Centralne Zloty Turystów Kolarzy to impreza cykliczna organizowana w różnych regionach naszego kraju w porozumieniu z Komisją Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK.
Każdy zakątek naszego regionu jest piękny
My, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza wraz z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera mieliśmy przyjemność być nie tylko jego gospodarzami ale jednocześnie mieć okazję do ukazania walorów krajoznawczych, przyrodniczych, historycznych i kulturowych ziemi łódzkiej. Każdy zakątek naszego regionu jest piękny i godny uwagi ale wybraliśmy na Bazę Zlotu rejon Koluszek i Brzezin czyli Stary Folwark z 1888 r. w Tworzyjankach, oddalony niecały kilometr od Lisowic, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie Zlotu w dn. 11 sierpnia 2024 .
Jego Komandor Włodzimierz Jacek Siech serdecznie powitał gospodarzy tego terenu: pana Burmistrza Koluszek Waldemara Chałata i pana Starostę Powiatu Łódzkiego Wschodniego Mateusza Karwowskiego, którzy skierowali ciepłe słowa do uczestników wydarzenia, życząc im wielu ciekawych wrażeń i zachęcając do zwiedzenia wszystkich ciekawych miejsc, zaczynając od Lisowic, pięknego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego z wieloma atrakcjami, położonego w dolinie rzeki Mrogi, o ciekawej historii: były własnością rodu Libiszewskich.
Dostrzegł walory rekreacyjne terenu
Następnie posiadaczem został Mateusz Dobiecki, który pobudował tam pałac otoczony parkiem. Zadbał również o stawy na rzece. Następni właściciele doprowadzili majątek do upadku. Tak było do 1873 r., kiedy właścicielem został Otton Pietraszewski. Dostrzegł walory rekreacyjne i wypoczynkowe terenu, pobudował domki letniskowe a po pożarze pałacu odbudował go, modernizując. W ostatnich latach XIX w. obszar zakupił Markus Silberstein, łódzki fabrykant, ale także mecenas artystów i organizator kolonii dla ubogich dzieci. Podczas II wojny światowej majątkiem zarządzali Niemcy .
Po wojnie w wyniku nacjonalizacji Lisowice zostały własnością Związku Samopomocy Chłopskiej. Były kolejno siedzibą kursów Wiejskich Gospodarstw Kobiecych, kolonii dla najbiedniejszych dzieci kolejarzy, Domu Pomocy Społecznej. Obecnie, dzięki dobremu gospodarzowi i organizatorowi czyli Burmistrzowi Koluszek - rozkwitają.
Medal PTTK „Za Pomoc i Współpracę”
Wracając do otwarcia Zlotu: było okazją do wręczenia przez p. Ryszarda Mamenasa - prezesa Oddziału Łódzkiego PTTK panu Burmistrzowi Waldemarowi Chałatowi Medalu PTTK „Za Pomoc i Współpracę” a także uhonorowanie przybyłych na Zlot Członków Honorowych PTTK. Po tradycyjnym „70 Centralny Zlot Turystów Kolarzy uważam za otwarty” wypowiedzianym przez kol. Marka Kobę - Przewodniczącego Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK przed zgromadzonymi kolarzami wystąpiła młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury w Koluszkach: Kornelia Książek i Stasio Spychalski. Za piękny śpiew obecni nagrodzili ich hucznymi brawami.
Rowerzystów było widać w całym regionie
Dalszy plan dnia to uroczysty przejazd rowerzystów w kolumnie, z Lisowic do Koluszek, pod czujnym okiem Policji, celem zwiedzenia miasta i okolicy z przewodnikami koluszkowskiego Muzeum. Od tego dnia do końca Zlotu rowerzystów w swoich koszulkach klubowych było widać w całym regionie. Zwiedzali Arboretum, Muzeum Lasu i Drewna oraz Skansen Kolejki Wąskotorowej w Rogowie, Lipce Reymontowskie z ich Muzeami i Zagrodą Ludową, Brzeziny, Gałków Duży a w nim Muzeum Regionalne im Leokadii Marciniak, kościoły, cmentarze z mogiłami żołnierzy I i II wojny światowej.
Zespół pałacowo-parkowy w Ujeździe, Muzeum im. hr. Antoniego Ostrowskiego i schron przeciwatomowy w Tomaszowie Mazowieckim, Lubochnię, Małecz, gdzie chętni siadali na ławeczce przy Andrzeju Frycz Modrzewskim, Osiedle Niewiadów. W wielu miejscach korzystali z uprzejmości przewodników, którzy bezinteresownie przekazywali cenne informacje. Zawdzięczamy to m.in. kol. Marcinowi Reczyckiemu z Wojskowego Koła PTTK przy Klubie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Będąc w Leśnictwie Gałków pan leśniczy Grzegorz M. poprowadził chętnych ścieżką edukacyjną przekazując ciekawe opowieści o życiu lasu i gospodarowaniu zasobami leśnymi. Wielu z uczestników Zlotu wybrało się na dwóch kółkach do Łodzi by zwiedzić wiele miejsc naszego miasta i zdobyć odznaki. Nie sposób wymienić wszystkich zwiedzanych miejsc i miejscowości.
Wycieczka po zamkach regionu łódzkiego
Oprócz tras rowerowych i wykonanej do nich mapy organizatorzy przygotowali wycieczkę autokarową fakultatywną po zamkach województwa łódzkiego. Droga wiodła do Łęczycy, Tumu, Oporowa i Besiekier. Miłą niespodzianką okazała się wycieczka ŁKA z Koluszek do Łodzi w której wzięło udział ok. 100 osób. Po przyjeździe do Łodzi Fabrycznej w towarzystwie trzech przemiłych Przewodniczek Oddziału Łódzkiego PTTK, w trzech grupach udali się na zwiedzanie okolic dworca kolejowego, EC1, ul. Tuwima, Piotrkowskiej i Księżego Młyna.
Dla uczestników naszej imprezy przygotowaliśmy dwa konkursy: Gra w bulle i Krajoznawczy autorstwa kol. Michała Sztańca. Wzbudziły wiele emocji.
Ciekawe opowieści „W sercu Polski”
Popołudnia i wieczory zlotowe, to czas spotkań integracji i zabawy. W niedzielę 11 sierpnia chętni obejrzeli film w reżyserii Filipa Bajona pt.: „Bal na dworcu w Koluszkach”. Poniedziałkowy wieczór umilił nam pan Ryszard Bonisławski, polski regionalista, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie łódzkim, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Uczestnicy spotkania z ciekawością słuchali opowieści o historii, krajobrazie i ciekawostkach regionu zatytułowanej „W sercu Polski” z towarzyszącą prezentacją. We wtorek i czwartek urządziliśmy zabawy taneczne, podczas których, mimo przejechanych kilometrów tańczący ochoczo i radośnie się bawili. Było też ognisko z pieczonymi i grillowanymi kiełbaskami. Przy ognisku opowiadania na wszelkie tematy, dowcipy, odpoczynek i relaks. Ostatni wieczór, piątek to uroczyste zakończenie Zlotu o godz. 19:00. Godzinie, o której codziennie odbywały się odprawy z relacjami z minionego dnia i informacjami na dzień następny.
To radosna, a jednocześnie smutna chwila, ponieważ jest zwiastunem rozstania. Swą obecnością zaszczycił nas Burmistrz Koluszek p. Waldemar Chałat dziękując i zapraszając do odwiedzania jego miasta i okolic.
248 turystów rowerzystów z 56 klubów
Kol. Michał Sztańc wręczył nagrody konkursowe za I, II, i III miejsca.
Kol. Mirosława Chaba, zastępca Komandora Zlotu przedstawiła wszystkie osoby z Komitetu Organizacyjnego Zlotu oraz podała kilka danych statystycznych. W Zlocie wzięło udział 248 turystów rowerzystów z 56 Klubów z całej Polski. Mieliśmy 5 gości z Ukrainy. Najstarszy uczestnik to liczący sobie 90 lat Stanisław R. Natomiast najmłodszym był 5-letni Kacper S. Najwięcej osób przybyło z Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Władysława Huzy z Gliwic - 19 osób.
Komandor Zlotu Włodzimierz Jacek Siech wręczył temu Klubowi ufundowany przez siebie PUCHAR PRZECHODNI Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy dla najliczniejszego Klubu zgłoszonego i przybyłego na Zlot.
Klub BeneqTeam z Płocka przekazał uroczyście naszemu Łódzkiemu Klubowi Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera przechodnią makietę mapy Polski, na której od tego roku Klub organizujący Zlot Centralny będzie umieszczał swój znaczek zlotowy.
Po wręczeniu odznak kolarskich usłyszeliśmy wygłoszone przez p. Marka Kobę: „70 Centralny Zlot Turystów Kolarzy uznaję za zakończony”.
W ten oto sposób zorganizowana przez nas ogólnopolska impreza przeszła do histori, ale na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Miliard Cristiano Ronaldo
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?