SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 4....

  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 4. Organizacje zmieniają nasze życie

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 4. Organizacje zmieniają nasze życie
  W poprzednich odcinkach naszego cyklu przedstawialiśmy działanie fundacji i stowarzyszeń, doradzaliśmy, jak się włączyć w ich działalność, jak ją wspierać, wreszcie jak samemu zabrać się za tworzenie organizacji pozarządowej. Teraz zaś spróbujemy pokazać, co działania organizacji nam dają, w jakich sferach życia są obecne, gdzie stykamy się z efektami ich działań. Nie będzie to łatwe, bo stowarzyszenia i fundacje zajmują się naprawdę wszystkim, co przynosi wspólny pożytek.
  SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Odcinek 4. Organizacje zmieniają nasze życie
  Około 2 mln Polaków działających w około 80 tys. organizacji pozarządowych codziennie przyczynia się do tego, by żyło nam się łatwiej, zdrowiej, wygodniej i bezpieczniej. W skali całego kraju przynosi to gigantyczne efekty, porównywalne często z zaangażowaniem państwa.

  - Organizacje uzupełniają, a często wręcz zastępują działania państwa tam, gdzie nie jest ono wydolne. Potrafią postępować szybciej, skuteczniej, są bliżej ludzi i dzięki temu lepiej dostosowują działania do potrzeb.
  Wiele problemów społecznych starają się rozwiązywać całościowo: infolinie, wsparcie psychologów, kampanie społeczne - to zwykle robią organizacje, nie instytucje państwowe - mówi Dorota Setniewska z portalu Ngo.pl.

  Wsparcie dla obywateli we wszystkich sferach życia

  Choćby służba zdrowia dostaje od organizacji gigantyczne - w skali kraju - wsparcie. Nie tylko zresztą drogi sprzęt - jak ten od WOŚP - lub pieniądze na prowadzenie bardzo kosztownych terapii. Organizacje działają także na rzecz rozwoju zdrowotnej świadomości społecznej - dotyczącej niepełnosprawności (Integracja), autyzmu (Synapsis), profilaktyki raka (Rak'n'Roll), krwiodawstwa, transplantologii czy dawstwa szpiku (Fundacja Urszuli Jaworskiej). Prowadzą hospicja, domy opieki, uczestniczą w modernizowaniu i wyposażaniu szpitalnych oddziałów i przychodni.

  Ochrona środowiska jest z kolei obszarem, w którym organizacje robią często wręcz więcej niż państwo. Tu warto przypomnieć choćby spektakularną obronę doliny Rospudy, która zaczęła się od determinacji grupy ekologów. Dziś zaś, gdy trwa spór o zasadność wydobywania w Polsce gazu łupkowego, lepiej słychać w nim argumenty właśnie organizacji pozarządowych (po obu zresztą stronach) niż państwa czy koncernów. Od dwóch tygodni trwa antyłupkowy protest we wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie - wsparcie organizacji ekologicznych (nie tylko z Polski) sprawiło, że zainteresowali się nim europarlamentarzyści i europejskie media. Tak bywa w sytuacjach kryzysowych. Na co dzień jednak także edukacja w zakresie recyclingu, ochrona kolejnych obszarów cennych przyrodniczo, a zagrożonych przez działalność człowieka, nie mówiąc już o pomocy zwierzętom - to wszystko dziś domena organizacji pozarządowych.

  Podobnie jest z pomocą społeczną. Większość noclegowni prowadzą organizacje. Stowarzyszenia i fundacje zbierają też fundusze na dożywianie dzieci, odzież czy jedzenie (Banki Żywności przed ostatnim Bożym Narodzeniem zebrały 810 ton żywności dla potrzebujących). Świat pozarządowy wyprzedza też często państwo w zakresie systemowej opieki nad dziećmi. Odchodzenie od modelu "bidula", czyli państwowego domu dziecka - molocha na rzecz rodzin zastępczych i domów rodzinnych, wsparcie dla dzieci krzywdzonych, ochrona przed przemocą - to efekt długoletnich działań fundacji i stowarzyszeń takich, jak Towarzystwo Nasz Dom, Fundacja "Dzieci Niczyje", SOS Wioski Dziecięce.

  Bezpieczeństwo? Kto lepiej, skuteczniej i bardziej uparcie szuka zaginionych niż Fundacja "Itaka"? Kto odważniej walczy z handlem ludźmi niż Fundacja "La Strada"?

  Organizacje walczą ze skutkami klęsk żywiołowych. Nie tylko zbierając dary i datki dla ich ofiar (w 2010 r. po serii wielkich powodzi organizacje zebrały ponad 0,5 mld zł przy ok. 3 mld wydanych przez państwo), lecz także włączając się w uprzątanie terenu, remonty budynków. Największe i wszystkim znane stowarzyszenia ratownicze - WOPR czy TOPR - to także organizacje pozarządowe.

  Efekty działań organizacji widzimy każdego dnia
  Z efektów działań społeczników korzystamy także w codziennym życiu, niekoniecznie w ogóle zdając sobie z tego sprawę. Już jadąc rano do pracy, możemy w wielu miastach skorzystać z systemu wypożyczalni rowerowych albo choćby ścieżek - rozwój i jednych, i drugich zawdzięczamy w dużej mierze organizacjom rowerzystów - jak formalne i nieformalne Masy Krytyczne - walczących o odpowiednie warunki do poruszania się na dwóch kółkach. Niejeden parking czy przystanek autobusowy także powstał dzięki zabiegom lokalnych organizacji.

  Organizacje pomagają nam dosłownie od urodzenia aż po późną starość. Już sam fakt, że kobiety rodzą dziś w Polsce w coraz lepszych warunkach wiąże się z wieloletnią kampanią społeczną "Rodzić po ludzku". Edukacja pozaszkolna, kółka zainteresowań, świetlice, zajęcia sportowe - znakomita większość to wcale nie działania państwa.
  I wreszcie coraz więcej też pozarządowych propozycji dla seniorów - kolejne oddziały Uniwersytetu Trzeciego Wieku, kluby, spotkania, akcje aktywizujące, oferty wolontariatu.

  ***
  Społeczny świat jest wokół nas, chociaż często nie jesteśmy tego świadomi. Jego tworzenie może być naszym udziałem. Czy to przez wsparcie finansowe lub rzeczowe istniejącej fundacji czy stowarzyszenia, czy przez aktywny udział w ich działaniach, czy wreszcie budowanie samemu nowej organizacji.

  Chcesz wiedzieć więcej o świecie pozarządowym - codzienne nowe wiadomości o działaniach organizacji z całej Polski na wiadomosci.ngo.pl!

  Obejrzyj krótki film o tym, czym zajmują się organizacje pozarządowe:  Partnerem cyklu "SPOŁECZNY NIEZBĘDNIK - ZACZNIJ DZIAŁAĆ!" jest NGO.PL
  WEJDŹ, DOWIEDZ SIĘ, ZACZNIJ DZIAŁAĆ Z NGO.PL

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obywatelskie zaniechania

  Włodek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 32

  Prawne ograniczenia dla funkcjonowania małych stowarzyszeń kulturalnych doprowadza do ich degradacji i likwidacji. Jedynie duże stowarzyszenia i wszelkiego autoramentu fundacje, fundacyjki stanowią...rozwiń całość

  Prawne ograniczenia dla funkcjonowania małych stowarzyszeń kulturalnych doprowadza do ich degradacji i likwidacji. Jedynie duże stowarzyszenia i wszelkiego autoramentu fundacje, fundacyjki stanowią o statystycznym sukcesie NGO. Następuje ograniczanie społecznej aktywności, zanikanie postaw ludzkich towarzyszących społeczeństwu obywatelskiemu. W Polsce zapomniano w rzeczywistości o społeczeństwie obywatelskim dając w rządy wszelką aktywność obywateli w ręce wszechwałdnej administracji i lokalnych układów.zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny