Spotkanie inżynierów i techników

Michał Kuligowski
Dom Technika w Łodzi.
Dom Technika w Łodzi. Kuba Jaksoń
Udostępnij:
Oddział Łódzki PZITB gospodarzem Krajowej Narady Seniorów 15-17 maja - zapraszają organizatorzy: z niemałym zadowoleniem pragniemy poinformować o wyróżnieniu jakie spotkało nasze miasto poprzez wybranie go na miejsce, w którym odbędzie się Krajowa Narada Seniorów Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB). Narada ta stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń charakterystycznych dla tego środowiska zawodowego. Jednakże stworzy ona również okazję do przedstawienia przybyłym z całej Polski uczestnikom aktualnego obrazu Łodzi a także zmian jakie w niej zachodziły. Zaplanowane zostały bowiem wycieczki, podczas których pokazane zostaną nie tylko miejsca związane z jej historią (Muzeum Włókiennictwa i skansen), ale także obiekty wzniesione w nieodległych latach, które w sposób znaczący wpłynęły na obecne oblicze naszego miasta.

W realizację tych licznych obiektów istotny wkład wnieśli członkowie Oddziału Łódzkiego PZITB.
Oddział ten w ubiegłym roku obchodził 75-cio lecie swego istnienia. Z tego też względu celowe może było by przedstawienie krótkiego rysu historycznego obrazującego jego działalność.

Powstał on w wyniku uchwały walnego zjazdu Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych (PZIB) we wrześniu 1937 roku we Lwowie.

Odtąd nasze Miasto znalazło się w elitarnym gronie Oddziałów przedwojennego PZIB. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) jest zatem kontynuatorem Polskiego Związku Inżynierów Budownictwa (PZIB) z mocy zapisów Statutu.
Związek miał tylko dwa lata do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie zorganizowano kursy projektowania publicznych schronów przeciwlotniczych oraz opracowano m.in. siedem typowych projektów tego rodzaju obiektów. Łódzki Oddział PZIB pod koniec 1938 roku liczył 50 członków, którzy na terenie Łodzi zorganizowali stację doświadczalną służącą do badania jakości materiałów budowlanych.

W okresie okupacji PZIB jako organizacja został wcielony do Biur Wojskowych Armii Krajowej, jako kadrowa jednostka saperów pod kryptonimem "Ciągnik". Inżynierowie budowlani brali czynny udział w organizacji tajnego nauczania dzięki czemu osoby kontynuujące studia inżynierskie po wojnie mogły uzyskiwać zaliczenia egzaminów zdawanych w czasie wojny. W obozach jenieckich organizowano kursy z egzaminami na uprawnienia budowlane. Zaświadczenia o zaliczeniu egzaminu były honorowane do końca 1947 roku.

8 sierpnia 1946 roku Oddział Łódzki wznowił działalność licząc wówczas ok. 30 członków.
25 maja 1948 roku w Łodzi powołano Polski Związek Inżynierów i Techników Budowlanych, który mógł działać w odmiennej do przedwojennej sytuacji społeczno-politycznej. Zakończył zatem działalność elitarny Związek Inżynierski (PZIB), a w jego miejsce powstało Stowarzyszenie zrzeszające całość kadry technicznej budownictwa. Celem Związku było scalanie całego budowlanego środowiska technicznego w ramach Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT). Prowadzono działalność samokształceniową w formie odczytów i kursów, organizowano kursy przygotowawcze na uprawnienia budowlane. W 1950 roku przy Zarządzie Oddziału powołano Komisję Weryfikacyjną do spraw nadania stopnia inżyniera.

11 maja 1956 roku wieloletnie wysiłki m. in. działaczy Oddziału Łódzkiego PZITB doprowadziły do utworzenia w Politechnice Łódzkiej Wydziału Budownictwa Lądowego. Organizatorem, pierwszym dziekanem Wydziału oraz w latach 1955-1956 przewodniczącym Oddziału Łódzkiego PZITB był profesor Władysław Kuczyński (1915-2003), który do dziś pozostał w naszej wdzięcznej pamięci.

Oddział Łódzki był dwukrotnie gospodarzem Krajowych Zjazdów Delegatów PZITB oraz zapisał się jako prekursor rzeczoznawstwa budowlanego powołanego w listopadzie 1957 roku. Obecnie funkcjonuje przy Zarządzie Oddziału PZITB Zespół Rzeczoznawców.

W dorobku organizacyjnym Oddziału Łódzkiego należy wymienić zorganizowanie czterech ogólnopolskich konferencji naukowo-technicznych KONTRA oraz ogólnopolskiej konferencji naukowo-technicznej organizowanej wspólnie z Katedrą Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych PŁ.

W 1988 roku na uroczystych obchodach 40-to lecia Oddziału w Domu Technika goszczono biskupa ordynariusza diecezji łódzkiej dra Władysława Ziółka, który wcześniej celebrował Mszę Świętą i poświęcił sztandar Oddział Łódzkiego.
W 2012 roku uroczystości jubileuszowe 75-cio lecia PZITB rozpoczęła Msza Święta w Archikatedrze Łódzkiej, poprzedzająca spotkanie koleżeńskie z udziałem przedstawicieli Zarządu Głównego.

Każdy jubileusz przypomina historię Związku i zapobiega anonimowości jego istnienia. Mobilizuje również do dalszego działania w celu znalezienia należnego miejsca we współczesnej rzeczywistości.
Siedziba Oddziału Łódzkiego PZITB - Łódź to: Plac Komuny Paryskiej 5a, tel/fax (42) 632-11-85.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie