Spółka z Krakowa wycofała odwołanie związane z rekordowym...

  Spółka z Krakowa wycofała odwołanie związane z rekordowym przetargiem w Łowiczu

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Spółka z Krakowa wycofała odwołanie związane z rekordowym przetargiem w Łowiczu

  ©Rafał Klepczarek

  Krakowska firma Control Process tuż przed Nowym Rokiem wycofała odwołanie, które złożyła 7 grudnia w Krajowej Izbie Odwoławczej w Warszawie w sprawie przetargu na modernizację oczyszczalni ścieków Zakładu Usług Komunalnych w Łowiczu.
  Spółka z Krakowa wycofała odwołanie związane z rekordowym przetargiem w Łowiczu

  ©Rafał Klepczarek

  O realizację kosztownej inwestycji ubiega się spółka Inżyniera Rzeszów oraz konsorcjum, którego liderem jest IDS-BUD z Warszawy. Pierwszy z oferentów zaproponował, że zrealizuje miejską inwestycję za ponad 116 mln zł, a drugi jest o ponad 12 mln zł droższy.

  Władze Łowicza miały zarezerwowane na ten cel niespełna 72,5 mln zł, z których 45 mln zł pozyskano z funduszy unijnych. Burmistrz Krzysztof Kaliński zapowiadał już wcześniej, że wystąpi do dotacjodawcy, którym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, o zwiększenia dofinansowania.

  Gros pieniędzy ma zostać wydana na budowę części osadowej.
  Stałe pozostałości ściekowe mają zostać wysuszone i odgazowane. Powstałe w ten sposób lotne paliwo zostanie wykorzystane nie tylko do produkcji energii cieplnej i elektrycznej na rzecz oczyszczalni, ale jego nadwyżki mają być sprzedawane zewnętrznym kontrahentom.

  To już drugie podejście miasta do tej kosztownej inwestycji. Władze pod koniec wakacji wypowiedziały spółce Control Process EPC Environmental Protection 2 z Krakowa umowę na modernizację oczyszczalni ścieków w Łowiczu. Na taki sam krok zdecydował się wykonawca w stosunku do inwestora. Sprawa trafiła także do łowickiej prokuratury.

  Ratusz zarzucał wykonawcy niewiarygodność i niewywiązywanie się z harmonogramu prac. Z kolei przedstawiciele tego ostatniego twierdzili, że w miejskim projekcie przyjęto przepustowość oczyszczalni na poziomie 97,5 tys. RLM (reprezentatywna liczba mieszkańców), a jej obecne obciążenie już teraz przekracza 100 tys. RLM. Nominalne obciążenie oczyszczalni „nie gwarantuje więc uzyskania efektu ekologicznego”.

  W efekcie uruchomiono kolejną procedurę ofertową. Dwukrotnie od założeń przetargu odwołała się Control Process, która jest spółką matką zwycięzcy pierwszego konkursu ofert. Za pierwszym razem KIO przyznała rację łowickiemu ratuszowi, a drugie odwołanie wycofano 31 grudnia.

  Obecnie trwają prace miejskiej komisji przetargowej, która analizuje złożone oferty.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo