Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie pracodawców ze studentami - tłumy na Akademickich Targach Pracy. Jakie stawki proponują firmy? Zobaczcie zdjęcia i film

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Ponad 140 wystawców, 15 tysięcy zwiedzających - Akademickie Targi Pracy w Łodzi połączyły interesy pracodawców i zainteresowanych pracą. We wtorek 25 kwietnia Hala Expo pękała w szwach.

Akademickie Targi Pracy w Hali Expo w Łodzi

We wtorek, 25 kwietnia tysiące młodych ludzi miały okazję uczestniczyć w Akademickich Targach Pracy. Została zorganizowana już 18. ich edycja. Impreza wróciła po pandemicznej przerwie do formuły stacjonarnej. W godzinach 10 – 16 w hali Expo-Łódź przy al. Politechniki 4 można było spotkać się z pracodawcami, przedstawicielami firm, wziąć udział w warsztatach, porozmawiać z doradcami. Ponad 140 wystawców z całej Polski przygotowało bogatą ofertę praktyk, staży i zatrudnienia.

- Zainteresowanie jest ogromne – mówi Michał Okrasa z Uniwersytetu Medycznego, przedstawiciel organizatora targów. - Odwiedziło nas ponad 15 tysięcy studentów i absolwentów. Firmy, które się wystawiają, cenią sobie to, że tu, na miejscu mogą poznać fajnych, kreatywnych i naprawdę zainteresowanych podjęciem pracy ludzi.

- Studenci interesują się ofertą staży – płatnych czy bezpłatnych, które mogliby zaliczyć jako te wymagane przez uczelnie – mówi Paulina Rybińska z działu zakupów globalnych w firmie BSH. - Bardzo cieszą się na naszą ofertę praktyk w różnych działach, które możliwe są do pogodzenia z programem studiów. Studenci pytają głównie o praktyki w działach R&D, dziale automatyki i robotyki, jest duże zapotrzebowanie na praktyki w działach BHP. Bardzo ciekawa dla studentów jest możliwość odbycia praktyk z użyciem języka obcego. U nas praktyki są płatne, szczegóły są omawiane z działem HR podczas rekrutacji. My zachęcamy do wzięcia udziału w naszych programach na minimum 9 miesięcy. Wdrażamy praktykantów na ich stanowiska i bardzo chcemy aby oni zostali z nami troszeczkę dłużej.

Zobaczcie galerię zdjęć

- My proponujemy studentom wypełnienie ankiety – mówi Paweł Wójcik z działu HR firmy NIJHOF Wassink Sp. z o.o. - Reprezentujemy branżę motoryzacyjną, ale jest u nas wiele działów i na podstawie informacji z ankiety, proponujemy „staże marzeń” – dopasowane indywidualnie do oczekiwań kandydata.

Studenci, którzy tłumnie odwiedzali targowe stoiska, wiedzieli, czego potrzebują i mieli sprecyzowane oczekiwania.
- Szukamy staży z ewentualnością dalszej współpracy z wynagrodzeniem – mówili Bartek i Anton, z II roku automatyki i robotyki na Politechnice Łódzkiej. - Większość firm określa warunki dopiero przy rozmowie kwalifikacyjnej.

Studenci głównie takie odpowiedzi uzyskiwali od reprezentantów firm i przedsiębiorstw, których stoiska odwiedzali. Nieoficjalnie niektórzy określali stawki miesięczne poczynając od minimalnej krajowej pensji. Inni deklarowali przedział od 3 do 4 tysięcy złotych brutto miesięcznie czy dawali studentom także perspektywę wzrostu wynagrodzenia nawet do 7 tysięcy złotych.

od 16 lat

Akademickie Targi Pracy były także okazją, by wziąć udział w praktycznych szkoleniach prowadzonych przez przedstawicieli firm. W tym roku przygotowano dla młodych ludzi aż 25 ciekawych tematów. Wykłady poprowadzili m.in. Dawid Myśliwiec, który mówił Jak nie prowadzić firmy – wnioski z 6 lat działalności, a Karol Paciorek -  Jak się zwracać do Pana Prezydenta? Czyli o komunikacji i patrzeniu prosto w oczy swojemu rozmówcy. 
Ciekawym miejscem dla odwiedzających była Strefa Doradcza Akademickich Targów Pracy. Można tam było na przykład pokazać i poddać fachowej ocenia swoje CV oraz list motywacyjny. 
Wstęp na targi i udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach ATP był bezpłatny. 

Organizatorami 18. Akademickich Targów Pracy są: Politechnika Łódzka, BEST Łódź, ESN, KN, Experience, Młoda Farmacja, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Biuro Karier UMED, Fumed Miasto Łódź, EXPO ŁÓDŹ

Akademickie Targi Pracy są największą tego typu inicjatywą w Polsce. Łączą one studentów
i absolwentów z ich potencjalnymi pracodawcami.
- Jeśli masz pytanie do jakiejś firmy, która wystawia się na targach – pytaj śmiało – zachęcali odwiedzających organizatorzy. - Firmy wystawiają się specjalnie i zależy im na tym, aby nawiązać kontakt. Warto również profesjonalnie przygotować się na rozmowę z potencjalnym pracodawcą, aby zaprezentować się jak najlepiej.

Studenci o Akademickich Targach Pracy:

„Obecnie jestem na trzecim roku Informatyki, na FTIMS’ie. Rok temu przyszedłem na
Akademickie Targi Pracy z ciekawości. Słyszałem, że warto się tutaj wybrać, gdyż można tu
spotkać wiele firm działających w branży IT. Przy kilku stoiskach zostawiłem swoje CV, po kilku
dniach oddzwonili do mnie i zaprosili na rozmowę kwalifikacyjną. Zaproponowali mi płatną,
wakacyjną praktykę. Dziś dalej pracuję w tej firmie, jako stażysta. Niezły początek kariery. Jeśli
ktoś waha się, czy warto iść na ATP, zawsze odpowiadam, że warto.” – Kamil

„Na Akademickich Targach Pracy zawsze organizowane są ciekawe szkolenia, warsztaty. Sama
byłam na szkoleniu z Lean Manufacturing. Dowiedziałam się na czym polega filozofia Kaizen, 5S.
Co ciekawe, na piątym semestrze miałam przedmiot na którym musiałam zrobić projekt
dotyczący tych zagadnień. Wykorzystałam praktycznie wiedzę, którą zdobyłam dzięki Targom.”
– Karolina

Zobaczcie galerię zdjęć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkanie pracodawców ze studentami - tłumy na Akademickich Targach Pracy. Jakie stawki proponują firmy? Zobaczcie zdjęcia i film - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki