Sprawa Zimmermana: USA w obliczu konfliktu rasowego. "Nie ma...

  Sprawa Zimmermana: USA w obliczu konfliktu rasowego. "Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju"

  Michał Kołodyński/mm

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Do tragedii doszło późnym wieczorem 26 lutego 2012 r. George Zimmerman, z pochodzenia Latynos, pilnował bezpieczeństwa na jednym z osiedli strzeżonych w Sanford w ramach obywatelskiego patrolu. Według jego zeznań został wtedy zaatakowany przez 17-letniego Trayvona Martina. Chłopak miał rzucić się na niego, przygnieść do ziemi i wielokrotnie uderzać jego głową o krawężnik. Wtedy, obawiając się o swoje życie i zdrowie, Zimmerman wyciągnął broń i oddał strzał, który śmiertelnie ranił nastolatka.

  Inaczej zdarzenia te przedstawiała prokuratura. Według oskarżyciela Zimmerman stwierdził, że chłopak zachowuje się podejrzanie. Twarz Martina skrywał kaptur, co dodatkowo zaniepokoiło strażnika ochotnika. Postanowił śledzić czarnoskórego nastolatka. Według wersji, którą popierał prokurator, doszło między nimi do kłótni. Wtedy właśnie Zimmerman oddał strzał. Postawiono mu zarzut morderstwa drugiego stopnia.

  Większość opinii biegłych potwierdziła jednak wersję Zimmermana. O jej prawdziwości świadczyły między innymi odniesione przez niego obrażenia. O tym, że Martin znajdował się nad Zimmermanem w momencie wystrzału, świadczą również ślady krwi na ubraniu oskarżonego.

  Jego obrońcy cały czas podkreślali, że mężczyzna działał w obronie koniecznej. Prawo stanu Floryda jest wyjątkowo mało restrykcyjne w kwestii użycia broni palnej. Można po nią sięgnąć w przypadku, kiedy broniąca się osoba ma poczucie, że jej życie i zdrowie są zagrożone. Sprawa wywołała dyskusję na temat dużej swobody interpretacji prawa do obrony na Florydzie. Jednak od kwestii prawnych nie mniej istotny jest tu kontekst społeczny.

  Zastrzelenie przez Zimmermana czarnoskórego nastolatka po raz kolejny wywołało za oceanem dyskusję na temat równego traktowania osób o różnym kolorze skóry. Zaczęto zadawać pytania, czy kilkadziesiąt lat po wywalczeniu równouprawnienia czarnoskórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nadal są dyskryminowani. Według przeciwników Zimmermana jedynym "przewinieniem" Martina było jego pochodzenie etniczne. Ich zdaniem, gdyby nastolatek był biały, nie wzbudziłby podejrzeń zaślepionego rasowymi uprzedzeniami strażnika. Co więcej, zaczęły pojawiać się oskarżenia pod adresem policji. W jej szeregach ma pracować wielu rasistów, którzy traktują brutalniej Afroamerykanów. Problem rzeczywiście jest poważny. W miejscowej policji przeprowadzono kontrole, co zmusiło jej szefa do dymisji.

  Sprawę, która wywołała tak ogromne emocje, skomentował również prezydent Barack Obama. - Gdybym miał syna, wyglądałby tak jak Trayvon [Martin] - oznajmił, dając jasno do zrozumienia, po czyjej stronie się opowiada.

  Przed budynkiem sądu zgromadzili się demonstranci domagający się surowej kary dla Zimmermana. Większość z nich, podobnie jak Martin, miała na głowie kaptur. Skandowali: "Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju". Po ogłoszeniu werdyktu ławy przysięgłej nie kryli oni swojego niezadowolenia. - Powinien pójść do więzienia - oznajmiła w rozmowie z dziennikiem "The New York Times" protestująca przed sądem kobieta.

  Demonstracje odbyły się też w innych amerykańskich miastach. W Oakland doszło do wybijania szyb i rozpalania ognisk na ulicach. Spalono tam flagę USA i flagę Kalifornii.

  - Jestem zaszokowany tą decyzją - powiedział w niedzielę w telewizji CNN znany działacz na rzecz praw obywatelskich, pastor Jesse Jackson, i uznał, że resort sprawiedliwości USA "musi interweniować" w tej sprawie. Zaapelował też o "unikanie przemocy", która mogłaby prowadzić do "kolejnych tragedii". Obrońca praw obywatelskich Al Sharpton nazwał wyrok uniewinniający Zimmermana "policzkiem wymierzonym narodowi amerykańskiemu" i również wezwał do działania instytucje federalne.

  Także na portalach społecznościowych uniewinnienie Zimmermana jest ostro krytykowane. Na Twitterze pojawiają się takie wpisy, jak: "Wstydzę się za mój kraj" czy "Straciłam zaufanie do wymiaru sprawiedliwości".

  Satysfakcji nie kryła natomiast obrona. - George Zimmerman oddał jedynie strzał w obronie własnej - stwierdził jego adwokat. Dodał również, że jego klient nigdy nie powinien być postawiony przed sądem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiedy u nas

  rav (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 30

  Wprowadza takie prawo. Powinnismy brac z ameryki przyklad. U nas to wogole nie ma mowy o jakiejkolwiek obronie. Oczywistym jest ze facet postapil prawidlowo. W stanach z murzynami jest to samo co z...rozwiń całość

  Wprowadza takie prawo. Powinnismy brac z ameryki przyklad. U nas to wogole nie ma mowy o jakiejkolwiek obronie. Oczywistym jest ze facet postapil prawidlowo. W stanach z murzynami jest to samo co z muzulmanami w europie, cokolwiek im zrobisz albo cokolwiek na nich powiesz to calosc sie oburza.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYś KOszerNY BO TYLKO noRUT BOSki

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 10

  MOżE STAĆ POnad INNYMI gojKAMI.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  deMOkraCYJA to DOLLAR

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  COSHERny BANksTER =WOLNOŚĆ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  WASP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 40

  trzeba ich było dalej trzymać na plantacjach i nie wpuszczać przez Rio Grande i bylby spokój

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co to za stopnie?

  Operator schodów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 9

  O co chodzi w tych drugich stopniach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Polsce też powinna być taka straż obywatelska.

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 18

  Pogłowie dresów by dzięki temu zmalało.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a?

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

  POlatFORMA nie WYstarczy?.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny