Sprawdziliśmy, co seniorzy robią w internecie

Materiał powstał we współpracy z TOYA
Nowe technologie tylko dla młodych? Niekoniecznie. Z roku na rok przybywa w internecie osób starszych. Allegro i X-kom wprowadzają nawet u siebie rozwiązania, które mają ułatwić zakupy osobom 60+. Pozostaje jednak pytanie: co tak w ogóle seniorzy robią w internecie?

Pieniądze na wyciągnięcie ręki

Liczne programy przeciwdziałające wykluczeniu cyfrowemu wprowadziły seniorów "na salony" internetu. Dzięki podstawowym umiejętnościom obsługi komputera i sieci seniorzy mogą korzystać z jednej z najprostszych, a zarazem najbardziej przydatnej opcji... bankowości elektronicznej. Trzymanie w domu dużej ilości gotówki bywa obecnie niebezpieczne. Dostęp do konta przez internet czy aplikacje daje nie tylko kontrolę nad pieniędzmi, ale i możliwość szybkich przelewów internetowych. W ten sposób można sprawnie opłacić rachunki bez czekania w kolejkach, czy też zrobić niezbędne zakupy.

Internetowe zakupy

No właśnie- zakupy. Te spożywcze można zamówić z dostawą pod drzwi, co oznacza, że seniorzy decydujący się na takie rozwiązanie nie muszą dźwigać ciężkich toreb z marketu. Poza jedzeniem, w sieci można kupić wszystko - od prezentu dla wnuczka (który przyjdzie pod jej/jego adres), po książki, płyty, czy niezbędny sprzęt AGD. A to wszystko zazwyczaj o parę złotych taniej niż w sklepach stacjonarnych. Wystarczy tylko laptop z dostępem do sieci. Najwygodniej wykupić pakiet internetu w zestawie z telewizyjnym- wtedy zazwyczaj wychodzi troszkę taniej, jak, np. od 45,90 zł w Toya

Czas się rozerwać!

Ponad 33 procent osób pomiędzy 65. a 74. rokiem życia regularnie surfuje po sieci (GUS, 2019).
Ci bardziej "zaawansowani" z tej grupy używają internetu jako formy spędzania czasu. Nie bez powodu o sieci mówi się, że jest to "wirtualna rzeczywistość" - w końcu znajdziemy tam wszystko. Na popularnych blogach czekają tysiące nowych przepisów kulinarnych do wypróbowania. W telewizji na żądanie - ciekawe dokumenty, których nie puszczają w klasycznej telewizji. Za pomocą sieci można nawet zbudować drzewo genealogiczne i spróbować odnaleźć krewnych. Nie wspominając już o łatwym oraz darmowym kontakcie z rodziną czy przyjaciółmi przez nowoczesne komunikatory i sieci społecznościowe.

Sprawy urzędowe i zdrowotne

Czasy, kiedy aby "coś załatwić" w urzędzie powoli odchodzą do lamusa. Jeśli senior posiada internetowe konto w banku, może założyć profil zaufany, co pozwoli mu załatwić większość urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. W ten sposób może, m.in.: złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, dopisać się do spisu wyborców czy uzyskać odpis aktu stanu cywilnego.
A to wszystko bez stania w kolejkach, za pomocą paru kliknięć na prostej, rządowej platformie: www.pz.gov.pl.

W służbie zdrowia ostatnio też wydarzyła się mała rewolucja, a mianowicie: e-recepty. Dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel, wszystkie e-recepty możemy śledzić w swoim smartfonie. Nie ma już możliwości, że po długim oczekiwaniu na wizytę u lekarza recepta gdzieś się zapodzieje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki