SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 2. Jak...

  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 2. Jak mądrze wspierać organizacje

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 2. Jak mądrze wspierać organizacje
  Już około 2 mln Polaków angażuje się w działania stowarzyszeń i fundacji - pisaliśmy w pierwszym odcinku cyklu. Teraz zajmiemy się tym, jak do nich dołączyć - i samemu zacząć działać. Jak dobrze szukać? Niekiedy wystarczy zaglądać do lokalnej prasy. Tam znajdziemy przykłady działania stowarzyszeń i fundacji, rozmowy z działaczami, reportaże. Jeśli tych informacji jest za mało, można odwiedzić pełnomocnika ds. NGO w urzędzie gminy - takie stanowiska utworzono już w ponad 1000 z 2460 gmin i w prawie każdym starostwie.
  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 2. Jak mądrze wspierać organizacje
  Dobrymi adresami mogą być lokalne ośrodki aktywności społecznej - często taką funkcję pełnią domy kultury i biblioteki. Oczywiście warto też poszukać fundacji czy stowarzyszenia w internecie. Tu najbardziej przydatnym narzędziem są bazy danych portalu Ngo.pl (Bazy.ngo.pl), czyli ogromny zbiór informacji o organizacjach i ich działaniach. Możemy tam szukać fundacji i stowarzyszeń po kategoriach tematycznych, słowach kluczowych i regionach. Po kliknięciu na wynik wyszukiwania w Bazy.ngo.pl dostaniemy dossier interesującej nas organizacji - w tym dane kontaktowe.

  Zostać wolontariuszem

  A jeśli już znaleźliśmy organizację, która nam odpowiada? Czas porozmawiać o formie uczestnictwa. Zanim to jednak zrobimy, musimy jeszcze przemyśleć, co i w jakim zakresie możemy jej zaoferować: czas, pieniądze, unikalne kompetencje? Włączenie się w działania stowarzyszenia czy fundacji nie musi polegać na "pełnoetatowym" udziale we wszystkich przedsięwzięciach. Organizacje potrzebują bardzo różnorodnych form wsparcia. Nasze talenty, umiejętności czy wiedza mogą być dla nich bardzo cenne. Robisz dobre zdjęcia lub potrafisz je obrabiać? Masz zacięcie dziennikarskie i lubisz pisać? To wszystko i wiele innych rzeczy można robić w ramach wolontariatu. A jak znaleźć organizację, której przydadzą się nasze umiejętności?

  - Warto zajrzeć do serwisu bezpłatnych ogłoszeń na Ngo.pl. Można poszukać czegoś, co nas zainteresuje, a jest w czym wybierać - miesięcznie pojawia się ponad tysiąc nowych ogłoszeń. Ale możemy także dodać swoja ofertę w serwisie ogłoszenia.ngo.pl. - mówi Dorota Setniewska z portalu Ngo.pl.

  Niektóre z ogłoszeń mogą nas nawet zainspirować do podjęcia wyzwania, które być może nie przyszłoby nam do głowy. Z tych najświeższych: Fundacja "Horyzont Zdarzeń" z Tarnowca szuka ludzi zainteresowanych grami terenowymi. A Fundacja Pomocy Zwierzętom "Kłębek" z Poznania - miłośników kotów, którzy chcieliby dokarmiać te bezdomne.

  Przekazać dar


  Organizacjom potrzebne też często bywa wsparcie lokalowe (oczywiście nie każdy może go udzielić) czy rzeczowe. Krótki przegląd ogłoszeń pokazuje, że zakres ich potrzeb jest praktycznie nieograniczony. Owszem, organizacje często proszą o sprzęt komputerowy, wyposażenie rehabilitacyjne albo urządzenia RTV/AGD dla swych podopiecznych. Ale ogłoszenia równie często dotyczą rzeczy niestandardowych - choćby desek na budki dla ptaków, ziemi ogrodowej czy też strojów ludowych. Zatem: zastanów się, czy masz coś do oddania, a potem sprawdź - w lokalnej prasie, na portalu Ngo.pl, kontaktując się bezpośrednio z organizacją - czy ktoś tego nie potrzebuje.

  Pomóc finansowo

  Fundacjom i stowarzyszeniom potrzebne są też pieniądze. Każdy z nas może udzielić im wsparcia finansowego. Każda kwota ma znaczenie. Możemy ją przekazać w formie darowizny, wtedy należy zrobić to przelewem - darowiznę na rzecz organizacji można odliczyć od dochodu przy wypełnianiu PIT. Obowiązuje tu limit w wysokości 6 proc. dochodu.

  Z roku na rok coraz większa część Polaków - w 2012 r. było to 43 proc. według danych Ministerstwa Finansów - decyduje się na przekazanie 1 proc. swego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. 1 proc. staje się najpowszechniejszą formą naszego wsparcia dla organizacji pozarządowych. Problem jednak w tym, że tego wsparcia udzielamy często trochę… bez głowy. Bo według Millward Brown SMG/KRC (badanie na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor) tylko 39 proc. spośród badanych było w stanie przypomnieć sobie nazwę organizacji, którą wpisali do PIT. Często bywa tak, że organizację, która ostatecznie zostaje beneficjentem naszego 1 proc., wybieramy pod wpływem impulsu lub intensywnej kampanii reklamowej - tuż przed wypełnieniem PIT. Dlatego dobrze jest pomyśleć o tym, komu oddamy swój 1 proc, zawczasu. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem reklamowo-medialnego "sezonu na 1 proc." - a zatem przed początkiem stycznia.

  Warto mieć oczy otwarte. W ciągu roku na pewno stykamy się z organizacjami godnymi naszego wsparcia. Może na lokalnym festynie, może w szkole naszych dzieci, może na sąsiedniej ulicy. Notujmy sobie takie doświadczenia. Bo nigdy nie będziemy mieli lepszego dowodu na to, że dana fundacja czy stowarzyszenie naprawdę zasługują na nasze wsparcie i zaangażowanie. I lepszego powodu, by włączyć się w ich działania.

  Już za tydzień kolejny odcinek. Tym razem dla tych, którzy sami myślą o założeniu stowarzyszenia lub fundacji.

  Partnerem cyklu "SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ!" jest NGO.PL
  WEJDŹ, DOWIEDZ SIĘ, ZACZNIJ DZIAŁAĆ Z NGO.PL
  MASZ CZAS, TALENTY, ZBĘDNE RZECZY I CHCESZ SIĘ NIMI PODZIELIĆ?
  POSZUKAJ ORGANIZACJI, KTÓRA POTRZEBUJE TWOJEGO WSPARCIA LUB DODAJ SWOJE OGŁOSZENIE NA NGO.PL  Partnerem cyklu
  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! jest NGO.PL - portal organizacji pozarządowych  Poszukaj dla siebie oferty wolontariatu

  Masz rzeczy do oddania? Sprawdź, czy ktoś ich nie potrzebuje

  Dodaj swoje ogłoszenie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolontariusz

  FPZ Kłębek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

  Chleb karmi ciało a wolontariat duszę.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny