Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na ból głowy [PORADNIK]

Dorota Domienik
Bezsenność, rozdrażnienie, wrażliwość na dźwięki i hałas, trudności z koncentracją - to tylko niektóre dolegliwości, które możemy odczuwać, gdy boli nas głowa. Co wówczas robimy? Najczęściej sięgamy po leki i czekamy, aż dokuczliwy ból minie. To może być błąd.

– Ból głowy to ważny sygnał, pozwalający zapobiec uszkodzeniom ciała lub znacznie ograniczyć ich skalę. Błędem jest więc jego bezrefleksyjne zwalczanie. I choć brzmi to absurdalnie, ból jest dobry, bo ostrzega nas przed poważniejszymi konsekwencjami. Potraktujmy go więc jak czerwone światło na swojej drodze - mówi Klaudia Sagańska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Jeśli ból głowy przydarza nam się raz w miesiącu lub rzadziej, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak dokucza nam częściej, warto najpierw znaleźć przyczynę, a dopiero potem rozpocząć leczenie - nie bólu, a jego przyczyny.

Co może powodować ból głowy? Najczęściej pojawia się wskutek stresu, często jest objawem chorób zębów, a także problemów z kręgosłupem. Jeśli od ostatniej wizyty u dentysty minęło co najmniej pół roku, warto pójść na przegląd i opowiedzieć o dolegliwościach. Lekarz prowadzący może nas ponadto skierować do ortopedy, zwłaszcza jeśli wcześniej mieliśmy problemy z kręgosłupem.

Ból głowy bardzo często towarzyszy przeziębieniom, zaś u kobiet, które miesiączkują, może zwiastować okres - nawet, jeśli wcześniej nie zauważyły u siebie takich objawów.

Niekiedy jednak przyczyna bólu może być znacznie poważniejsza i stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia. Można tu wymienić m.in.:

  • choroby naczyniowe, np. nadciśnienie tętnicze - ból umiejscowiony jest w okolicy potylicznej, nasila się przy zmianach ciśnienia;
  • guz mózgu, rozrastając się, uciska zdrową tkankę i powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego - jego objawem jest ból głowy wywołujący wymioty, drgawki, utraty przytomności lub śpiączkę;
  • zatrucie organizmu: alkoholem, nikotyną lub pochodnymi benzenu (rozpuszczalniki, farby), dwutlenkiem węgla, lekami (także przeciwbólowymi);
  • zapalenie zatok - ból jest tępy i nasila się przy zmianie położenia głowy, pochylaniu się i gwałtownych ruchach.
  • uszkodzenia nerwów i nerwobóle.
  • reumatyzm.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy jest migrena, ból głowy odmienny od „klasycznego" - zwykle odczuwalny tylko po jednej stronie głowy, trwający od kilku godzin do kilku dni (w pewnych odstępach czasu). Osoby cierpiące na migrenę potrafią ją przewidzieć po występującej w przeddzień „aurze" - pogorszeniu samopoczucia, rozdrażnieniu, narastającej wrażliwości na zapachy i światło. Często ból jest tak silny, że wywołuje wymioty, światłowstręt czy nadwrażliwości na dźwięki.

fundusze

Migreny częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania. Niestety, przyczyny występowania migreny do dziś nie są jasne. Jako jeden z głównych winowajców opisywany jest syndrom zaburzeń naczyniowych, polegający na zwężeniu a następnie zwiotczeniu ścian tętnic mózgowych. Bóle migrenowe mogą być również wynikiem grzybicy ogólnoustrojowej atakującej zatoki, zmęczenia, stresu, zmian pogody, długotrwałego przebywania na słońcu, alergii pokarmowych (czekolada, kakao, ser żółty, orzechy, jaja, pomidory, wino), schorzeń związanych ze złym wchłanianiem np. glutenu pszenicznego obciążającego jelita i system nerwowy; są też często wynikiem reakcji autoimmunologicznej.

- Nawet wieloletnie problemy z migrenami można prawie całkowicie wyeliminować w ciągu kilku tygodni, jeżeli właściwie zostaną zdiagnozowane i skutecznie usunięte ich przyczyny - mówi Klaudia Sagańska.

Bólom głowy może sprzyjać wiosenna aura za oknem. Skoki temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego osłabiają i męczą nasz organizm. Warto więc już teraz przygotować i wzmocnić swój organizm.

Pomoże nam w tym wypoczynek - zamiast wypijać kolejną kawę, utnijmy sobie drzemkę, aktywność - najlepiej na świeżym powietrzu, pełnowartościowa dieta i dodatkowa porcja witamin, a także ubieranie się na cebulkę - łatwiej dostosujemy się do zmiennej pogody.

W naszym społeczeństwie pokutuje mit, jakoby ból głowy łagodziła kawa. Tymczasem jej działanie jest przeciwne. Kawy powinni unikać w szczególności „migrenowcy".

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki