Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o wystrój wnętrz siedziby Urzędu Stanu Cywilnego Łódź–Górna. Zaplanowany przez miasto remont rezydencji Leonhardta bez aprobaty

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Spór o wnętrza pałacu ślubów na Górnej!
Spór o wnętrza pałacu ślubów na Górnej! Grzegorz Gałasiński
Wybuchł spór o wystrój wnętrz siedziby Urzędu Stanu Cywilnego Łódź - Górna, czyli zabytkowej willi Leonhardta. Chodzi o to, że jej stylowy, nawiązujący do renesansu kostium zewnętrzny zupełnie nie pasuje do wnętrz urządzonych w czasach PRL. Dlatego władze miasta zaplanowany nową aranżację m.in. hallu i sali ślubów, przeciw czemu zaprotestowała Maria Nowakowska, przewodnik po Łodzi i autorka książki o łódzkich detalach architektonicznych.

Protest w internecie i do władz Łodzi

Rezydencja znanego fabrykanta Ernsta Leonhardta stoi w parku Legionów, przy ul. Pabianickiej 2, w pobliżu placu Niepodległości. Zaplanowane przez miasto prace remontowe obejmą hall, salę ślubów oraz pomieszczenia biurowe i sanitarne na parterze. Zaczną się one w końcu sierpnia br., potrwają do końca maja 2023 roku i pochłoną 1,1 mln zł.

Przeciw zmianie aranżacji wystąpiła Maria Nowakowska, która w tej sprawie skierowała pisma do władz Łodzi i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto swój protest ogłosiła w internecie i w ciągu tzw. długiego weekendu uzyskała – jak twierdzi – poparcie 3,7 tys. osób.

Miasto kreuje sztuczną alternatywę?

- W USC na Górnej mamy wartościowy wystrój z 1987 roku opracowany m.in. przez prof. Krystyna Zielińskiego, który był wielokrotnie nagradzanym wykładowcą i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest to jedyny zachowany wystrój wnętrz w Łodzi tego autora. Dlatego warto go zachować. Tymczasem miasto kreuje sztuczną alternatywę: albo remont i nowa aranżacja, albo zostaje obecny wystrój. A przecież można by oczyścić istniejącą aranżację oraz dodać nowe meble i oświetlenie – mówi Maria Nowakowska.

Dzieje rezydencji Leonhardta

Ernst Leonhardt najpierw w 1878 roku wybudował fabrykę włókienniczą, a potem w 1901 roku stylową rezydencję w duchu renesansu otoczoną rozległym parkiem z drzewami, krzewami i kwiatami. Były też korty tenisowe i trzy stawy: jeden kąpielowy i dwa dla potrzeb pobliskiej fabryki. Stawy nie przetrwały. Podobnie jako stylowe, otaczające posiadłość ogrodzenie, które rozebrano w czasach PRL.

Willę z parkiem tuż przed II wojną światową kupił Markus Kohn ze znanej rodziny fabrykanckiej. Podczas wojny majątek przejęli Niemcy, a w PRL państwo. W rezydencji utworzono przedszkole miejskie dla dzieci dawnej fabryki Leonhardta, którą przekształcono w Zakłady Przemysłu Czesankowego "Arelan". Ponadto na poddaszu pojawiły się mieszkania, zaś w piwnicy utworzono pracownię plastyczną Łódzkiego Domu Kultury. Kolejny przełom nastąpił w 1974 roku, kiedy po remoncie i przebudowie utworzono tam Urząd Stanu Cywilnego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki