Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Piotrkowie. W tle pijaństwo, zarzuty o mobbing, kontrola PIP i dyscyplinarka dla związkowca

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Spór w MZK w Piotrkowie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Spór w MZK w Piotrkowie. Więcej na kolejnych zdjęciach Dariusz Śmigielski
Spór w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Piotrkowie. Konflikt między prezesem Związku Zawodowego Pracowników MZK w Piotrkowie i prezesem spółki trwa od niemal dwóch lat. W tle sporu jest pijaństwo pracowników na terenie zakładu pracy, kontrola PIP, zarzuty o mobbing i postulaty płacowe. Co będzie dalej?

Spór w MZK w Piotrkowie

Spór między Związkiem Zawodowym Pracowników MZK w Piotrkowie i prezesem spółki Zbigniewem Stankowskim trwa od niemal dwóch lat. W tle konfliktu jest pijaństwo pracowników na terenie zakładu pracy, kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, zarzuty o mobbing i postulaty płacowe.

- Związek Zawodowy Pracowników MZK w Piotrkowie jest dyskryminowany od czerwca 2021, kiedy stanął w obronie zwolnionego pracownika, kierownika z 44-letnim stażem pracy, mówi Tomasz Sikorski przewodniczący ZZ Pracowników MZK w Piotrkowie. - Od tego momentu nasz związek jest mobbingowany przez pana prezesa i przez inne związki zawodowe z naszego zakładu, które działają na korzyść pana prezesa. Związek Zawodowy Pracowników MZK toczy spór zbiorowy o podwyżkę płac dla wszystkich pracowników, a mimo to pan prezes i inne związki zawodowe mobbingują i zastraszają pracowników, żeby nie uczestniczyć w sporze zbiorowym. Spór zbiorowy rozpoczął się 28 marca 2023 roku, chcemy zaprzestania mobbingu oraz podwyżki wynagrodzeń o 20 procent dla wszystkich pracowników zakładu

Sprawę mobbingu i utrudniania prowadzenia działalności związkowej przez Związek Zawodowy Pracowników MZK w Piotrkowie badała Państwowa Inspekcja Pracy. W odpowiedzi na skargę przewodniczącego Tomasza Sikorskiego inspekcja pracy 18 kwietnia 2023 roku potwierdziła fakty, które mogą świadczyć o utrudnianiu działalności związkowej oraz stosowaniu mobbingu. Zwrócono uwagę m.in. na to, że pracodawca nie udzielał systematycznie odpowiedzi na pisma związkowe w okresie 12.01.2022-30.02.2023, wprowadził w błąd organizację co do terminu w sprawie spotkania związków zawodowych z pracodawcą w sprawie wzrostu płac o wskaźnik inflacji, nie zapewniono udziału organizacji w spotkaniach pracodawcy ze stroną związkową w okresie 12.01.2022-30.01.2023.

Pracownicy pili alkohol na terenie

W tle konfliktu między prezesem MZK i przewodniczącym związku jest sprawa pijaństwa na terenie zakładu pracy. Do picia alkoholu przez pracowników w godzinach pracy doszło 22 marca 2023 roku. O incydencie poinformował władze spółki przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MZK Tomasz Sikorski. Czterech pracowników zostało ukaranych naganą, co potwierdza prezes spółki. Zdaniem przewodniczącego związku ukarani za pijaństwo pracownicy mszczą się na nim pisząc do prezesa skargi.

- Pracownicy, którzy spożywali alkohol na terenie spółki zostali ukarani naganą - mówi Zbigniew Stankowski, prezes MZK w Piotrkowie. Jeśli sytuacja się powtórzy zostaną zwolnieni. Jestem w firmie od 15 lat i nie było dotychczas przypadku, żeby ktoś pil alkohol na terenie zakładu. Pan Sikorski od stycznia próbował z nami wejść w spór zbiorowy, który był prowadzony zgodnie z przepisami. Związek pana Sikorskiego nie jest reprezentatywny, sprawa była w sądzie, dlatego rozwiązałem spór. Ale pan Sikorski znów złożył pisma do sądu. W zakładzie który liczy około 115 pracowników są związki zawodowe, które reprezentują 90% załogi. My nie wiemy ile osób reprezentuje związek pana Sikorskiego. Sprawę rozstrzygnie sąd. Spółki nie stać na podwyżki w wysokości 20%, dlatego z pozostałymi związkami podpisaliśmy porozumienie o podwyżkach wynagrodzeń w wysokości 10%.

W ostatnich dniach przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MZK w Piotrkowie Tomasz Sikorski został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Pracodawca w uzasadnieniu zarzuca mu ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, przymuszanie pracowników do członkostwa w związku zawodowym oraz notoryczne przeszkadzanie w pracy.

Sprawa konfliktu w MZK dotarła do piotrkowskich radnych.

- Od wielu miesięcy otrzymuję informacje dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu MZK w Piotrkowie, mówi Marlena Wężyk-Głowacka piotrowska radna. Nie najlepsza jest sytuacja finansowa spółki, rekompensata za rok 2022 będzie łącznie wynosiła 18,5 mln złotych i jest co rok wyższa.

- Nie może być tak, że pracodawca utrudnia działalność związkową, mówi Łukasz Janik piotrkowski radny. Nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Jeśli inspekcja pracy stwierdza, że jest łamane prawo, strona społeczna nie jest zapraszana na spotkania, nie są przekazywane wiadomości, to do takich rzeczy nie powinno zachodzić w żadnym zakładzie pracy. Skoro są trzy związki zawodowe, to dlaczego na spotkania są zapraszane tylko dwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki