ngo.pl, żeby na pierwszy rzut oka zorientować się, jak szeroki - tematycznie i geograficznie - jest zasięg działań pozarządowych - mówi Izabela Dembicka-Starska z portalu Ngo.pl.

  Pod adresem Bazy.ngo.pl znajdziemy fundacje i stowarzyszenia zajmujące się każdym tematem. Te, o których słyszymy niemal na co dzień w mediach, takie które działają tuż obok nas, oraz te, które powstały na drugim końcu Polski.

  Bo też skala działania NGO jest bardzo różnorodna, podobnie zresztą jak ich cele. Organizacje pozarządowe zajmują się bowiem nie tylko działaniami pomocowymi, z czym najpowszechniej są kojarzone. Ich typowe obszary działania to edukacja, ochrona środowiska, wsparcie kultury i sztuki oraz animacja społeczna.

  Przede wszystkim jednak organizacje pozarządowe służą nam wszystkim. A my wszyscy możemy się na różne sposoby i według własnej skali potrzeb oraz możliwości angażować w ich działania. Jak to robić tak, by dobrze - i z pożytkiem dla innych - wykorzystać osobisty potencjał? Wraz z portalem Ngo.pl będziemy opisywać w kolejnych odcinkach tego cyklu.
  Chcesz działać społecznie? Szukasz porady, inspiracji, informacji?

  Partnerem cyklu "SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ!" jest NGO.PL
  WEJDŹ, DOWIEDZ SIĘ, ZACZNIJ DZIAŁAĆ Z NGO.PL

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo