Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, gdzie uzyskasz pomoc

Anna Panasz
W ramach projektu systemowego „Koordynacja na rzecz aktywnej integracji” realizowanego przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich zakończono realizację przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS), który będzie pełnił funkcję ogólnodostępnego rejestru jednostek pomocy społecznej.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autor: Anna Panasz, Kierownik Projektu „Koordynacja na rzecz aktywnej integracji” Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich

RJPS zapewnia obywatelowi dostęp do bieżącej informacji o miejscu gdzie może on uzyskać pomoc w rozwiązaniu trapiących go problemów. Dla pracowników jednostek pomocy społecznej jest centralnym systemem MPiPS, gdzie mogą udostępnić aktualne dane o swojej jednostce. Na poziomie zarządczym służy kreowaniu polityki społecznej w oparciu o aktualną wiedzę o jednostkach. Ponadto poprzez swoje funkcjonalności zapewnia analitykom dostęp do aktualnych danych statystycznych pochodzących z samego rejestru, ale również ze Statystycznej Aplikacji Centralnej (SAC) i banku danych GUS. Korzystanie z RJPS jest bezpłatne, zarówno dla osób poszukujących tam informacji, jak i dla jednostek promujących w nim swoje usługi.

Rejestr rozpoczął swoją działalność w grudniu 2013 roku pod adresem http://rjps.mpips.gov.pl
Jego realizację poprzedziło ogłoszenie przetargu, a następnie wyłonienie wykonawcy, z którym podpisana została umowa na wytworzenie oraz trzyletni okres rozwoju i utrzymania.

Na system RJPS składa się kilka komponentów, z których podstawowy to baza danych jednostek. Przez jednostki należy rozumieć zarówno ośrodki pomocy społecznej (w tym powiatowe centra pomocy rodzinie) jak i domy pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy, schroniska, domy dla bezdomnych, noclegownie, kluby samopomocy, specjalistyczne ośrodki wsparcia, jadłodajnie, placówki całodobowej opieki, kluby i centra integracji społecznej, ośrodki i punkty interwencji kryzysowej, itp.

W rejestrze swoje dane umieścić mogą również organizacje pozarządowe czy organizacje pożytku publicznego działające na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem. Jednostka podaje nie tylko dane teleadresowe umożliwiające skontaktowanie się z nią czy dotarcie do niej, ale również szczegółowo przedstawia zakres swojej działalności I rozwiązywane problemy. Ułatwia to odnalezienie jednostki świadczącej pomoc o określonym profilu, w pobliżu miejsca pobytu osoby potrzebującej. Wyszukane dane prezentowane są na mapie oraz w postaci szczegółowej informacji o jednostce.

Innym ważnym komponentem RJPS jest moduł statystyczny, który umożliwia zalogowanym użytkownikom definiowanie wskaźników (w oparciu o dane rejestrowe, SAC, GUS). Wskaźniki te mogą być następnie udostępnione dla użytkowników niezalogowanych poprzez serwis statystyczny prezentujący je w postaci tabel, wykresów, map konturowych, analiz zróżnicowania oraz analiz trendów.

Ostatnim ważnym elementem systemu RJPS jest portal prezentujący artykuły, formularze, sondy, o tematyce związanej z jednostkami pomocy społecznej. Każde z województw ma możliwość publikowania treści w ramach prowadzonej przez siebie części serwisu.

W momencie publikacji niniejszego tekstu, w RJPS zarejestrowanych było ponad 5 tys. jednostek. Kolejne jednostki mogą wpisywać się do rejestru korzystając z podanego poniżej adresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki