Spis treści
Kiedy się powinno kąpać – rano czy wieczorem? Pora dnia ma znaczenie
Kąpiesz się wieczorem czy wolisz robić to rano? Prysznic nie tylko zmywa z ciebie brud, ale może wprowadzić cię w błogi stan relaksu. Wieczorny prysznic może przynieść wiele korzyści i poprawić twoje samopoczucie. Poranny prysznic z kolei obudzi cię i orzeźwi. Co polecają eksperci?
Według specjalistów z Plumbworld lepszym rozwiązaniem jest branie prysznica przed snem, ponieważ może „znacząco poprawić różne aspekty zdrowia i codziennego życia”. Chodzenie do łóżka czystszym pomaga m.in. zmniejszyć gromadzenie się potu, brudu i olejków do ciała na pościeli.
Ciepła woda rozluźni twoje mięśnie i uspokoi umysł, zmniejszając stres i niepokój nagromadzony w ciągu dnia. Po takim prysznicu możesz szybciej zasnąć i spokojniej spać. Dlaczego warto kąpać się przed snem? Dowiesz się z dalszej części artykułu.
Prysznic przed snem poprawi jakość twojego snu
Wyobraź sobie, że po intensywnym dniu kładziesz się spocony do łóżka. Mało przyjemna wizja, prawda? Mycie przed snem poprawia ogólną jakość snu.
– Ciepły prysznic przed snem pomaga obniżyć temperaturę ciała, co jest naturalnym sygnałem dla organizmu, że nadszedł czas na sen. Szybkie ochłodzenie ciała po wyjściu spod ciepłego prysznica wywołuje senność – przekonują eksperci Plumbworld w rozmowie z Mirror.
Ciepły prysznic może być twoim rytuałem na zakończenie dnia. Pomoże ci wyciszyć umysł, uspokoić się, zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie. Gorąca kąpiel może ci też pomóc zasnąć w upalną noc.
Wieczorna kąpiel dla zdrowszej skóry
W ciągu dnia na twojej skórze zbiera się brud, pot, olejki i zanieczyszczenia. Jeżeli weźmiesz prysznic wieczorem, zmyjesz je, zapobiegając zatykaniu porów i pojawianiu wyprysków.
– Noc to także czas, gdy skóra przechodzi naturalny proces naprawy. Oczyszczona skóra jest w stanie lepiej wchłaniać kremy i serum na noc, maksymalizując ich skuteczność i promując zdrowszą skórę.
Prysznic przed snem może być też pomocny dla osób z chorobami skóry, takimi jak egzema.
– Czynniki środowiskowe, takie jak czynniki drażniące i zanieczyszczenia, mogą pogorszyć niektóre choroby skóry – powiedziała dla portalu Health Cindy Wassef, adiunkt dermatologii w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. – Jeśli często jesteś narażony na działanie tych czynników, prysznic w nocy może nie być złym pomysłem, aby usunąć je ze skóry.
Na wieczornym prysznicu bardziej skorzystają też osoby z suchą lub skłonną do wyprysków skórą. Przez ich rutynę nawilżania prysznic w nocy może być wygodniejszy. Po porannym prysznicu kosmetyki, których używają, mogą wsiąkać w ubrania, co niekoniecznie jest pożądane.
Prysznic wieczorem to mniej alergii
Eksperci twierdzą także, że prysznic wieczorem może złagodzić dyskomfort związany z alergiami.
– W ciągu dnia twoje ciało i włosy mogą gromadzić alergeny, takie jak pyłki, kurz i sierść zwierząt domowych. Prysznic przed snem zapewnia zmycie tych alergenów, co może pomóc zmniejszyć nocne objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie i przekrwienie – mówią specjaliści z Plumbworld. – Czystsza skóra może również pomóc w poprawie zdrowia układu oddechowego. Czystsza skóra i włosy przyczyniają się do czystszego środowiska snu, zmniejszając prawdopodobieństwo wdychania alergenów podczas snu – dodają.
Dotyczy to także osób, które cierpią na sezonowe alergie. Dzięki prysznicowi przed snem możesz pozbyć się wszelkich zalegających pyłków, które w przeciwnym razie mogłyby wywołać nocne objawy alergii.
Dlaczego jeszcze warto brać prysznic wieczorem? Są też praktyczne powody
Branie prysznica wieczorem jest korzystne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także praktycznych. Dlaczego?
Branie prysznica wieczorem może usprawnić twoją poranną rutynę. Daje to dodatkowy czas na sen, ćwiczenia, zjedzenie śniadania lub po prostu spokojniejsze rozpoczęcie dnia.
Zmniejszenie liczby zadań do wykonania rano może zmniejszyć stres i pośpiech, który często jest związany z przygotowaniem się do dnia.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?