Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sport niepełnosprawnych atletów w Łodzi. Debata z inicjatywy senatora Macieja Grubskiego

Dariusz Kuczmera
Stoją Bartłomiej Rogoziński , Dyrektor Władysław Skwarkasiedzą Anna Kubaszewska, Mikołaj Kociubiński, Krystian Tuzikowski, Tomasz Kociubiński zwycięzca zawodów z fantastycznym wynikiem 180 kg
Stoją Bartłomiej Rogoziński , Dyrektor Władysław Skwarkasiedzą Anna Kubaszewska, Mikołaj Kociubiński, Krystian Tuzikowski, Tomasz Kociubiński zwycięzca zawodów z fantastycznym wynikiem 180 kg
Wyciskanie leżąc. Z inicjatywy senatora Macieja Grubskiego i przy pomocy dyrektora Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej Gabriela Kabzy odbyła się w Hotelu Ambasador Premium po raz pierwszy, jakże potrzebna i oczekiwana, debata poświęcona sportowi osób niepełnosprawnych w Łodzi.

Celem spotkania było omówienie obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się ta bardzo ważna gałąź łódzkiego sportu, a przede wszystkim spojrzenie w przyszłość ku stworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju różnych form aktywności sportowej dla tych osób. Jak podkreśla senator, musimy połączyć siły i stworzyć ośrodek sportu dla osób niepełnosprawnych w naszym regionie, gdzie mogłyby one pod opieką trenera zapoznać się z rekreacyjną formą aktywności sportowej jak i amatorskim i wyczynowym podejściem do sportu.
Zależy nam, aby na bazie tego ośrodka sportowego stworzyć drużynę, która reprezentowałaby nasz region w rozgrywkach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych w jak największej liczbie dyscyplin paraolimpijskich. Jest już w Łodzi bardzo przyjazne miejsce dla niepełnosprawnych atletów, a jest nim Politechnika Łódzka, w osobie rektora Sławomira Wiaka, który z całych sił wspiera ten projekt i od 4 lat dzięki tej uczelni niepełnosprawni sztangiści rywalizują w międzynarodowym turnieju o Puchar Dyrektora Centrum Sportu PŁ w wyciskaniu sztangi leżąc udowodniając, że niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu fenomenalnych wyników w tej dyscyplinie sportu.

Wsparcie szefa PFRON

Pierwszą osobą, która przyłączyła się do tego projektu był dyrektor Pfron Władysław Skwarka, który objął patronatem klasyfikację open paraolimpijczycy i od trzech lat wspiera niepełnosprawnych atletów we wspomnianych zawodach, rozgrywanych w Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej, podkreślając wielokrotnie, że wyciskanie sztangi leżąc to jedna z dyscyplin, gdzie nierzadko niepełnosprawni atleci są silniejsi od zdrowych uczestników zawodów. Tego przykładem może być najsilniejsza kobieta w Polsce w tej dyscyplinie sportu paraolimpijka, kandydatka do medalu w Tokio 2020 Małgorzata Hałas - Karolewska, która przy wadze 60 kg jest w stanie wycisnąć 130 kg. Jak zaznacza dyrektor Władysław Skwarka ćwiczenia siłowe, a w tym wyciskanie sztangi leżąc są fantastyczną formą rehabilitacji oraz idealną dyscypliną sportu dla osób z niedowładem kończyn dolnych.
Warto podkreślić, że wyciskanie sztangi leżąc to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, iż zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej. Osoby ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc plecami na ławeczce.

Polska to światowa czołówka

Polska w tej dyscyplinie to ścisła czołówka światowa, aktualni drużynowi mistrzowie Europy. Polscy reprezentanci zdobywali i zdobywają medale paraolimpijskie, choćby Ryszard Tomaszewski zdobywca czterech złotych i jednego srebrnego w pięciu kolejnych paraolimpiadach, Ryszard Fornalczyk – cztery złote przez 21 lat niepokonany, Ryszard Rogala srebro i brąz, Justyna Kozdryk srebro, Krzysztof Owsiany srebro, Marzena Zięba srebro oraz kilku innych.
Podczas debaty gościliśmy zawodników z różnych dyscyplin, którzy merytorycznie wzbogacili spotkanie o doświadczenia ze swoich miast na temat organizacji i wsparcia ich działalności. Byli to m.in. Jakub Tokarz – mistrz paraolimpijski w kajakarstwie, Justyna Kozdryk – wicemistrzyni paraolimpijska w wyciskaniu sztangi leżąc, Małgorzata Hałas - Karolewska wielokrotna mistrzyni świata i rekordzistka świata w wyciskaniu sztangi leżąc, Ewa Harpin, Tomasz i Mikołaj Kociubińscy, Marek Trykacz, Krystian Tuzikowski, Krzysztof Janaszewski, Maciej Karolewski, Anna Kubaszewska.

Wskazówki z PZSN Start

Cenne wskazówki otrzymaliśmy od przedstawiciela PZSN Start Marcela Jarosławskiego, który bardzo zaangażował się dyskusję i obiecał, że bardzo będzie wspierał ten projekt na każdym poziomie jego zaawansowania. Także łączymy siły i działajmy poprzez sport i dla sportu niezależnie od dyscypliny i klasyfikacji. Tymi słowami zakończył debatę senator Maciej Grubski, który zobowiązał się do kontynuowania debaty do momentu aż stworzymy sportowe i przyjazne miejsce dla niepełnosprawnych atletów w Łodzi, które zasługuje na swoją drużynę paraolimpijską.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki