Sprawdzone domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

  Sprawdzone domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

  Materiał informacyjny

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Sprawdzone domowe sposoby na kaszel suchy i mokry
  Kaszel może być objawem przeziębienia, alergii, ale też refluksu. Może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub pojawić się na skutek podrażnienia szkodliwymi substancjami błon śluzowych w drogach oddechowych. Niezależnie jednak od przyczyny, kaszel możemy łagodzić naturalnymi środkami przygotowanymi w domowym zaciszu. Co stosować na kaszel suchy i mokry u dzieci i dorosłych?
  Sprawdzone domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

  Domowe sposoby na kaszel – dlaczego warto im zaufać?


  W większości przypadków kaszel jest objawem świadczącym o infekcji górnych dróg oddechowych i zazwyczaj utrzymuje się od 7 do 14 dni. Przedłużający się powyżej 3 tygodni okres kasłania oraz kaszel z gorączką zawsze wymaga konsultacji z lekarzem (szczególnie w przypadku dzieci). Jeśli kaszel towarzyszy przeziębieniu, możemy zastosować tradycyjne i naturalne metody http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/, żeby złagodzić i ułatwić odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Oprócz przyjmowania aptecznych leków, warto wspomóc swój organizm w walce z chorobą, stosując domowe sposoby na kaszel.

  Nawet utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, możemy zwalczać naturalnymi sposobami stosowanymi w medycynie od setek lat. Domowe środki na kaszel znajdziemy w każdej kuchni. Wystarczy miód, cytryna i ulubiona gorąca herbata (najlepiej bez kofeiny), żeby upłynnić zalegającą wydzielinę i zmniejszyć podrażnienie gardła.

  Najskuteczniejsze sposoby na kaszel, czyli co może przynieść nam ulgę?


  Poniżej podajemy listę sprawdzonych naturalnych domowych preparatów i zabiegów, które działają łagodząco na kaszel suchy i pomagają przy kaszlu mokrym i u dzieci, i u dorosłych.

  Miód na kaszel suchy


  Kaszel u dzieci należy do najczęstszych objawów, z jakimi rodzice zgłaszają się ze swoimi maluchami do pediatry. Kaszlący malec nie może spokojnie spać, w ciągu dnia bywa marudny i rozdrażniony. Napady suchego i męczącego kaszlu utrudniają mu zabawę i powodują u niego zmęczenie. Przy kaszlu mokrym gromadząca się w drogach oddechowych wydzielina może ulec nadkażeniu. Oznacza to, że infekcja wirusowa może przerodzić się w bakteryjną (np. bakteryjne zapalenie płuc), przy której konieczne jest podawanie dziecku antybiotyku.

  Na kaszel suchy, szczególnie przed snem, pomaga zjedzenie łyżeczki miodu. Jego skuteczność potwierdzają nawet badania. Miód pokrywa błonę śluzową gardła, łagodzi jej podrażnienie, a przez to też zmniejsza częstotliwość kasłania. Dziecko i rodzice mogą więc spokojnie zasnąć. Naturalna substancja okazuje się skuteczniejsza niż zalecane syropy przeciwkaszlowe zawierające dekstrometorfan (pochodną morfiny o działaniu hamującym kaszel). Jedna dawka miodu (2,5 ml) może zmniejszyć wydzielanie śluzu i zredukować kasłanie. Miód wykazuje właściwości antyoksydacyjne i zwiększa wydzielanie białek (cytokin) pobudzających komórki odpornościowe do działania. Może więc w ten sposób działać przeciwbakteryjnie.

  Jako substancja pochodząca z natury, miód okazuje się bezpieczniejszy niż leki przeciwkaszlowe (zawierające dekstrometorfan), które mogą powodować u dzieci bezsenność i zawroty głowy. Miód można podawać dzieciom powyżej 1. r.ż., żeby zapobiec dziecięcemu botulizmowi (miód może zawierać bakterię Clostridium botulinum, z którą organizm niemowląt nie potrafi sobie poradzić).

  Żeby wzmocnić dobroczynne działanie miodu i złagodzić podrażnienie gardła i związany z nim suchy kaszel, możemy zastosować domowe sposoby i przygotować mieszankę z miodu, cynamonu, kurkumy, szczypty czarnego pieprzu i sproszkowanego imbiru. Przyprawy połączone z miodem przypominają w smaku intensywną marynatę, ale skutecznie działają jako naturalny środek nawilżający śluzówkę gardła. Wystarczy pół łyżeczki kilka razy dziennie, żeby zmniejszyć uciążliwy suchy kaszel, zapalenie i podrażnienie gardła.  Korzeń prawoślazu i porost islandzki na kaszel nieproduktywny


  Naturalne środki roślinne nie działają przeciwkaszlowo w sensie farmakologicznym, ale wykazują właściwości łagodzące. Rośliny zawierające śluz powlekają warstwą ochronną zmienioną zapalnie błonę śluzową. Dzięki temu zabezpieczają ją przed czynnikami drażniącymi.

  Korzeń prawoślazu zmniejsza podrażnienie dróg oddechowych oraz hamuje ruch rzęskowy. Syrop z prawoślazu chętnie piją dzieci ze względu na jego dobry smak. Preparat na bazie naturalnej substancji można podawać wielokrotnie w ciągu dnia. Gotowy syrop kupimy w aptece. Możemy również samodzielnie przygotować macerat z rozdrobnionego korzenia prawoślazu, całość przecedzić, a następnie krótko zagotować.

  Porost islandzki wykazuje podobne działanie do prawoślazu. Dodatkowo Lichen islandicus pobudza łaknienie, co w przypadku choroby jest bardzo pożądanym „skutkiem ubocznym”. Syropy z porostu działają dobrze na suchy kaszel i w przypadku dzieci, i dorosłych.

  Napary ziołowe na kaszel mokry


  Na kaszel mokry, podobnie jak i na suchy, istnieją skuteczne domowe sposoby, dzięki którym możemy łatwiej pozbywać się gęstej wydzieliny osadzającej się w drogach oddechowych. Kiedy w oskrzelach gromadzą się nadmierne ilości śluzu o dużej lepkości i gęstości, może dojść do zakażenia bakteryjnego dolnych dróg oddechowych (zapalenia oskrzeli i płuc). Lepka plwocina stwarza idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii.

  Przy kaszlu mokrym musimy zadbać o upłynnienie wydzieliny oskrzelowej, przyjmując zwiększone ilości płynów, a w tym naparów ziołowych. Preparaty na bazie roślin możemy przyjmować wspomagająco wraz z lekami mukolitycznymi zmniejszającymi lepkość śluzu.

  Na nieżyt górnych dróg oddechowych dobrze działa napar z korzenia lukrecji zawierający saponiny, który upłynnia wydzielinę oraz poprawia ruch rzęsek (wykazuje działanie sekretomotoryczne).

  Inhalacje na kaszel suchy i mokry


  Przy chorobach dróg oddechowych inhalacje http://conakaszel.pl/inhalacje-na-kaszel-2/ powinny być traktowane jako pomocne, naturalne środki lecznicze. W przypadku dzieci, zamiast inhalacji można stosować nawilżanie pomieszczenia olejkami eterycznymi lub preparatami zawierającymi olejki eteryczne. Inhalacje pomagają udrożnić nos, oczyszczając go z kataru, a tym samym skutecznie działają na uciążliwy suchy kaszel. Olejki eteryczne wdychane są przez nos i gardło z pominięciem układu pokarmowego, co jest ważne np. w przypadku niemowląt i małych dzieci.

  Najlepsze inhalacje na kaszel to te z dodatkiem olejku tymiankowego o właściwościach wykrztuśnych i łagodzących. Olejek zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, a dodatkowo powstrzymuje wzrost niektórych szczepów bakterii[III]. Skuteczne w leczeniu kaszlu i chorób dróg oddechowych są również olejki lebiodkowy, cząbrowy oraz lawendowy o działaniu antyseptycznym.

  Kilka sesji nad gorącą parą z dodatkiem aromatycznych preparatów pomaga upłynnić zalegającą w oskrzelach wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Przy kaszlu mokrym kilkuminutowe wdychanie olejków warto połączyć z oklepywaniem. Jest to szczególnie ważne u najmłodszych dzieci, u których odruch kaszlowy nie jest jeszcze do końca wykształcony. Dziecko kładziemy na swoich kolanach głową do dołu i delikatnie oklepujemy jego plecy dłonią złożoną w łódeczkę. Maluch wdycha kojące olejki, a my oklepywaniem zwiększamy ukrwienie płuc i pomagamy maluchowi kasłać.

  U niemowląt oraz u dzieci z nadreaktywnością dróg oddechowych (astma, częste zapalenia krtani i oskrzeli) stosujemy jedynie inhalacje z dodatkiem soli morskiej. Olejki eteryczne możemy jedynie rozpylać w pomieszczeniu w małym stężeniu.  Maści z dodatkiem olejków eterycznych


  Na suchy i mokry kaszel u dziecka zastosujemy takie domowe sposoby jak wcieranie maści z dodatkiem olejków eterycznych w klatkę piersiową i plecy. Do tego celu możemy użyć maści mentolowej delikatnie rozgrzewającej ciało, kamfory, olejku eukaliptusowego czy olejku z sosny górskiej. Maściami mentolowymi i kamforowymi nie smarujemy okolic nosa niemowląt i małych dzieci. Może wystąpić u nich odruch Kretschmera, podczas którego dochodzi do upośledzenia oddechu, a dziecko może się nawet udusić. Jeśli smarujemy maluszka maścią mentolową, wcierajmy ilość nie większą niż nasza dłoń w klatkę piersiową i plecy dziecka.

  Maści z dodatkiem olejków eterycznych możemy bezpiecznie stosować u siebie, łagodząc tym samym większość nieprzyjemnych objawów infekcji dróg oddechowych.

  Płukanka roztworem solnym


  Wodę z dodatkiem dużej ilości soli (ok. 230 ml wody i 1 łyżeczka soli) stosuje się najczęściej do przepłukiwania chorego gardła. Płukanka pomaga niszczyć bakterie i tym samym zmniejsza zapalenie. Jak się okazuje czasami wspomaga również leczenie kaszlu. Roztwór solny redukuje stan zapalny i opuchnięcie błony śluzowej gardła i hamuje w ten sposób odruch kaszlowy. Kilkukrotne przepłukiwanie jamy ustnej solną płukanką to doskonały domowy sposób na kaszel suchy.

  Stosując domowe sposoby na kaszel u siebie i dziecka wraz z lekami dostępnymi bez recepty, możemy skrócić czas trwania choroby, a przynajmniej złagodzić nieprzyjemne objawy infekcji. Choć kaszel należy do pożądanych odruchów i jest potrzebny naszemu organizmowi, bywa poważnym utrudnieniem. Podczas suchego kaszlu zadbajmy o dobre nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy, pijmy zwiększone ilości płynów i stosujmy inhalacje.

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Źródła:
  -Ziołolecznictwo w pediatrii, H.Schilcher, W.Dorsch, MedPharm, 2010 r.
  -http://conakaszel.pl/inhalacje-na-kaszel-2/
  -https://www.health.com/cold-flu-sinus/stop-coughing-sore-throat?slide=469752#469752
  -https://www.womansday.com/health-fitness/g26437018/home-remedies-for-a-cough/
  -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4264806/
  -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2684041

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety